Tüketici savunuculuğu grupları, Walmart’ın Roblox oyununun çocuklara ‘gizli pazarlama’ için denetlenmesini istiyor • Teknolojik Haberler


Bir dizi tüketici savunuculuğu grubu, Walmart’ın metaverse’ye girmesiyle ilgili bir sorun yaşıyor. Çevrimiçi perakendeci geçen sonbaharda Roblox’ta iki yeni sanal dünyanın lansmanını duyurdu, “Walmart Arazisi” ve “Oyun Evreni”, yeni nesil alışveriş yapanların ilgisini çekmeyi hedefliyor. Deneyimler, Roblox kullanıcılarının oyuncakları ve popüler çocuk karakterlerini içeren oyunlar oynamasına, balondan düşen sanal oyuncaklar kazanmasına, görevleri tamamlamasına ve diğer şeylerin yanı sıra “oyuncak dünyalarını” keşfetmesine olanak tanır. Ancak gruplar, Walmart’ın reklamcılık ile organik içerik arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdığını ve bu sanal dünyalardaki içeriğin esasen reklam olduğunu ve bu şekilde etiketlenmesi gerektiğini doğru bir şekilde açıklamadığını iddia ediyor.

Ancak Walmart, bu iddialara itiraz ediyor ve bunun ABD’deki çocukların mahremiyet yasalarına uygun olduğunu söylüyor.

Reklam gözlemcisi tarafından yönetilen gruplar doğrulukinadvertising.org (TINA.org), Çocukların Reklam İnceleme Birimi’ne (CARU) bir mektup göndererek Walmart’ın Roblox oyunlarını denetlemelerini istedi.

CARU, ABD’de bir düzine endüstri özdenetim programını denetleyen, kar amacı gütmeyen daha büyük BBB Ulusal Programlarının bir parçasıdır. gizlilik yasası, COPPA. Bu, CARU’nun yönergelerine uyan katılımcıların, onları herhangi bir FTC uygulama eyleminden koruyan COPPA’ya uygun kabul edildiği anlamına gelir.

Basitçe söylemek gerekirse, CARU’nun programıyla potansiyel olarak uyumsuz olarak işaretlenmek, bir katılımcının olmasını isteyeceği bir şey değildir, çünkü bu onları FTC’nin radarına sokabilir.

Mektupta, savunuculuk grupları CARU’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Dona Fraser’a yazarak, küçük çocukları hedef alan sanal dünyanın Walmart’ın mallarını ve hizmetlerini uygun açıklamalar sağlamadan aldatıcı bir şekilde pazarladığını iddia ederek, Walmart’ın Roblox deneyimi “Oyun Evreni” hakkında kuruluşu uyarmak için yazıyor. oyunun kendisinin ve içerdiği içeriğin aslında reklam olduğunu. Ek olarak, gruplar, Walmart’ın, oyunun kuruluşun kurallarına uygun olduğu mesajını iletmek için CARU’nun COPPA Güvenli Liman Programı mührünü kullandığını belirtiyor.

Mektup, Walmart Roblox deneyiminin, grupların doğasını bir “reklam oyunu” olarak gösterdiğini düşündükleri çeşitli yönlerini anlatıyor.

Buna, oyunun Walmart’ın oyuncak kataloğunda nasıl modellendiği ve LOL Surprise!, Jurassic World markalı ürünler, PAW Patrol, Magic Mixie, Razor scooter’lar ve Walmart mağazalarında ve çevrimiçi olarak satılan diğerleri gibi popüler oyuncak ve karakterlerin kullanımı dahildir. Oyun ayrıca çocukları “en ateşli oyuncakları toplamaya” teşvik eder, burada oyun yalnızca küçük harflerle şunu not eder: “Bu bir reklam.” Benzer şekilde, çocuklar adada dolaşırken, yine oyuncakların öne çıktığı hediye kutularının kilidini açarlar, ancak mesaj “bu bir reklamdır” zorlukla görülebilen bir yazı tipinde görünür. Bu hediye kutuları, oyuncaklar kategorisinde çocuklar için Vtech akıllı saat, popüler oyuncak bebekler, yarış arabaları ve daha fazlası gibi en çok satanları gösterir.

Mektubun belirttiğine göre, oyuncuların avatarlarının madeni para toplarken, oyuncak kutuları bulurken veya diğer sanal faaliyetlerde bulunurken yanından geçtiğine dair işaretler gibi diğer göze çarpmayan reklam açıklamaları da oyunun diğer bölümlerinde görünür.

Benzer şekilde gruplar, çocukların avatar olarak oynayabileceği ve “Universe of Play”in de pazarlandığı başka bir Roblox sanal dünyası olan “Walmart Land” ile sorun yaşıyor.

Mektupta, her iki oyunun birlikte lansmanından bu yana 12 milyondan fazla ziyaret çektiği belirtiliyor. Roblox’taki oyunlar için “Yaş Yönergeleri” “N/A” olarak etiketlendiğinden, her iki oyuna da her yaştan çocuk erişebilir. Mektup, 13 yaşın altındaki çocukların eğlence pazarlaması gibi şeylerin “ikna edici amacını tam olarak anlamadıklarını” vurguluyor.

TINA.org’un Hukuk Direktörü Laura Smith bir basın açıklamasında, “Walmart’ın, gelişimsel olarak promosyon içeriğini tanıyamayan küçük çocuklara yönelik gizli pazarlamayı küstahça kullanması, yalnızca dehşet verici değil, aynı zamanda aldatıcı ve reklamcılıkta doğruluk yasalarına aykırıdır” dedi. . “CARU’yu her gün Walmart tarafından manipüle edilen milyonlarca çocuğu korumak için hızlı harekete geçmeye çağırıyoruz” diye ekledi.

TINA.org’a ek olarak, mektubu imzalayan gruplar arasında Fairplay, Dijital Demokrasi Merkezi ve Ulusal Tüketici Avukatları Birliği yer alıyor. CARU’dan Walmart’ın oyunlarını uygunluk açısından denetlemesini istiyorlar.

Ancak Walmart, yorum için ulaşıldığında bunun zaten gerçekleştiğini iddia ediyor.

Teknolojik Haberler ile paylaşılan bir açıklamada perakendeci şunları söyledi:

Aralık 2022’de Walmart’ın, yeni sürükleyici bir Roblox deneyimi olan Universe of Play’in COPPA ve CARU Yönergelerinin katı gereksinimlerine uygun olduğunu gösterdikten sonra CARU’nun COPPA Güvenli Liman Programına katılması onaylandı.

Daha genç kullanıcı tabanı nedeniyle Roblox, çocuklara pazarlama yapmak isteyen diğer şirketlerin dikkatini çoktan çekmiştir. Sanrio (Hello Kitty) ve Geçen yıl bir He-Man oyunu başlatan Mattel platformda. Mattel ayrıca 2021’de Forever 21 ile ortaklık kurdu. Barbie’den ilham alan koleksiyon ve Kellogg çıkış yaptı “Froot Döngüleri” dünyası.

Çocuk markalarının dışında birçok başka şirketin de Hedeflenen Roblox’un genç kullanıcıları da beğeniyor H&MSpotify, Netflix, SAMSUNG, Chipotle, Nike, Minibüslerve daha fazla.

Walmart’ın Roblox oyunlarında ne ölçüde ayarlamalar yapması veya yapmaması, daha fazla markanın oyun dünyalarına girmesi ve meta evrenine girmesi ve reklam endüstrisinin bu yeni sosyal ağ biçimi için uygulamalarını tanımlaması nedeniyle emsal oluşturmaya yardımcı olabilir.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/consumer-advocacy-groups-want-walmarts-roblox-game-audited-for-stealth-marketing-to-kids/

Yorum yapın