TSMC, ilk kez üç aylık gelirde Intel’i geçebilir • Kayıt


Tayvanlı döküm devi TSMC’nin yarı iletken endüstrisindeki kaderin nasıl değiştiğinin bir başka işareti olarak, ilk kez üç aylık gelirde Intel’i geçmesi bekleniyor.

Wall Street analistleri, TSMC’nin ikinci çeyrek gelirini çeyreğe göre yüzde 43 artıracağını tahmin ediyor. 18.1 milyar dolar. Intel’in ise satışlarının sırasıyla yüzde 2 düşüş göstermesi bekleniyor. Aynı dönemde 17.98 milyar dolarYahoo Finance tarafından toplanan tahminlere göre.

TSMC’nin üç aylık gelirde Intel’i geçme potansiyeli, Qualcomm, Nvidia, AMD ve Apple gibi kendi çiplerini tasarlayan ve üretimi TSMC gibi dökümhanelere dış kaynak sağlayan şirketler tarafından desteklenen sözleşmeli çip üretimine yönelik talebin nasıl arttığının bir göstergesidir.

Bu eğilim Intel için bir ikilem yarattı. Yarı iletken devi, tasarladığı çipleri geleneksel olarak entegre cihaz üretim modelinin bir parçası olarak üretmiştir, ancak şirket artık Batı’da kendi üretim kapasitesini genişletirken, belirli bileşenler için TSMC’ye ve diğer dökümhanelere giderek daha fazla güvenmektedir.

İşin püf noktası, Intel’in bu artan kapasiteyi kendi yongalarından daha fazlasını üretmek için kullanmayı planlarken aynı zamanda gelecekte TSMC ve Güney Kore’nin diğer önde gelen yonga üreticisi olan Samsung’dan iş almayı uman canlanan dökümhane işini desteklemeyi planlaması.

Intel’in bu yeni stratejisine IDM 2.0 adı veriliyor ve bu, yonga üreticisinin bir şekilde birbiriyle çelişen iki hedefi dengelemek zorunda kalacağı anlamına geliyor:

  • çeşitli efsanevi çip tasarımcılarını fabrikalarını kullanmaya ikna ederek dökümhane pazar payını TSMC ve Samsung’dan almak;
  • ve AMD ve Nvidia gibi efsanevi şirketlerle rekabet edebilmek için belirli bileşenler için TSMC ve Samsung’un önde gelen düğümlerini kullanmak.

Bu stratejinin bir etkisi, Intel’in gelecekte TSMC’nin büyümesine potansiyel olarak yardımcı olabilmesidir. Örneğin, Intel’in yaklaşan Ponte Vecchio veri merkezi GPU’su kendisinden ve TSMC’den beş farklı işlem düğümü kullanacaktır. PC tarafında, Intel’in yeni nesil Meteor Lake istemci işlemcileri2023’te piyasaya sürülmesi planlanan , Intel ve TSMC’den gelen düğümlerin bir karışımını da kullanacak.

Bu arada, Intel’in yeni sözleşmeli üretim işi olan Intel Foundry Services, henüz çok erken aşamalarında. İlk çeyrekte, Intel Foundry Services yalnızca 283 milyon dolar getirdi [PDF]TSMC’nin aynı dönemde ürettiği 16.7 milyar dolarlık satışın yaklaşık yüzde 1.6’sıydı.

Samsung Intel’i geçti bile gelire göre en büyük yarı iletken şirket olarakbu nedenle potansiyel olarak x86 devinden daha fazla büyüyen TSMC, Intel’in içinde bulunduğu belirsiz konumun altını çiziyor. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/27/intel_tsmc_results/

Yorum yapın