TrueCircle, geri dönüşüm verimliliğini artırmak için yapay zekayı kullanmak için 5,5 milyon dolar ayırdı – Teknolojik Haberler


İngiltere merkezli TrueCirclegeçen yıl kurulan bir bilgisayar vizyonu girişimi, atık yeniden kullanım ekonomisini dönüştürmenin kapsayıcı hedefi ile geri dönüşüm oranlarını ve kaliteyi iyileştirmek için veriye dayalı yapay zekayı geri dönüşüm endüstrisine getirmek amacıyla tohum öncesi finansmanda 5.5 milyon dolar topladı. bakir malzemelere olan talebi azaltmak.

Şimdiye kadar, girişimin teknolojisi İngiltere’deki sekiz atık ayırma tesisinde çalışıyor ve çalışıyor, ancak ikinci çeyrekte daha fazla lansmanla birlikte hızla yükseliyor – uluslararası olarak genişleyeceği zaman Avrupa ve ABD.

Teknolojik Haberler’a, 12 aylık bir süre içinde teknolojisini kullanan yaklaşık 30-40 müşteriye sahip olmak için çekim yaptığını söylüyor.

Ön tohum boyutu için dikkate değerdir. Tur, Chris Sacca’nın iklim odaklı Lowercarbon Capital fonu tarafından yönetiliyor; Passion Capital, Giant Ventures ve firstminute Capital’in yanı sıra Revolut, Monzo, Infarm ve Unity gibi şirketlerin kişisel kapasitelerine yatırım yapan kurucularının katılımıyla.

TrueCircle’ın tohum öncesi zammı hakkında yaptığı açıklamada, Lowercarbon Capital’den Clay Dumas şunları söyledi: “Tek kullanımlık plastik, okyanuslarımız ve çöp sahalarımız üzerinde petrokimya endüstrisini ayakta tutan 300 milyon tonluk bir beladır. TrueCircle’ı destekledik çünkü sorunun boyutlarına göre ölçeklenen bir çözüm oluşturmak için teknolojiden ve pazarlardan yararlanıyorlar.”

TrueCircle’ın iki kurucu ortağı, Eamon Jubbawy ve Rishi Stocker, başlangıç ​​oyununda yeni değiller. (Aslında, Jubbawy’nin şu anda hareket halinde olan iki girişimi var; diğeri ise a16z destekli bir fintech. Sekans.)

Başlangıçta okulda tanışan çift, burada uygulamaya koydukları pek çok ilgili teknoloji ve iş zekasını övdü: Jubbawy’nin diğer bir girişimi olan Onfido’nun, kimlik belgesine odaklanan bir bilgisayarlı görme ekibi kurduğu bilgisayarla görü deneyimi dahil. doğrulama ve yüz eşleştirme (2020 yazında Onfido’dan ayrıldı); ve Stocker’ın ilk çalışanlarından biri olduğu ve dört yıl boyunca küresel ortaklıklar yürüttüğü fintech girişimi Revolut’un ticari deneyimi. Ayrıca daha önce FMCG devi Unilever’de çalıştı ve ambalaj geri dönüşüm oranlarını artırmanın zorluklarına yabancı olmadığını söylüyor.

Geri dönüşüm, en göz alıcı konu değil, ancak atık işleme endüstrisindeki düşük verimlilik seviyeleri, birçok açıdan acil bir sorundur – en azından insanlığın, emisyonları azaltmak ve yıkıcı iklim değişikliğini önlemek için küresel tüketimi radikal bir şekilde küçültme ihtiyacıyla birleştiğinde. — yani burada teknolojinin çözmeye yardımcı olabileceği gerçek, anlamlı sorunlar var.

Dünyanın her yerine yayılan sorunlar da cabası. Dolayısıyla kesinti potansiyeli – ve gelir ‘fırsatları’ – çok büyük görünüyor.

Yasa koyucular, ambalaj gibi şeyler için saf malzemelerin kullanımına ilişkin koşullar getirmeye başladıkça, geri dönüşüm ekonomisini aktif olarak değiştirdikçe, düzenlemeler konveyör bantlarından geçenlere çok daha fazla dikkat çekiyor.

Aynı şekilde, okyanusları kirleten ve deniz yaşamı için bir risk oluşturan tek kullanımlık plastik gibi, atılan atıkların doğrudan çevresel etkilerine ilişkin yaygın halk öfkesi, değişim için enerji yaratıyor.

Bu arada, Avrupa Birliği’ndeki blok için birleşik bir “yeşil ve dijital” dönüşüm yatırım stratejisini zorlayan politika yapıcılar da dahil olmak üzere, özellikle iklim değişikliğini ele almak için yapay zeka güdümlü verimlilik kazanımları – ve daha genel olarak endüstriyel süreçlerin dijitalleştirilmesi – aranıyor. 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmaya çalışın.

“Nin güzelliği [our approach] Bugün dünyada işlenen tonaj üzerinden ölçeklendirirseniz, bu çok ölçeklenebilir bir iş modelidir – yalnızca bu hizmet olarak veri işine odaklansaydık, ancak hedeflerimiz burada bitmeseydi” diyor. Stokçu. “Bence hepimizi süper heyecanlandıran şey bu. Burada, çok daha dijitalleştirilmiş bir ticaret altyapısı aracılığıyla yılda 20 milyar dolarlık bir sektörü bozma şansımız var.”

“Tarihsel olarak, bu endüstride devrim yaratma girişimleri belki biraz daha akademik ve teknolojiye dayalıydı, ancak teknoloji şirketlerini kurma ve ticarileştirme deneyimimizden aldığımız yaklaşımın – Onfido’da; Rishi, Revolut’ta birçok para kazanma stratejimizin başındaydı – bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu fark ettik,” diye ekliyor Jubbawy.

“Harika bir teknolojiye ihtiyacınız var ama aynı zamanda bu endüstriyi ticari olarak çalıştırmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Bu nedenle, satış sürecinin gerçekten etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaya odaklanıyoruz çünkü bu, geri dönüşüm endüstrisine gereken ilginin gösterilmemesinin bir başka nedeni.”

Biraz geriye sarılacak olursak, TrueCircle’ın kurucuları, müşterilerine tesislerinden geçenler hakkında gerçek zamanlı veri akışları sağlayabilmek için bilgisayarlı görü teknolojisini işleme tesislerinden akan atık akışlarına uygulama konusunda oldukça basit bir fikirle başlıyorlar. uyarılar.

Bu, girişimin müşterilerinin atık işleme tesislerine bağlı kamera ve aydınlatma kiti kurduğu ve iş modelinin taranan tonaj başına işleme dayalı SaaS tarzı bir ücret olduğu için bunu ücretsiz yaptığı anlamına geliyor.

Stocker, “Bu tesislerin farkına vardık – bugün onların en büyük sorunu kesinlikle hiçbir veriye sahip olmamaları” diye açıklıyor. “Tamamen veri kıt bir endüstri.

“Herhangi bir verinin yokluğunda, gelen atıkların bileşimi ve daha da önemlisi, bu farklı çıktı hatlarında elde edebildikleri gerçek kalite konusunda, aynı problemle tekrar tekrar karşılaşıyorlar: 1) Alıcıları yok’ Satın aldıkları şeye güvenmeyin, böylece malzemeler için her zaman düşük ücret alırlar. Ve 2) tesislerinde sorun olduğunda gerçekten bilmiyorlar çünkü gerçek zamanlı verileri yakalamanın hiçbir yolu yok.”

“Bu bizim için gerçek bir ampul anıydı – özellikle de Eamon’un Onfide’ı sıfırdan kurma ve inşa etme konusundaki bilgisayarlı görü bilgisi devreye girdiğinde – aslında bir aydınlatma kurulumuna sahip çok ucuz bir kamera kurarak birkaç çok hızlı testle fark ettik. Bu tesislerdeki konveyör bantları üzerinde bu verileri buluta besleyebilir ve her bir öğeyi etiketlemek için bir bilgisayarlı görü makine öğrenimi modeli uygulayabiliriz” diye ekliyor.

Bu tür bir fikri daha önce görmüştük – örneğin Teknolojik Haberler Disrupt battlefield alum Greyparrot (İngiltere merkezli başka bir girişim) tarafından 2019’da kuruldu ve halihazırda küresel olarak dağıtılan bir AI atık tanıma sistemi satıyor.

Ancak TrueCircle, kalite eşikleri özelleştirilebilir bir düzeyin altına düştüğünde, başlangıçta sisteminin fabrika çalışanlarına gönderdiği dijital uyarılar aracılığıyla bir otomasyon parçası oluşturduğu için yaklaşımının daha “tam yığın” olduğunu öne sürüyor. tasnif makineleriyle ilgili bir sorunu düzeltmek için eylem.

Daha sonra, yazılımının bu tür düzeltmeleri otomatik olarak üstlenebilmesi için uyarı sistemini tesisin makineleriyle entegre etmek istediğini söylüyor.

Stocker, “Şu anda üzerinde çalıştığımız bir sonraki adım, aslında mevcut makineleriyle programlı olarak entegrasyon – öyle ki bir sorun tespit ettiğimizde o cihazın ayarlarını düzenleyebilir ve manuel müdahale olmadan çözmesini sağlayabiliriz” diyor. “Yani gerçekten varmak istediğimiz yer orası. Bu verileri, sorunları tespit eden, düzelten ve ardından satış potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için kaliteyi onaylayan bir hizmet katmanı olarak istiyoruz.”

Dahası da var: Buna paralel olarak TrueCircle, geri aldıkları doğrulanmış malzemeyi satma konusunda atık işleme tesislerini desteklemek için bir pazar yeri inşa ediyor.

Buradaki öncül, kendisine eklenecek verilerin bir sonucu olarak tesislerin işlenmiş atık için daha iyi fiyatlar elde etmesine yardımcı olabileceğidir – yani, AI’nın sağlayabileceği analitik ve kalite/saflık garantisi.

İşin özü şu ki – nihayet – atık işleme tesisleri, alıcılara adil bir fiyat almalarını sağlayacak verileri gösterecek.

“Biraz daha tam yığın yaklaşımına sahip olarak, geri dönüşüm tesislerinin birbirleriyle çalışmasına, birbirleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak, açıkçası ne yaptıkları hakkında daha iyi verilere sahip olmak ve daha iyi kararlar almak, tüm endüstrinin daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz, ”, Jubbawy’yi önerir.

Stocker, “Kaliteye önem veren alıcıların peşinden gidiyoruz” diye ekliyor. “Örneğin, Almanya’dan alıcıları platforma çekmeyi başardık – çünkü tam olarak ne satın aldıklarını görebilirler ve bu kaliteyi yansıtan bir teklif verebilirler.

“Bu, bir hizmet işi olarak klasik bir veridir – en azından ilk modülünde – çünkü artık bir tesis platforma gelebilir ve tamam diyebilir, tesisimizin çeşitli kaynaklardan daha iyi gelir elde etmesine yardımcı olmak için çıktılarımın kalitesini anlamak istiyorum. alıcılar. Böylece alıcılar için oturum açabilir ve bir rapor oluşturabilirler. Her ayın sonunda malzeme sattıklarında, o hattın tam kalitesini tüm alıcılara gösteren bu gerçek zamanlı veri raporunu ekleyebiliyorlar.”

“Fintech dünyasından geliyorum, bu yüzden onu Moody’s derecelendirmelerine geri getiriyorum” diye ekliyor. “Moody’s’in geri dönüşüm endüstrisi için eşdeğeri haline geldiğimizde ve bu da endüstrinin verimli geri dönüşümü kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu altyapının geri kalanını inşa etmemizi sağlarken görüyoruz.”

TrueCircle, AI modellerinin şu anda atıkla ilişkili yaklaşık 50 farklı kategoriyi tanımlayabildiğini söylüyor – örneğin ürünün malzemesi, ağırlığı, markası, gıda sınıfı ürün olup olmadığı vb.

Atık tarama AI’ları için doğruluk oranları %92-98 arasında planlanıyor.

Ve iki ay sonra, başlangıç, uyarı panosunu kullanan ilk tesislerin “bazılarında” müşterilerinin daha önce nasıl çalıştıklarına kıyasla %10-15 daha yüksek bir kurtarma oranı elde ettiğini gösterebildiğini söylüyor. Atık saflığına göz kulak olmak için AI.

Jubbawy, burada otomatikleştirilecek iş türleri göz önüne alındığında – yani kirli, koklamak ve potansiyel olarak tehlikeli düşük ücretli el emeği – bu, AI’nın korkulandan daha fazla memnuniyetle karşılanabilecek bir uygulamasıdır, diyor Jubbawy.

“Sonuçta bununla motive olmamın nedeni, Bill Gates’in, ortadan kaldırmamız gereken bu 51 milyar tonluk sera gazının tüm nedenlerini ve bakir malzemelerin gereksiz kullanımını kategorize ettiği İklim Felaketinden Nasıl Kaçınılır konulu kitabını okuduğumu hatırlıyorum. paketleme için %2-3 civarında bir katkı sağlıyor – 1 Gigaton’un çok üzerinde” diyor ve ekibin en önemli motivasyonunun “bu 51 milyar tonu sıfıra indirmek için üzerimize düşeni yapmak” olduğunu ekliyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/02/truecircle-pre-seed/

Yorum yapın