Turuncu, bu şirketin binanızda elektrikli araç şarjını kolaylaştırdığından memnunsunuz • Teknolojik Haberler


EV sunumundaki en büyük darboğazlardan biri şarj altyapısıdır. Bunu deneyen şirketlerde bir eksiklik yok, ancak Turuncu daha akıllı bir yaklaşıma sahip olduğuna inanıyor. Çok aileli konutların (apartman binalarını düşünün, vb.) hızlı şarj cihazlarında).

Gizli sos, prizlerin standart bir ev prizi kadar kolay takılmasını sağlıyor ve şirket, bina yöneticilerinin kiracıları kullanımlarına göre ücretlendirmesini kolaylaştırıyor. Şirket, şarj kablolarını dahil etmemeyi tercih etti, bu nedenle araç sahiplerinin arabalarıyla birlikte gelen 110V veya 240V kabloları kullanmaları gerekiyor. Bunun şarj cihazlarının çalışma süresini artırdığını iddia ediyor.

“Aracınızın kablosunu değiştirmek yaklaşık 200 dolar ve Amazon onları ertesi gün teslim ediyor. Bu, alternatiflerden çok daha ucuz: Bir elektrikçinin çoğu zaman bir kamyonda görünmesi bundan daha pahalıya mal oluyor,” diye belirtiyor Orange CEO’su Nicholas Johnson.

Kutuların her biri, tipik olarak garajlarda bulunan hücre sinyali eksikliği sorununun üstesinden gelmek için hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı içerir. Şirket, her soketin diğer soketin menzilini genişletebilmesi için Wi-Fi ağ ağı ekleme sürecinde. Ek olarak, prizlerin şarjı başlatmak için internet bağlantısına ihtiyacı yoktur: Bir kullanıcının telefonu, şarj edilen miktarı takip eder ve şarjı etkinleştirmek için Bluetooth ile bağlanır.

Johnson, “Örgü ağı aslında yalnızca bildirimler için var” diye ekliyor. “Sanki birisi arabanızın fişini çekmiş veya bir şekilde bir şeyler ters gitmiş gibi. Ağı kullandığımız diğer bir şey de kendi veri ölçümlerimiz, sıcaklık ölçümlerimiz ve gelecekte ürün yazılımımızda iyileştirmeler yaparken ekleyebileceğimiz diğer güncellemelerdir.”

Orange’ın şarj cihazları 110V ve 240V versiyonlarında gelir ve standart iki çete kutusuna sığar. Araç sahipleri şarj etmeye başlamak için prizdeki QR kodu okutuyor ve fatura vb. işlemler Orange uygulaması üzerinden hallediliyor. Görsel Kaynakları: Turuncu.

Johnson, Teknolojik Haberler ile yaptığı bir röportajda, “Orange, apartman toplulukları için özel bir sistem oluşturarak, onlara uymayan bir kamusal şarj modelini zorlamak yerine, tüm araç şarj sürecini yeniden düşünerek elektriğe eşit erişim sağladı” dedi. . “Bugüne kadarki çoğu şarj altyapısı, arabanızı gerçekten şarj etmeniz gerekmeyen bu aşırı pahalı ayaklı kutular satılıyor. Çoğu insan, tam akü menzilini kullanmak yerine günde 30 ila 45 mil arası araba kullanır. Güvenilir bir şekilde fişe takabildiğiniz sürece arabanızı şarj edebilirsiniz, şarj neredeyse görünmez hale gelir: Hayatınızda yok olur. Eve geldiğinizde prize takıyorsunuz ve sabah dışarı çıktığınızda her gün sizin için hazır oluyor.”

Şirket bana hibe destekli ChargePoint şarj istasyonları gibi şirketlerle kavgaya tutuştuğunu söylüyor ve şirketini daha çekici, sürdürülebilir bir iş modeli altında yönetmek istediğini açıkça belirtiyor.

“Bir mülk sahibi için en önemli satış noktamız, ön kurulum maliyetini düşürmektir. Daha sonra elektriği yeniden satarak yatırım getirisi sağlayabiliriz. Dengeleme eylemi budur: Çok aileli bir binada yaşayan kişi, elektriğe tek aileli bir evden daha fazla ödeyebilir. Ancak aynı zamanda, bir şarj cihazı takmak için ödeme yapmaları gerekmiyordu – bunun için ödeme yapıldı. Şarj cihazının maliyeti, üç ila beş yıllık bir geri ödeme süresi boyunca amortismana tabi tutulur. Ardından, 10 yıllık bir süre içinde, altyapının orijinal maliyetinin %150 ila %200’ü arasındaki bir yatırımı geri alıyorsunuz,” diye açıklıyor Johnson. “Diğer konu ise panel kapasitesi. Bugün her bina, aynı anda şarj olabilen çok sayıda EV’yi destekleyebilir. Tüm bu EV’leri piyasada göründükleri gibi nasıl şarj edersiniz?

Şirket, bir garaja dağılmış daha fazla, daha düşük amperajlı şarj cihazının, bir avuç dolusu Seviye 2 yüksek hızlı şarj cihazına sahip bir apartman binasından daha iyi olduğuna bahse giriyor.

“İnsanlar 6.000 dolarlık beş istasyon kuruyor ve onları ortak park yerlerine koyuyorlardı. Ama işe yaramıyor; kiracılar saat 23:00’te arabalarını hareket ettirmek için yataktan kalkmıyorlar,” diye belirtiyor Johnson. “Veriler, arabaların üç saat şarj olduğunu, ardından altı saati boşta oturarak geçirdiğini gösteriyor. Sonra operatörler ücret alıyor ve arabalarını zamanında hareket ettirmeyi unuttukları için birkaç haftada bir 40-50 dolar ücret alan sürücülerle konuştuk.”

Bir araç sahibi Turuncu soketi etkinleştirir

Bir araç sahibi Turuncu soketi etkinleştirir. Görsel Kaynakları: Turuncu.

Şu anda 75 lokasyonda kurulu yaklaşık 500 satış noktası var ve şirket, lansmanını hızlandırmak için çalışıyor. Şirket bana tatlı noktasının büyük çok aileli geliştiriciler olduğunu söylüyor.

“The Essex, Irvine, Camden ve dünyadaki Greystars gibi geliştiricileri hedefliyoruz. Yönetim altında 50 veya 60.000 birim var,” diyen Johnson, elektrikli araç sahipliğindeki büyük değişimin mülk yöneticilerinin hepsinin aynı sorunu çözmeye çalıştığı anlamına geldiğine dikkat çekiyor. “Arabalarını apartmanlarında şarj etmek isteyen Tesla sahiplerini değil, geliştiricileri hedefliyoruz. Onlara satış yapmaktan mutluyuz ve onlara çok yardımcı oluyoruz ama en değerli gördüğümüz yer burası değil. Ayrıca, HOA’lar yavaştır: HOA yönetim kurulu onayını almaları gerektiğinden bir anlaşmayı sonuçlandırmaları altı ila yedi ay sürer.

Şirket, tamamı tek bir yatırımcıdan geçen yılın sonlarında 2,5 milyon dolarlık bir turu kapattı: Bakunst, Orange için tohum öncesi turun tamamına yatırım yapan. Şirket bana, yakında daha büyük bir raundu artırmaya, daha fazla (özellikle ön uç geliştiricileri) işe almaya ve sözleşmeli üreticisi aracılığıyla soket üretimini hızlandırmaya hazırlandığını söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/orange-funding/

Yorum yapın