Twitter, covid-19 hakkındaki gerçek bilgileri yanlış bilgi olarak etiketlediYorum

Geçen hafta boyunca Twitter, COVID-19 hakkında gerçek bilgiler içeren düzinelerce tweet’i yanlış bilgi olarak işaretledi ve bazı durumlarda, insanları hastalığın tehlikeleri hakkında uyaran gönderilerine yanıt olarak doktorların, bilim adamlarının ve hasta savunucularının hesaplarını askıya aldı.

O zamandan beri tweetlerin çoğu yanlış bilgi etiketlerini kaldırdı ve askıya alınan hesaplar geri yüklendi. Ancak bu olay birçok bilim ve tıp uzmanını sarstı ve Twitter’ın, iki yıldan fazla bir süredir hastalıkla ilgili değişen iddialardan bıkmış bir nüfusa devam eden covid riskini duyurmaya çalıştıkları kilit bir yol olduğunu söylüyor.

The Post ile yapılan röportajlarda Twitter sorunu kabul etti. Şirket, 10 belirli tweet ve hesapla ilgili sorguların ardından etiketleri kaldırdı ve hesapları geri yükledi.

Twitter sözcüsü Celeste Carswell, “Hizmetimizin güvenliğini artırmak için her zaman çalışıyoruz ve temyiz süreçlerimizde yanlış yaptığımızda başvuru yolları sağladığımızı garanti ediyoruz” dedi. “Bu vakalarda yapılan hataları kabul ediyoruz ve gelecekte bu tür hatalara karşı korunmak için ekibimizin protokolünü gözden geçiriyoruz. Topluluğun geri bildirimlerini takdir ediyoruz ve Twitter genelinde zararı azaltmaya ve bilgilendirici bağlam sağlamaya odaklanmaya devam ediyoruz.”

Bazı kullanıcılar Twitter’dan hata için özür dileyen mesajlar aldı. The Post tarafından incelenen bir e-posta, “Destek ekibimiz hesabınızı inceledi ve bir hata yaptığımız anlaşılıyor” dedi. “Tweet(ler)in Covid-19 Yanıltıcı Bilgi Politikamızı ihlal etmediğini ve bu nedenle hesabınızın tam işlevselliğe geri döndürülmesi gerektiğini belirledik. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı içtenlikle özür dileriz ve sizi yakında tekrar Twitter’da görmeyi umuyoruz.”

Moleküler biyoloji alanında doktora derecesine sahip sözlü patolog Johanna Po, geçen hafta tweetlerinden birini yanlış bilgilendirme nedeniyle işaretledi (bayrak daha sonra kaldırıldı), yanlış uygulanan bayrakların tartışılmasının bilim ve tıp topluluklarında Twitter’da büyük bir konu olduğunu söyledi. . “Bu, çok sayıda tıp insanının ve biyo araştırmadaki insanların başına geldi” dedi.

Yanlış etiketlemeden kaç tweet veya hesabın etkilendiği bilinmiyor ancak Po, Twitter’ın eylemleri nispeten az sayıda hesap sahibini etkilese bile, yanlış uygulanan bayrakların bilim ve tıp camiasının otoritesini baltaladığını ve aşı veya covid ile mücadele çabalarını zayıflattığını söyledi. yanlış bilgi.

“Halkın algısı açısından, bilim adamları olarak güvenilirliğimizi sorguluyor” dedi. “Twitter’a araştırma çalışması gibi bir şey koyarsak ve bunun yanlış olduğunu söylerseniz, söylediğimiz her şeyi geçersiz kılar.”

Minnesota Üniversitesi’nde yanlış bilgi konusunda uzmanlaşmış doçent olan Emily Vraga, Twitter’ın son zamanlardaki hatalarının insanların kafasını karıştırdığını ve komplo teorilerini beslediğini söyledi.

“Doğru bilgiler yanlış olarak etiketlendiğinde, insanların doğru olduğu gösterilse bile doğru olduğunu düşünme olasılıklarının daha düşük olduğunu biliyoruz” dedi. Etiketin uzun süreli yanlış uygulanmasının, kullanıcıların Twitter’ın yanlış bilgi sistemlerine tamamen güvenmemesine ve etiketi işe yaramaz hale getirmesine yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Pandemi boyunca Twitter, platformunda yanlış bilgileri içermek için mücadele etti. Nisan 2020’de Oxford Üniversitesi araştırmacıları, covid hakkındaki asılsız iddiaların yaklaşık yüzde 60’ının uyarı etiketi olmadan çevrimiçi kaldığını gösteren bir çalışma yayınladı. Aşı karşıtı duyarlılık Twitter’da da gelişti. Düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu tarafından Şubat ayında yayınlanan bir rapor, aşı şüphecilerinin Twitter’daki haber kuruluşlarından önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini buldu. Araştırmacılar, “Aşı karşıtı destekçiler, 2021’in ikinci yarısında bilgi sistemini gereğinden büyük ayak izleriyle çarpıtarak platform politikalarından kaçmayı başardılar” diye yazdı.

Mevcut sorunun tam olarak ne zaman başladığı belirsiz, ancak en azından geçen Perşembe gününden bu yana platformdaki tıp uzmanları ve bilim adamları arasında bir konuşma konusu oldu ve binlerce beğeni ve retweet toplayan tweet’ler konuya dikkat çekti.

Bazı raporlar, sorunun o zamandan önce başladığını gösteriyor.

16 Ağustos’ta, federal Gıda ve İlaç İdaresi’nde 15 yıl tıbbi inceleme uzmanı ve Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde araştırma görevlisi olarak çalışan bir doktor ve moleküler biyolog olan Henry I. Miller, yazdı yayınladıktan sonra yaşadığı deneyim hakkında yeni aşı araştırmaları hakkında başlık. 28 Temmuz’da attığını söylediği tweet, yanlış bilgi olarak etiketlendi.

Miller, hesabına yeniden erişmek için tweetini sildi, ancak platformun kendisinden ve tweet’lerini işaretleyen diğer aşı yanlısı, bilim yanlısı iletişimcilerden özür dilemesi gerektiğini söyledi. “Twitter’da dezenformasyonun izlenmesinin ne kadar düzensiz olduğunu gösteriyor” dedi ve “Onlar sadece kargaşa içinde.”

San Francisco’nun acil covid müdahale ekibine gömülü eski bir moleküler biyolog olan başka bir kullanıcı olan Anita Cheng, aşılamayı teşvik eden tweetlerinden birinin iki hafta önce yanlışlıkla işaretlendiğini söyledi.

Ve Vancouver’da bir bilim ve teknoloji yazarı olan Chantal Moore, N95 maskeleri takarak nasıl güvende kalınacağına dair bilgi paylaştığı birkaç tweet’inin Haziran ayına kadar işaretlendiğini söyledi. Moore önceki tweet’lerine itirazda bulunmadı, ancak bir haziran tweetihangi bilgileri alıntıladı bir CDC Instagram gönderisiThe Post’un Twitter’ın dikkatine sunmasının ardından kaldırıldı.

Diğer Twitter kullanıcıları, çocukluk çağı covid ölümleriyle ilgili CDC verilerini paylaştıktan sonra geçici olarak askıya alındı ​​veya tweet’leri işaretlendi, başlıklar ve bağlantılar yayınlamak saygın bilimsel dergilerde çalışmak, çocuklara covid tehlikesine karşı uyarıve bir alıntı paylaşmak bir New Yorker hikayesi Bu, covid’in hamile kadınlar için tehlikesini vurguladı.

Yanlış bilgi olarak işaretlenen birkaç tweet, milyonlarca insanı etkileyen ve tedavisi olmayan yıkıcı bir durum olan uzun covid ile ilgili çalışmaları güçlendirdi. Biden geçtiğimiz Temmuz ayında uzun süreli covid’in federal olarak tanınan bir engellilik olduğunu duyurdu, ancak birçoğu engellilik yardımı almak için mücadele etti.

Eski güvenlik şefi, Twitter’ın ‘korkunç eksiklikleri’ gömdüğünü iddia ediyor

Güney Kaliforniya’da bir gastroenterolog olan Farid Jalali, tepki gösteren bir tweet attı. bir makale Nature dergisinde, bir covid enfeksiyonunun çözülmesinden aylar sonra bile devam eden kardiyovasküler problem riski hakkında. Etiket daha sonra kaldırıldı, ancak bu tür hataların doktorların hastalarını bilgilendirmesini zorlaştırdığını söyledi.

“Tekrarlayan covid-19 enfeksiyonlarının bir bireyin sağlığına zararlı olabileceğine dair kanıtlar netleşti ve bu nedenle halkın bu risklerden haberdar olmasını sağlamak doktorların işinin bir parçası” dedi. Birçok doktorun covid’i özlediğini kaydetti felç, kalp krizi ve kan pıhtıları ile bağlantı çünkü virüsün yalnızca solunum sistemine saldırdığını düşünüyorlar, oysa aslında covid vücuttaki birçok organı etkiliyor.

Uzun Covid Araştırma Girişimi’nin kurucu ortağı Helga Gutmane, long covid araştırmalarını teşvik eden kar amacı gütmeyen bir grup, tweetlere yanlış bilgi etiketleri uygulamanın uzun covid hakkında halka bilimsel bilgi almayı zorlaştırdığını söyledi. Cumartesi günü Twitter, girişimin Nature’da annelerden bebeklere covid bulaşmasıyla ilgili bir makaleye bağlantı veren bir tweet’i yanlış bilgi olarak işaretledi. Gutmane, Twitter’ın daha sonra etiketi kaldırdığını, ancak yanlış etiketlemenin takipçilerinin kafasını karıştırdığını söyledi.

Doktorlar, covid hakkındaki değişen görüşlerin çevrimiçi saldırılarda bir artışa yol açtığını ve belki de Twitter’a yanlış bilgi olarak içerik işaretleyen kullanıcılarda bir artışa yol açtığını söyledi. “Covid hafifletmelerin ortadan kaldırılması için daha temkinli bir yaklaşımı savunan doktorlar, meydan okunan ve rapor edilen doktorlar olma eğilimindedir. [for misinformation] aşı karşıtı yanlış bilgilendirmeyle mücadele etmeye çalışan acil tıp doktoru Graham Walker, geçen hafta Twitter tarafından yanlış bilgi olarak etiketlendi. Etiket daha sonra kaldırıldı.

Jalali, “Bu, yalnızca gerçek bilgileri elde etmeye yönelik çok yönlü bir saldırı” dedi. 2020’de halk virüsü yenme çabalarında birleşmiş gibi görünürken, doktorlar şimdi siyasi yelpazedeki insanların genellikle vitriy’i covid-19’un genellikle yıkıcı etkileri hakkında farkındalık yaratmaya çalışan herkese yönelttiğini söyledi.

Walker, “Çevrimiçi en çok meydan okunan ve eleştirilen doktorlar, hala covid için oldukça yüksek risk altında olan insanları temsil etmeye çalışanlardır” dedi.

Rapor Geçen yıl JAMA Internal Medicine’de yayınlanan bir rapor, dört doktordan birinin sosyal medyada taciz edildiğini ve saldırıya uğradığını tespit etti. Mart ayında bir anket Bilim covid’in tehlikeleri hakkında uyarmaya devam eden doktorların ve bilim adamlarının şiddetli saldırılara maruz kaldığını tespit etti, ölüm ve tecavüz tehditleri dahil. Geçen ay, Amerikan Tabipler Birliği bir parça yayınladı doktorların tacizinin ne kadar arttığına dair, özellikle çevrimiçi.

Gutmane, “Dünyanın yüzde 99’u covid ve long covid’e dikkat etmek istemeyen, yokmuş gibi davranmak isteyenlere sahip” dedi. “Titanik’in batmasını engellemeye çalışan makinedeki küçük bir dişli gibiyiz.”

ABD covid-19 vakalarını, ölümlerini ve eyaletlere göre diğer ölçümleri izleme

Bu aşı şüphecileri, Facebook ve Twitter’daki haber kuruluşlarından daha iyi performans gösteriyor, çalışma bulguları

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/08/25/twitter-factual-covid-info-labeled-misinformation/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın