Tüketiciler, Roe v. Wade kararının ardından artan gizlilik arayışı içinde dönem izleme uygulamalarını değiştiriyor – Teknolojik Haberler


Tüketiciler, Yüksek Mahkeme’nin ABD eyaletlerinin kürtajı suç saymasına izin veren Roe v. Wade kararının ardından, mevcut dönem izleme uygulamalarından daha güvenli olduğunu düşündükleri seçeneklere geçiyorlar. Uygulama değiştirme eğilimi, önde gelen uygulamalar da dahil olmak üzere her türlü dönem izleme uygulamasını etkiliyor. flotarafından sağlanan verilere göre, ABD’deki dönem izleme uygulaması pazarında %47’lik bir paya sahip olan aptopia. Uygulama, hafta sonu boyunca diğerlerinden yeni kullanıcılar kazanırken rakip uygulamalara karşı müşterilerini kaybetmiş olabilir. Diğer uygulamalar da benzer eğilimler görüyor.

Uygulama değiştirme kalıpları, tüketicilerin daha fazla mahremiyet arayışında olduğunu gösteriyor, çünkü bu trendden kazanç sağlayanların çoğu, güçlendirilmiş veri güvenliği ve gizlilik uygulamalarını desteklemek için kamuoyuna açıklamalarda bulunan şirketler. Ancak, bu artan anahtarlama faaliyetinden şu anda yararlanan kişinin potansiyel olarak sorunlu bir uygulama olduğu göz önüne alındığında, tüketicilerin hangi uygulamalara güvenecekleri konusunda iyi bir anlayışa sahip olmadığı da açıktır. yıldız tozukullanıcılara vaatlerde bulunduğu sırada yeni gizlilik korumalarını henüz uygulamamıştı.

Apptopia, iddialarının bir sonucu olarak, Stardust’un geçen hafta sonu günlük ortalama indirmelerinin %6.000’e kadar arttığını gördüğünü söyledi. Dönem izleme pazarına nispeten yeni gelen kişi, kendisini kullanıcılara daha güvenli bir uygulama sağlamak isteyen, kadınların liderliğindeki küçük bir ekip olarak tanıtarak dikkat çekti. Bu iddialar tüketicilerde yankı buldu ve uygulamayı Cumartesi günü App Store’da 1 numaraya taşıdı. Ancak veri güvenliği açısından, küçük bir ekip olmak mutlaka bir avantaj değildir. Teknolojik Haberler, kullanıcıların telefon numaralarını üçüncü bir tarafla paylaşması da dahil olmak üzere, kullanıcıların hafta sonu indirdiği uygulama sürümüyle ilgili çeşitli veri gizliliği sorunları buldu.

Bu sorunlara rağmen, uygulama zekası firması Sensor Tower, uygulamanın geçtiğimiz Cumartesiden Pazar gününe kadar toplam 400.000+ ömür boyu yüklemesinin %82’sini kazandığını söyledi.

Başka bir en iyi uygulama, İpucu, alternatif arayan tüketicilerden de yararlandı. Apptopia, Clue’nun uygulamasının, yorum yaptıktan sonra hafta sonu yüklemelerinde %2,200 artış gördüğünü tespit etti içinde en basmak hassas bilgileri eyaletlere ifşa etmeyecek. Sensor Tower, Clue’nun Cumartesi günü App Store’da genel olarak 15. ücretsiz uygulama olarak şimdiye kadarki en yüksek derecesine ulaştığını bildirdi. O zamandan beri 93. sıraya düştü, bu da sıralama değişikliğinin uygulama değiştiricilerdeki artışın bir sonucu olduğunu gösteriyor.

25 Haziran Cumartesi günü de diğer birçok uygulamanın yükleme sayısı arttı. Apptopia, Haziran ayıyla karşılaştırıldığında, Glow’un yumurtlama uygulamasının ortalama günlük indirmelerinin %21 arttığını ve dönem izleyicisi Eve’nin ortalama günlük yüklemelerin %83 arttığını gördüğünü söyledi. Natural Cycles – Birth Control adlı bir uygulama, günlük ortalama yüklemelerin %53 arttığını gördü; GP Apps’ın Period Tracker adlı başka bir uygulaması %17’lik bir artış gördü; ve Femometer uygulaması %10’luk bir artış gördü. Firmanın bulduğu My Calendar – Period Tracker ve Ovia Fertility & Cycle Tracker gibi uygulamalarda da tek haneli artışlar görüldü.

Son olarak, önde gelen uygulama Flo, uygulama değiştirme etkinliğinin bir sonucu olarak Cumartesi günü biraz yükseldi. Sensor Tower, Flo’nun 23 Haziran Cumartesi günü verilen karardan önce 197 numaradan 25 Haziran Cumartesi günü 187 numaraya yükseldiğini söyledi. Şimdi, yazının yazıldığı tarih itibariyle 180 numaraya yükseldi. Apptopia’nın bildirdiğine göre, Flo’nun ortalama günlük yüklemelerinin birkaç aydır düşüşte olduğunu belirtmekte fayda var – kısmen, muhtemelen FTC ile daha önceki gizlilik ihlallerine ilişkin 2021 anlaşmasına ilişkin haberler nedeniyle. Bu, tüketicilerin Yüksek Mahkeme kararından çok önce veri gizliliği hakkında düşündüklerini gösteriyor.

Mahkemenin Cuma günkü kararından sonra Flo, uygulama değiştiricilerin veya hesaplarını silmeye meyilli olanların dalgasını durdurma umuduyla bir açıklama yaptı. O dedi:

“Flo her zaman kadınların sağlığını savunacak ve kullanıcılarımızın verilerini ve gizliliğini korumak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Halihazırda yürürlükte olan güvenlik önlemlerimize eklemek için (bunun hakkında daha fazla bilgi edinin) burada), yakında, kullanıcıların kişisel kimliklerini Flo hesaplarından kaldırmalarına olanak tanıyan bir seçenek olan “Anonim Mod” adlı yeni bir özelliği kullanıma sunacağız. Son olarak, Flo hiçbir zaman bir kullanıcının kürtaj kaydetmesini veya gizli tutulması gerektiğini düşündükleri ayrıntıları sunmasını gerektirmez ve kullanıcılar verilerini istedikleri zaman silebilir. Kullanıcılarımızın verileri üzerinde tam kontrolü hak ettiğine kesinlikle inanıyoruz ve kullanıcılarımızı yolun her adımında desteklemek için buradayız.”

İpucu da yayınlandı web sitesinde Roe v. Wade’e uzun bir yanıtkatı Avrupa veri gizliliği yasalarına bağlılığını ve şifreleme kullanımını vurguladı. Period Tracker’ın yapımcısı GP Apps, güçlü bir açıklama yayınladıyine de gizlilik politikası yasal taleplere ve celplere uyacağını belirtir. (Ancak o kayıt edilmiş tüketicilerin kendi hesabını çevrimiçi bir hesap olmadan kullanmayı seçebilecekleri ve bu durumda verileri yalnızca kullanıcının cihazında yerel olarak depolayabilecekleri.) Diğer şirketler de web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında açıklamalar yayınladılar.

Ancak, her şirketin gizlilik politikasının daha derin bir analizi ve her uygulamanın gizlilik ve güvenlik korumalarının daha karmaşık testleri olmadan, herhangi bir üçüncü taraf dönem izleme uygulamasının kullanımının şu anda %100 güvenli bir karar olduğunu önermek zor. beyanlar ve iddialar.

Bu soruna olası bir çözüm, Apple’ın Sağlık uygulamasını şimdilik tek başına kullanmaktır. Kullanıcıların Sağlık kayıtlarının uçtan uca şifrelenmesi iCloud aracılığıyla kullanılabilir. Ne yazık ki, Apple’ın birinci taraf uygulamalarına ilişkin veriler mevcut değil, bu nedenle bu seçimi kaç tüketicinin yaptığını asla bilemeyeceğiz.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/consumers-swap-period-tracking-apps-in-search-of-increased-privacy-following-roe-v-wade-ruling/

Yorum yapın