Tunuslu edtech GOMYCODE 8 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Yahya Bouhlel, gençliğinin başlarında kodlamaya başladı. Bu zaman çizelgesinde, Palo Alto, California’daki birkaç şirkette staj yaptı. Çalışmalarının çoğu, uygulamalar ve iPhone oyunları oluşturmakla ilgiliydi.

Tunus’a döndüğünde, her yaz onun gibi ürünler yapmak isteyen birçok öğrenciyle tanıştı. Ve 2017’de GOMYCODE konseptine sahip olduğu böyle bir yazdı.

Yahya’nın ağabeyi Amine Bouhlel, Fransa’da eğitimini tamamladıktan ve bir yıl Amazon’da Londra’da çalıştıktan sonra Tunus’a geri döndü. İşi, geliştiricilerin sahada olmasını gerektiren bir Fransız açık kaynaklı teknoloji girişimi için bir yan kuruluş açmaktı. Ancak Tunus’ta hatırı sayılır bir sayı bulmak zor oldu.

“Liseden yeni mezun olduğum zamanlardı; Boş bir yaz geçirdim. CEO Yahya Bouhlel, Teknolojik Haberler’a bir röportajda verdiği demeçte, Amine daha yüksek web geliştiricileri bulmakta zorlanıyordu. “Böylece Silikon Vadisi ruhuyla bir okul veya bir öğrenim deneyimi inşa etme fikri geldi ve GOMYCODE’u bir yaz projesi ve kampı olarak başlattık ve o yıl büyüdük.” Şirketin operasyon direktörü Amine, 2018’den 2021’e kadar Jumia Tunus için CCO unvanını elinde tuttu.

2017’de piyasaya sürülen edtech, bugün 8 milyon dolarlık bir A Serisi turunu kapattığını duyurdu. Kıtadaki bu aşamadaki en büyük tur (bir eğitim teknolojisi olarak sayılırsa Andela hariç). AfricInvest, Cathay AfricInvest İnovasyon Fonu (CAIF) ve Fransız merkezli kalkınma finansmanı kurumu Proparco aracılığıyla erken büyüme turunu birlikte yönetti.

Bu, GOMYCODE’un toplam finansmanını 8.85 milyon dolara getiriyor. Ekim 2020’de 850.000$’lık tohum topladı. Başlangıç ​​turundaki yatırımcılarından biri olan Wamda Capital, bu yeni finansmanı ikiye katladı.

GOMYCODE, Tunus’a ek olarak Bahreyn, Fas, Mısır, Cezayir, Fildişi Sahili, Senegal ve Nijerya’da da mevcuttur. Başlangıç, A Serisi fonun Güney Afrika, Kenya, Gana ve Suudi Arabistan dahil olmak üzere 12 ülkede varlığını sürdüreceğini umuyor. Ayrıca halihazırda mevcut ülkelerde, özellikle Mısır ve Nijerya’da varlığını derinleştirmeyi planlıyor.

BM’ye göre, 2030 yılına kadar Afrika’da 15 ila 24 yaş arasındaki gençlerin sayısının %42 oranında artacağı tahmin ediliyor. Kıtanın şu anda karşı karşıya olduğu – ve hala karşılaşacağı – en acil sorunlardan biri, bazı ülkelerde işsizlik oranlarının %30’a ulaştığı bir bölgede bu insanların becerilerini geliştirmek.

Hayatın her alanında çeşitli işler olsa da, teknoloji işleri bugünlerde küresel ekonomide yüksek talep görüyor. Bu nedenle, girişim destekli girişimlerin çoğu, yazılım mühendisliğinde ve genellikle teknolojiyle ilgili becerilerde öğrencilere ve profesyonellere beceri kazandırmak üzerine kuruludur. Afrika’da bunlardan birkaçı tek boynuzlu at Andela, AltSchool, Gebeya, Decagon, Noktalı virgül ve diğerleridir. Yalnızca çevrimiçi veya hibrit modelleri (çevrimdışı ve çevrimiçi ayarların bir kombinasyonu) çalıştırırlar.

GOMYCODE ikincisini kullanır. Web geliştirmeden dijital pazarlamaya ve veri biliminden yapay zekaya kadar 30’dan fazla öğrenme yolu sunar. Öğrencilerin, zamanlarının %50’sini çevrimiçi öğrenmeye ve diğer yarısını GOMYCODE’un 20 fiziksel merkez ağından birinde geçirmeleri gerekmektedir. Bouhlel, şirketin her ülkede 500’den fazla yerel öğretmene sahip olduğunu ve öğrencilere 12’den fazla dilde eğitim verdiklerini söylüyor.

CEO, “Bizim ölçeğimizde hemen hemen hiçbir şirketin karşılayamadığı bir talebi ele alıyoruz” dedi. “Yerel geleneksel eğitim merkezleri modası geçmiş içerik ve metodoloji sunuyor ve uluslararası çevrimiçi oyuncular, yerel pazarları anlamamaları ve uygun olmayan fiyat noktaları nedeniyle Afrikalı öğrencileri kaydettirmekte zorlanıyor. Karma bir eğitim modelimiz var, on iki yerel dilde eğitim veriyoruz ve kendimizi bölgesel bir lider olarak konumlandırıyoruz.”

Platformdaki öğrenciler iki tür programdan geçerler. Bir bölüm, 3 aya kadar süren ve ortalama 250$’a mal olan beceri odaklı giriş kurslarından oluşur. Diğer bölüm, ortalama fiyatı 750 $ olan 5 aylık kariyer odaklı çalışmaları içermektedir.

GOMYCODE, öğrencilerini yerleştirmek için çeşitli kurumlarla ortak olduğunu söylüyor. Öğrencilerinin %80’ini bir işe yerleştirme programı aracılığıyla başarılı bir şekilde yerleştirdiğini iddia ediyor. Öte yandan, şimdi bir çalışma kullanan, çalışanları için daha sonra ödeme planı yapan iş müşterileriyle de çalışır. Bu model, GOMYCODE’un gelirlerinin sadece %10’unu oluşturuyor (şirketin toplam gelirleri, kuruluşundan bu yana her yıl 3 kat arttı).

“Çok sayıda etki ve kitlesel pazar oyuncusu var. Geniş bir öğrenci kitlesini hedefliyoruz. Dolayısıyla kurslarımız sadece mezunlar, profesyoneller veya belirli bir sosyal sınıftan insanlar için değil” dedi. “GOMYCODE programları kitlesel pazarları hedefliyor ve harmanlanmış modelimiz bizi erişilebilir ve uygun fiyatlı kılıyor, ki bunu pek görmüyorsunuz.”

Edtech platformu, ilk yılında 100 öğrenciden bugün yaklaşık 4000 aktif öğrenciye ulaştı. Öğrencilerinin %55’i Tunus’tan gelirken geri kalanı diğer yedi ülke arasında paylaşılıyor. Bu yeni yatırımla, GOMYCODE tam yıldırım ölçeği moduna giriyor ve önümüzdeki iki yıl içinde 100.000 öğrenciye ulaşmayı ve Afrika ve Orta Doğu’da 50 merkez açmayı umuyor. Şirket, halihazırda, 1000’den fazla öğrencinin her ay 30 kursundan birine kaydolduğunu söyledi.

Bu arada, lider yatırımcı AfricInvest’in kıdemli ortağı Khaled Ben Jilani, Afrika’daki edtech pazarının henüz kullanılmadığına ve GOMYCODE gibi çözümlerin “teknoloji ve eğitim ekosistemindeki herkes üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olacağına” inanıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/tunisian-edtech-gomycode-raises-8m/

Yorum yapın