TSMC, Müşterilerine Eski Düğümlerden Uzaklaşmalarını, 28nm’ye Geçmelerini Söyledi


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Peellden, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0)
Tayvanlı çip üreticisi TSMC, müşterilerine zamana ayak uydurmalarını söylüyor. Şirket kısa süre önce, ürünlerini 28nm süreci gibi daha yeni düğümlere geçirmek için eski, modası geçmiş düğümleri kullanan müşterilere ulaşmaya çalıştığını belirtti. TSMC, kamyoneti olan iyi bir arkadaş gibi hareket etmelerine bile yardımcı olacağını söylüyor. Bu, çoğunlukla nispeten eski 40nm ve 65nm düğümlerini kullanan şirketler için geçerlidir.

TSMC’nin planlarıyla ilgili haberler, TSMC’de iş geliştirme kıdemli başkan yardımcısı Kevin Zhang’dan geldi. Göre Anandtech, TSMC’nin bazı eski, olgun düğümleri için daha fazla fab kapasitesi oluşturma planı yoktur. 40nm ve ötesinde bugün var olan tüm kapasite, var olacak olan tek şeydir. “Şu anda değiliz [expanding capacity for] 40 nm düğümü” dedi. “Bir fab inşa ediyorsun, fab çevrimiçi olmayacak [until] bundan iki veya üç yıl sonra. Dolayısıyla, ürünün bugün nerede olduğunu değil, gelecekteki ürünün nereye gideceğini gerçekten düşünmeniz gerekiyor.” Anandtech, TSMC’nin şu anda gelirinin yaklaşık yüzde 25’ini 40nm ve daha büyük gibi olgun süreçlerden aldığını söylüyor. Ancak, bu düğümlerin parası çoktan ödenmiştir ve gofretler yaşlarından dolayı ucuzdur. Bu, müşterilerini daha modern bir düğüme yönlendirmek için olası bir motivasyon kaynağı olan TSMC için gofret başına kârı azaltır.

28nm maliyet ölçeklendirme

TSMC’nin bakış açısından, müşteri daha gelişmiş bir düğüm için daha fazla ödeme yapsa da, bu hareket bariz faydalar sağlıyor. Zhang’a göre, 40nm çip gayet iyi çalıştığında bazı müşteriler böyle bir hareketi sorgulayabilir. “Bence müşteri bir fayda elde edecek, ekonomik fayda, ölçeklendirme avantajı, daha iyi bir güç tüketiminiz var” dedi. Özetleyerek, “bir sonraki düğüme gidersiniz, daha iyi bir performans ve daha iyi güç elde edersiniz ve genel olarak sistem düzeyinde bir fayda elde edersiniz” dedi. Müşteriler ayrıca gofret başına çok daha fazla kalıp alacak.

daha önce TSMC ilan edildi olgun ve özel düğümler için kapasitesini önümüzdeki yıllarda yüzde 50 artıracak. Bu çaba, şirketin özellikle 28nm düğümlerine odaklandığını görecek. Japonya, Kumamoto’da N12, N16, N22 ve N28 düğümlerine odaklanacak bir fab inşa etmeyi planladığını duyurdu. Ayrıca, bu sürece yardımcı olmak için üç fabrika daha üretiyor. Bu tesislerden ikisi Tayvan’da, üçüncüsü Çin’de olacak.

Eski düğümlerde yapılan çiplerin çoğu akıllı cihazlara, telefonlara, IoT’ye ve özellikle arabalara gidiyor. Birkaç yıl içinde otomobillerin 1.500’den fazla bireysel çipe sahip olacağı tahmin ediliyor. Şu anda çoğu araba sadece birkaç yüz çip kullanıyor. Bu, pandemi temelli çip sıkıntısı otomobil endüstrisinde kargaşaya neden olduğu için özellikle belirgindi.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337567-tsmc-tells-its-customers-to-get-off-older-nodes-move-to-28nm

Yorum yapın