Toshiba, 22 milyar dolarlık değerleme raporlarını paylaşıyor • The Register


Raporlara göre Toshiba, şirket için sekizi şirketi özel, ikisi ise halka açık olarak kalmasına izin verecek 10 potansiyel teklif aldı.

Haberin ardından Toshiba hisselerinin yüzde 6,5’e kadar yükseldiği söyleniyor ve bazı tahminler anlaşmaları 22 milyar dolara kadar değerlendiriyor.

Japon holdingi Nisan ayında açıkladı. şirketi özel hale getirmek için teklifleri dikkate almak yatırımcı gruplarından gelen sayısız skandal ve baskının ardından.

Şimdi Reuters 10 teklif sahibinin, Toshiba hissedarlarıyla, anonim kaynaklara dayanarak, hisse başına 7,000 yen’e kadar fiyat aralıklarını tartıştığını bildiriyor; bu, Toshiba’nın mevcut hisse fiyatının üzerine yüzde 27’ye varan bir prim olacaktır. Bu, Toshiba’ya 3 trilyon yen (22 milyar $) değerindeki anlaşmanın daha önceki tahminlerin en üstünde yer almasıyla sonuçlanacak.

Toshiba, tekliflerin herhangi bir ayrıntısını açıklamayı reddetti, ancak şirketin yıllık hissedarlar toplantısının önümüzdeki hafta başında – 28 Haziran – yapılması planlanıyor ve bu noktada daha fazla bilginin kamuoyuna açıklanması muhtemel.

Daha önceki raporlar gösteriyordu ki potansiyel yatırımcılar Şu anda Kioxia, CVC Capital Partners ve KKR’nin en büyük hissedarı olan Bain Capital dahil Toshiba’nın bir kısmını veya tamamını satın almakla ilgilenenler.

Reuters’e göre, beklendiği gibi, çeşitli teklif sahipleri arasında geniş bir yelpazede farklı fiyat teklifleri ve koşullar vardı. Bu koşullardan bazılarının, şirketin bellek üretimi işinde olduğu gibi, Toshiba’nın parçalarının bükülmesini gerektirebileceğine dair spekülasyonlar var. kioxia.

Toshiba, aşağıdaki işi özel hale getirmek için bir satış tekliflerini değerlendirdiğini duyurdu. yeniden yapılanma baskısı yüzde 7,6’ya sahip olan 3D Investment Partners ve Effissimo Capital Management gibi büyük hissedarlardan. 3D Investment Partners, şirkete yazdığı bir açık mektupta Toshiba’yı “Japonya için bir kurumsal yönetim utancı” olarak tanımlayacak kadar ileri gitti.

Japon devinin daha önceki planları bunun içindi. kendini üç ayrı şirkete bölmek; biri altyapı hizmetleri sağlıyor, biri yazıcılara ve satış noktası kitine odaklanıyor ve diğeri Toshiba’nın yarı iletken ve sabit disk sürücüsü işlerini oluşturacak. Bu hareket 3D Yatırım Ortakları tarafından karşı çıktıfakat.

Geçen yılki hissedar toplantısında, yatırımcılar Toshiba’nın başkanını görevden almak için oy kullandı, Osamu Nagayama ve şirketin denetim komitesinin bir üyesi, Toshiba’nın yabancı yatırımcıların etkisini en aza indirmek için Japon hükümetiyle komplo kurduğuna dair iddialar üzerine. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/23/toshiba_shares_up_offers/

Yorum yapın