Transformers 15 Yaşında Doğum Günün Kutlu Olsun Sen Garip Dizisi


Optimus Prime'ın bir yan profilini gösteren 2007 Transformers filmi için tanıtım afişi.

resim: olağanüstü

1990’ların sonundan beri, bir çağda yaşıyoruz. IP odaklı Her yıl daha ayrıntılı ve daha gürültülü hale gelen film yapımı. Bir şekilde önemli veya ikonik olarak gösterilebilecek pek çok tür filmi vardır. Sam Raimi’nin Örümcek Adam filmler Batman Başlıyor ve Bağımsızlık Günü. İster inanın ister inanmayın, bu statüyü hak eden böyle bir film orijinaldir. Transformatörler film.

Canlı aksiyon filmlerinin ilki 2007’de bugün yayınlandı ve 1986 filminin gişe başarısızlığından sonra Hasbro ve Paramount’un mülkü sinemalara getirme konusundaki ilk gerçek girişimi olarak hizmet etti. Michael Bay’in yönettiği ve o zamanın yükselen yıldızları Shia LeBeouf ve Megan Fox’un başrollerini paylaştığı film, yeterince sağlam eleştiriler aldı ve büyük bir gişe başarısı elde etti ve 2007’nin en yüksek hasılat yapan beşinci filmi oldu ve dünya çapında 709,7 milyon dolar hasılat elde etti. Bu filmin zamanı için ne kadar önemli olduğunu ve pazarlamasının bunu yansıttığını söylemek yetersiz kalır. Hasbro, filmi 70 ülkede tanıtmak için 200 şirketle ortaklık kurdu ve Bay, Burger King, General Motors için bağlantı tanıtımlarını yönetti. ve Pepsi. Bu filmin kesinlikle bir hit olmasını istediler ve karşılığını alarak birçok oyuncak, bağlama oyunu vb. üreten devasa bir franchise haline geldi. için planlar bile vardı. Transformers Sinematik Evreni…ta ki yok olana kadar.

Daha İyi veya Daha Kötü, Michael Bay'in Transformers'ı Bir Öncüdür başlıklı makalenin resmi

resim: olağanüstü

Şu anda 15 yaşında olan filmin ikonik olduğunu söylemek abartı olmaz, ancak bu durumda daha çok geri kalmış bir iltifat. Hem ilk Transformatörler ve devam filmleri, Hollywood’un sevilen IP’yi uyarlama konusunda neyi yanlış yapabileceğinin bir örneği olarak sürekli olarak kullanıldı. Kaynak malzemesinin mitolojisiyle veya kameranın işaret ettiği karakterlerle pek ilgilenmiyor ve gözlerinize bir reklam engelleyici kurabilmenizi dilemek için yeterli ürün yerleştirmeyle dolu. Başından beri, Bay’in yalnızca Autobot’ları ve Decepticon’ları, sağlam bir aksiyon yaratmanın bir yolu olarak kullandığını ve kariyerinde muhteşem görünmesini sağlamak için asla başarısız olmadığı orduyu içermekten çok orduyu içeren sahneleri kovaladığını hayal etmek zor değil. Ve kesinlikle bu filmleri bu kadar nefret edilen yapan şey, onlardan kurtulmanın hiçbir yolu olmamasıydı. Hayranların içine girmesi için filmlerin dışında pek çok başka malzeme varken – çizgi romanlar, çoklu çizgi filmler ve video oyunları, Sibertron daha geniş bir dünya için, Bay’in Transformers versiyonu muhtemelen mülkle ilgili tek deneyimleriydi. olmadan önce Riverdale ve MCU, “sorubu neden hala devam ediyor?!” öncelikle yönlendirildi Transformatörler, neredeyse tamamı, olumsuz eleştirilere kadar orta halli olmasına rağmen gişede saçma sapan paralar kazandı.

Bay’in ilk filminin de oldukça etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. O orijinal filmin başarısı olmasaydı, muhtemelen seriyle aynı zamanlarda başka oyuncak filmlerimiz ve şovlarımız olmayacaktı. Lego’dan ve savaş gemisi ile GI Joe, iki defa, ve potansiyel olarak O adam ve She-Ra, hepsi Kılık Değiştiren Robotların pişirmeye başladığı pastaya girmeye çalışıyordu. olmadan Transformatörler filmler ve özden çok gösteriye odaklanma konusundaki kararlı kararlılıkları, çalışma sürelerinin son 1/3’ünü efektlere, patlamalara ve ağır çekime adayan bu kadar çok aksiyon filmimiz olur muydu? Muhtemelen hayır.

Bu filmlerden ne kadar nefret edilse de, bazı parlak noktalar var: orijinal film, haleflerinden daha fazla kısıtlama ile genel olarak hala oldukça sağlam. Benzer şekilde, 2018’in yarı yumuşak yeniden başlatma yaban arısı karakter odaklı kalp ve arasında güzel bir denge kurmayı başardı gösterişli nostalji gösterisi. (Muhtemelen bunun, rekoru kıran tek film olmasına yardımcı olur. Transformatörler Trend ve Bay yerine Travis Knight tarafından yönetildi.) Bu filmleri sinemalarda arkadaşlarla izlemek genellikle onları daha katlanılabilir kılıyor ve FX’te kaçınılmaz olarak yayın rotasyonunu vurduklarında evde oturmak için yeterince zaman harcıyorlar. Bir avuç devam filmi için – daha spesifik olarak Mehtapsız gece, ve Tükenme yaşı— kaotik üçüncü perde VFX patlamasını izlemek oldukça etkileyici olabilir.

Ve bu filmler, kaynak materyalleri hakkında gerçekten bir bok vermese de, filmler boyunca kendi başlarına inşa ettikleri irfan hakkında büyüleyici bir şekilde çılgınca bir şey var. (İkinci Dünya Savaşı’ndaki Bumblebee ve Transformers’ın Harriet Tubman ile nasıl arkadaş olduğu hakkında hâlâ sorularım var. Hayır, gerçekten, bu olan bir şey.) Bu filmler can sıkıcı derecede aptal, ama bu yüzden biraz sevecen; Söz konusu bir sahne veya an ürkütücü olsa bile, bu filmlerden birinde veya birkaçında, unutmak için tüm çabanıza rağmen bir şekilde hatırlamayı başardığınız bir şeyler olabilir. Kabul et, muhtemelen hâlâ ikinci filmdeki o iki can sıkıcı ırkçı Autobot’u hatırlayın.

Yani evet, mutlu yıllar Transformatörler. Dışında yaban arısı ve diğer filmlerin bölümlerinde, özellikle “iyi” bir franchise değilsiniz. Ama sen kendi yolunda önemlisin… hem besteci Steve Jablonsky’den hem de ilgili rock sanatçılarından gerçekten yukarıda ve öteye giden film müziklerine sahip olmanın ötesinde. Linkin Park’ın ötesinde, bu müziklerin ne kadar iyi olduğunu yorumlarda bize bildirin. açıkça— ve sanırım bize filmlerin kendileri hakkında ne düşündüğünüzü ve onlar hakkındaki düşüncenizin zaman içinde değişip değişmediğini söyleyin.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.Kaynak : https://gizmodo.com/transformers-2007-michael-bay-retrospective-1849137710

Yorum yapın