Tüketici verileri bir sonraki sanal para birimidir


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. İçgörülü görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Birinin sizin bilginiz olmadan arabanızdan gaz çektiğini düşünün – yavaş yavaş kendi benzin istasyonunu açacak ve sizden aldıklarını satacak kadar benzini olana kadar. Şimdi, gazın kişisel verileriniz olduğunu hayal edin – bağlı bir cihazı her kullandığınızda arkanızda bıraktığınız dijital bilgi izi – ve hırsızlığa dönüşen girişimcinin Big Tech olduğunu hayal edin. Aniden, bu hayali senaryo şu anki gerçekliğimizden çok uzak değil.

Pazarlamacılar, günümüzün veri gizliliğine getirdiği olumsuz ilgiden dolayı, bugünlerde tüketici verileri hakkında konuşmaktan pek hoşlanmıyorlar. Öyleyse konuşalım.

Şu anda kullanılmakta olan kişisel verileriniz

Geliştiriciler, kişisel çevrimiçi deneyimleri özelleştiren gelişen dijital işletmeler oluşturmak için bu değerli verilere ihtiyaç duyar. Ve kabul etsek de etmesek de tüketiciler olarak çoğumuz bu son derece özelleştirilmiş deneyimlerden keyif alıyoruz. Göre Güven Pilotuçevrimiçi alışveriş yapanların %75’i tekliflerini ve mesajlarını kişiselleştirmek için markalardan hoşlanır ve %74’ü hayatlarıyla alakalı olmayan içerikten dolayı hüsrana uğrar.

Aynı zamanda, Büyük Teknoloji şirketleri tarafından kontrol edilen web tarayıcıları, ayrıntılı profiller oluşturmak ve bizi web üzerinden takip etmek için çok büyük miktarda kullanıcı verisi topladıkça, tüketiciler gizliliklerinin ihlal edildiğini hissediyor. Verilerimizin ne için kullanıldığını, nasıl saklandığını ve kime satıldığını bilmiyoruz. Çoğu insan, kişisel bilgilerinin ne kadarını dünyayla özgürce paylaştığını bilmiyor. Yine de, kişisel verilerimizin güvenliğinden giderek daha fazla korkuyoruz ve bu, son zamanlardaki veri ihlalleri saldırısında haklı olarak.

Ne yazık ki kişisel verilerimiz uygunsuz kullanıldığında olumsuz kişisel ve sosyal sonuçlar yaratmak için kullanılmıştır. Siyasi seçimlere kadar, yankı odaları oluşturmak için algoritmalar tasarlandı. Çeşitli araştırmalar, Facebook’un kişisel verilerinin gençlerin intihar etmesine yol açtığını gösteriyor. Tüketici verileri, Facebook ve Google için ürünlerin benimsenmesini sağlamak için kullanılıyor ve bu veriler bizim çıkarlarımızı esas almıyor.

Olabildiğince kişisel verileriniz — sahip olduğunuz para birimi

Kişisel verileri kullanan işletmelerin olumsuz ve olumlu yönleri arasında aşırı bir ikilik olsa da, tüketicilerin verilerinin Facebook, Google ve diğerleri tarafından bilmeden kullanılmasından bıktıkları bir yol ayrımındayız. Tüketicilerin ekonomik para birimi olarak kişisel verileri üzerinde son derece ayrıntılı kontrolleri olsaydı ne olurdu? onlar sahip olmak?

Tüketiciler, verilerinin nasıl “harcanacağını” hiçbir zaman kontrol edemedi (diğer bir deyişle, şirketlerin mümkün olduğunca çok para kazanmak için verilerini ne için kullanabileceği). Kişisel bilgilerimizin nasıl harcandığını kontrol edebilseydik ve verilerimizin satın alınması ve satılması yoluyla yaratılan ekonomik değerin bir kısmını ele geçirebilseydik ne olurdu? Verilerimiz değerlidir ve nasıl ve ne zaman kullanıldığını söyleyebilmeliyiz.

Görünüşe göre pazarlamacılar, doğru katılım programlarıyla çok daha zengin bir veri profili elde edebilirler. İşletmeler, pasif bir şekilde veri toplamaya ve niyetlerini tahmin etmeye çalışmak yerine tüketicilere soru sorduklarında daha iyi sonuçlar elde ederler. Tüketicilerden verilerini isteyip, verileri çalmak yerine nasıl ve ne zaman kullanılabileceklerini kontrol etmelerine izin verdiğinizde, daha güçlü hedefleme parametreleri elde edersiniz. Potansiyel olarak alakasız olan büyük miktarda veri toplamak, aslında kitleleri doğru bir şekilde hedeflemeyi zorlaştırır. Daha az miktarda daha temiz veri her seferinde daha iyi çalışır.

Tüketici verilerinin geleceği daha parlak ve daha etik görünüyor

Etik kaynaklı tüketici verileri geliyor. Bugün, sorumlu şirketler topluluklarını ve çevreyi önemsiyor ve kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) politikalarını benimsiyorlar çünkü mevcut ve gelecekteki çalışanların görmek istediği şey bu ve yapılması gereken doğru şey bu. Şirketler ağaç dikiyor. Yerel okullara ve hayır kurumlarına bağışta bulunuyorlar. Tüketici verilerini etik olarak toplamak, KSS politikalarının bir parçası olarak geliyor.

Nehre çamur dökemeyeceğimiz ve komşumuzun kablo TV’sini artık çalamayacağımız gibi, şirketler de tüketici verilerini daha uzun süre çalamayacak. Bir şirket olarak, tüketicinin kişisel bilgilerini nasıl topladığınızı artık görmezden gelemezsiniz.

Tüketicilerin kontrolü elinde tutmasının zamanı geldi. Veri para birimimizi mutlaka kazanmamıza rağmen, onu nasıl harcayacağımıza karar verebilmeliyiz. Aslında, veri para birimimizi kendi seçtiğimiz web sitelerinde ve işletmelerde harcayabilmeliyiz.

Ya bunu, verilerimizi en sevdiğimiz mahalle barı veya restoran gibi önemsediğimiz işletmelerde harcayacak şekilde genişletirsek? Bir bara gittiğimde, TV reklamları giderek özellikle beni hedef alıyor. Bu gelecek. Önümüzdeki 10 yıl içinde, fiziksel alanlardan nasıl para kazandığımıza, dijital alanlardan nasıl para kazandığımıza dair temel bir evrim göreceğiz. Ve büyük ölçüde basitçe tüketicilerin harcayabilecekleri bir veri para birimine sahip olmaları kavramı tarafından yönlendirilecek.

Mümkün olduğunca çok para kazanmaya odaklanmak yerine, insanların verilerini çevrimiçi ve gerçek yaşam deneyimlerini geliştirmek için kullanalım. İnternetin iyi yanlarını ele alalım, internette yaptığımız korkunç şeyleri sadece Vahşi Batı olduğu ve kimsenin dikkat etmediği için değil. Tüketicilerin “vazgeçmelerini” zorlaştırmak yerine onlar için doğru durumlarda “katılmalarını” sağlayın. Ve sadece veri para birimini nasıl ele aldığımızın bir sonraki CSR dalgasının parçası olacağı için değil; ama tüketiciler için yapılacak doğru şey bu olduğu için.

Sam Mallikarjunan, OneScreen.ai’nin CEO’sudur.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/07/14/consumer-data-is-the-next-virtual-currency/

Yorum yapın