TSMC Avrupa’yı kovduğu için Intel Almanya fab için 7,3 milyar dolar alacak • Kayıt


Intel’in Almanya’da planladığı devasa bir çip üretim kampüsü için 6,8 milyar Euro (7,3 milyar $) sübvansiyon alacağı bildiriliyor ve x86 devinin görünüşe göre dökümhane rakibi TSMC’nin şimdilik yakınlarda herhangi bir yerde mağaza kurma konusunda endişelenmesi gerekmeyecek. .

Intel’in Magdeburg’da kurmayı planladığı fabrika için Alman sübvansiyonları geçen hafta şehrin Federal Meclis’teki temsilcisi Martin Kröber tarafından açıklandı. yerel medya. Federal hükümet 2022 bütçesine şimdiden 2,7 milyar Avro ayırdı [PDF] proje için, Kröber’e göre.

Alman Deutsche Presse-Agentur, hükümetin mikro elektronik endüstrisindeki diğer projeler için sübvansiyon olasılığını tartıştığını söyledi.

Haberin Intel CEO’su Pat Gelsinger’ı biraz rahatlatması muhtemel. kim yalvardı ABD Kongresi, planlanan fabrikaları için Amerika’da çip sübvansiyonları geçirecek Ohio ve arizona. Temsilciler Meclisi ve Senato, Amerika için 52 milyar dolarlık CHIPS Yasası’ndaki farklılıklarını araştırıyor Mayıs ortasından beri.

Almanya’nın sübvansiyonları, Intel’in Magdeburg mega sitesinde harcamayı planladığı ilk 17 milyar Euro’nun (19 milyar $) yaklaşık yüzde 40’ını karşılayacak. Mart ayında açıklandıproje, Amerikan çip üreticisi tarafından planlanan ve Fransa’da bir Ar-Ge ve tasarım merkezinin yanı sıra İtalya, Polonya ve İspanya’daki üretim, dökümhane ve çip paketleme hizmeti operasyonlarını içerecek olan Avrupa’da 33 milyar Euro’luk (36 milyar $) daha büyük bir yatırımın parçası. .

Projenin ilk aşamasında, Intel’in Magdeburg’daki devasa sahası, iki Dünya Kupası sınıfı futbol sahası alanını kaplayacak iki komşu fabrikadan oluşacak. Yonga üreticisi, kampüsün şirket için 3.000 kalıcı yüksek teknoloji işi ve bölgedeki tedarikçiler ve ortaklarda on binlerce ek iş yaratacağını tahmin ediyor.

Magdeburg’daki yeni fabrikaların inşaatına 2023’ün ilk yarısında başlanacak ve tesislerin 2027’de gelişmiş bir düğüm kullanarak yonga üretmeye başlaması bekleniyor.

TSMC, Avrupa’daki fabrikalara hayır diyor – şimdilik

Intel, Avrupa’da fabrikalar inşa etme konusunda hevesli olsa da, Apple, AMD ve Nvidia gibi şirketler için silikon üreten dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Tayvanlı TSMC için aynı şey söylenemez.

Reuters’e göreTSMC Başkanı Mark Liu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dökümhane devinin kıtada “nispeten daha az müşterisi” olduğu için fabrikalar için “somut planları” olmadığını söyledi.

Bir yıl önce, TSMC’nin Almanya’ya genişlemeyi düşünmenin erken aşamalarında olduğunu söylediği bildirildi, ancak Liu’nun açıklaması, yonga üreticisinin görünüşe göre bu tür planlarda fazla ilerleme kaydetmediğini gösteriyor.

Açıklamanın, ada ülkesinin yonga üreticilerini Avrupa’da mağaza açmaya cezbetmek amacıyla Tayvan hükümetiyle birlikte çalışan Avrupa Birliği yetkililerini hayal kırıklığına uğratması muhtemel.

Çaba, AB’nin önerdiği Avrupa Cips YasasıBloğun yarı iletkenlerdeki rekabet gücünü ve direncini artırırken aynı zamanda dijital dönüşüm ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemek için Şubat ayında ortaya çıkarılan .

Daha geçen hafta, Tayvan Ekonomi İşleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. “büyük atılım” Tayvanlı yonga üreticilerinin kıtada yeni fabrikalar inşa etmesinin önünü açabilecek yarı iletken endüstrisindeki işbirliği hakkında AB ile görüşmelerde bulunuyor.

Ancak şimdilik, AB TSMC’ye güvenmemeli ve bunun yerine Tayvan’ın diğer dökümhaneleri daha az gelişmiş üretim düğümlerine sahip olan UMC ve PSMC gibi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/08/intel_germany_tsmc/

Yorum yapın