Tucker Carlson, yanlışlıkla kürtaj hakları için 14.000 $ toplanmasına yardımcı olduMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Yargıtay’ın bozulmasından saatler sonra Karaca – Wade Cuma günü, Tucker Carlson, çalışanların kürtaj-seyahat masraflarını ödeyecek şirketlere karşı teşhir etmek için hava dalgalarına girdi. Fox News sunucusu, “Tucker Carlson Tonight” programında firmalar hakkında “Ailelere karşılar” dedi.

Ancak Carlson yorumunu sunarken, şovundan bir görüntü aslında tamamen farklı bir kullanıma sokuluyordu: kürtajı kolaylaştıran gruplar için para toplamak.

Web3 olarak bilinen dijital alandaki anonim çevrimiçi teklif sahipleri, geçen yıl Carlson’un koronavirüs aşılarında vücut özerkliği için tartıştığı bir ekran görüntüsünden yapılmış bir NFT için binlerce dolarlık kripto para birimi teklif ediyorlardı. NFT Cumartesi günü 12 eth’e – yaklaşık 14.500 $ – satmaya devam edecek ve yaratıcısı Jenny Holzer, satıştan kazandığı parayı Planlı Ebeveynlik, Üreme Hakları Merkezi ve DC tabanlı savunuculuk gibi gruplara bağışlayacağını söyledi. grup PAI.

(NFT veya değiştirilemez token, yaratıcısına benzersiz bir şekilde damgalanmış dijital bir görüntüdür. Eth, birçok NFT’nin üzerinde yaşadığı ethereum blok zincirine bağlı popüler bir kripto para biriminin adıdır.)

Hareket, çılgın para enjeksiyonlarının gevşek yaratıcı mülkiyet standartlarıyla karıştığı web3’ün serbest doğasının altını çiziyor. Aynı zamanda, kasıtsız hayırseverliğin daha tuhaf eylemlerinden birini yapar – Mahkeme’nin Roe’nun 1973 kararına şiddetle saldıran birinin sırtından para toplamasını devirmesine öfkelenen aktivistler. Geçen hafta, Carlson aranan Karaca “Geçen yüzyılda verilen en utanç verici mahkeme kararı” ve “genel olarak kabul edilen bir şaka”.

Ancak 11 Mayıs 2021 programında Carlson, Senatör Ron Johnson (R-Wis.) ile Johnson’ın bir koronavirüs aşısı almama kararı hakkında konuştu. Carlson’ın Johnson ile hemfikir olduğu gibi – “Tabii ki; Neredeyse 50 yıldır duyduğumuz gibi, bu sizin bedeniniz, sizin seçiminiz,” dedi Fox News sunucusu – bir chyron vücut özerkliği mesajını görüntüledi. Ekranın altındaki metni okuyun: “Kendi bedeninizle ilgili bilinçli bir seçim yapmak tartışmalı olmamalıdır”.

Florida’da Planlı Bir Ebeveynlik hızlı bir şekilde not edildi chyron’un kürtaj haklarıyla paralellikleri. Bu yankılar aynı zamanda Holzer’ın çalışmasıyla bazı benzerlikler gözlemleyen Gillian Branstetter adlı DC tabanlı bir iletişim stratejisti de vurdu. Kıdemli bir sanatçı olan Holzer, metinleri ve görüntüleri politik noktalara getirmek için birleştirmesiyle tanınır. 1970’lerde “Gücün Suistimali Sürpriz Değildir” gibi mesajlardan sanat yapan “Gerçekler” dizisini yarattı ve ardından ışıklar altında Times Meydanı’nda yayınladı.

Kısa bir süre sonra Branstetter, Carlson, Johnson ve chyron’un görüntüsünü ekrana getirdi ve “Bu bir Jenny Holzer kurulumu gibi bir şey mi?” mesajını ekledi. ve on binlerce takipçisine tweet attı. Holzer daha sonra Branstetter’in tweet’inden bir NFT oluşturma fikrine sahipti ve mahkemenin taslak görüş taslağının bozulduğu haberinden sonra Karaca kırıldı bu bahar karar çıkınca satmaya karar verdi.

Branstetter, Washington Post’a Pazartesi günü bir Twitter DM aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Genel olarak NFT’ler hakkında pek çok bilgisizliği itiraf edeceğim, ancak bu çalışmaya kürtaj erişimi için çok ihtiyaç duyulan bazı fonların toplanmasına yardımcı olmak için izin vermekten mutlu oldum” dedi. Branstetter, ACLU’da bir iletişim stratejistidir, ancak bu eylemi işvereninden bağımsız bir vatandaş olarak gerçekleştirdiğini vurguladı. Branstetter’in Holzer ile yaptığı anlaşma, sanatçının satıştan elde ettiği paranın yüzde 15’ini almasını sağlıyor ve bunların hepsini t’ye bağışlayacağını söylüyor.DC Kürtaj Fonu.

Bir telefon görüşmesinde Branstetter, dijital yorumların nasıl bu kadar verimli bir şekilde önemli miktarda bağış toplamaya dönüştürülebileceğini biraz şaşırdığını söyledi.

“Benden Tweetimin kürtaj hakları için nasıl 15.000$’a dönüştüğünü açıklamamı istemeyin” dedi.

Holzer, The Post’un stüdyosu aracılığıyla yaptığı yorum talebine hemen yanıt vermedi. Satışı açıklayan bir açıklamada, NFT’nin gerekçesini açıkladı. “Başlığın aşı karşıtı bir açıklama olarak okunması amaçlanmış olsa da, kelimeler aynı zamanda bir seçim yanlısı ifade olabilir” diye yazdı chyron.

Bir Fox News sözcüsü, kanaldan ve Carlson’dan gelen yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Holzer, NFT’yi Cuma günü saat 12:30 sularında, kararın hemen ardından açık artırmaya çıkardı. Dobbs – Jackson Kadın Sağlığı Örgütü indi. Yarım eth ya da yaklaşık 600 dolar olarak listeledi. Altı saat içinde, dörtlü teklif veren, Cumartesi öğlen saatlerinde kazanan teklif yapılmadan önce fiyatı yaklaşık 13.000 $ ‘a yükseltti.

Foundation NFT sitesindeki satış, alıcı olarak anonim bir kripto para birimi adresini listeledi. Post, geçen Kasım ayında adresin sahibi olduğunu söylediği bir Twitter hesabı buldu; o hesap, Hangi Holzer müzayedesi hakkında Cuma günü tweet attı, kendisinin “hayırsever bir dokunuşla kültürel açıdan önemli parçaları elde etmek için müthiş ama yardımsever bir ün inşa eden bir DeFi liderleri, erken NFT koleksiyoncuları ve dijital sanatçılar topluluğu” olarak adlandırılan PleasrDAO adlı bir gruba bağlı olduğunu söyledi. ” (DeFi, web3’te finansal işlemler için kullanılan terim olan merkezi olmayan finans anlamına gelir.)

Hukuk uzmanları, satışa rağmen, NFT’nin gerçekte kime ait olduğunun karmaşık bir soru olduğunu söylüyor. NFT, Branstetter tarafından çekilen bir ekran görüntüsünden Holzer tarafından yaratıldı, ancak görüntü Carlson’ın Fox’a ait bir şovda göründüğü gibi.

“Bence adil kullanım argümanına inecek ve hem Fox hem de NFT yaratıcıları bir dava açabilir” dedi. Darren Heitner, bu yeni dijital alanda derin deneyime sahip Florida merkezli bir fikri mülkiyet avukatı. “Ancak, NFT’nin gerçekten dönüştürücü olmadığı ve kesinlikle ticari bir kullanım olduğu gerçeğinden dolayı muhtemelen Fox tarafına yaslanırdım, çünkü NFT’yi yasaklayacak yasal kriterlerden ikisine atıfta bulundum” .

NFT’ler tarafından ortaya atılan ve genellikle yeniden satılan ilginç bir sorunun, Fox’un Carlson NFT’nin tekrar satılmasını engelleyecek bir mahkeme kararını teorik olarak kazanıp kazanamayacağı olduğunu söyledi. “Bu gerçekten yeni bir hukuk alanı ve henüz çok fazla ayrıntı üzerinde çalıştığımızı sanmıyorum” dedi.

Bu arada, NFT’nin arkasındakiler bu ayrıntılara daha az kapılmak ve kürtaj hakları mesajlarını yaymak için daha istekliydiler.

Holzer Instagram’da, “Bedensel özerklik ve kendi kaderini tayin hakkı zor olabilir, ancak mahremiyet ve sağlık, kadınların üreme hakları hareketinin temel direkleridir” dedi. “Sosyal sağlık hedeftir. Toplumun sağlığını koruyan bireyin haklarını korumalıyız.”

Jeremy B. Merrill bu rapora katkıda bulunmuştur.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/27/tucker-carlson-nft-abortion-aid/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın