Toronto akıllı şehri sonsuza kadar öldürmek istiyor


Çoğu Quayside gözlemcisi, projeyi sona erdirmenin gerçek sebebinin covid olduğuna inanmakta zorlanıyor. Kaldırım Laboratuarları, inşa etmeyi umduğu yerin gerçekten zorlayıcı bir resmini asla çizmedi.

Rıhtım 2.0

Yeni Waterfront Toronto projesi açıkça geçmişten ders almıştır. Bu yılın başlarında yayınlanan Quayside için yeni planların (buna Quayside 2.0 olarak adlandırın) yapılan çizimler, sahada neredeyse hiçbir otonom araç veya drone olmadan, olası her balkondan ve çıkıntıdan filizlenen ağaçları ve yeşillikleri gösteriyor. Londra’da yaşayan Kanadalı bir mimar olan Alison Brooks tarafından yönetilen projenin son derece başarılı tasarım ekibi; ünlü Ganalı-İngiliz mimar David Adjaye; Six Nations First Nation’dan bir Mohawk mimarı olan Matthew Hickey; ve Danimarkalı Henning Larsen firması – hepsi Kanada’nın en büyük şehrinin bu yeni köşesinden bir tekno-ütopya olarak değil, pastoral bir inziva yeri olarak bahsediyor.

Quayside 2.0, bir kentsel mahallenin doğal ve insan yapımının bir karışımı olabileceği fikrini her yönden destekler. Proje cesurca, artık şehirlerimizin hem mecazi olarak hem de kelimenin tam anlamıyla yeşil olmasını istediğimizi öne sürüyor – çizimler o kadar ağaçlarla dolu ki, yeşilliklerin yeni bir mimari süsleme biçimi olduğunu öne sürüyorlar. Smithsonian Afrika Amerikan Tarihi Müzesi tasarımıyla tanınan Adjaye, projenin tanıtım videosunda “insan yaşamının, bitki yaşamının ve doğal dünyanın önemine” değiniyor. Sarkaç, Howard’ın bahçe şehrine doğru döndü: Quayside 2022, yalnızca 2017 önerisinin değil, aynı zamanda akıllı şehir konseptinin de göze çarpan bir reddi.

Toplum bir tekno-iyimserlik yerinden (düşün: Steve Jobs’un iPhone’u tanıtması) bir şüphecilik yerine, veri toplama skandalları, yanlış bilgilendirme, çevrimiçi taciz, ve düpedüz tekno-dolandırıcılık. Elbette, teknoloji endüstrisi son yirmi yılda hayatı daha üretken hale getirdi, ancak daha iyi hale getirdi mi? Sidewalk’ın buna asla bir cevabı yoktu.

Toronto’nun eski baş planlayıcısı Jennifer Keesmaat, “Bana göre bu harika bir son çünkü büyük bir hata yapmadık” diyor ve Altyapı Bakanlığı’na bu sonraki yinelemenin başarıya nasıl hazırlanacağı konusunda tavsiyelerde bulundu. Bölge için yeniden düşünülen plan konusunda çok hevesli: “Şu anda bu sitede ne yaptığımıza bakarsanız, bu 21. yüzyıla ait bir bükülme ile klasik bir şehir inşası, bu da karbon nötr bir topluluk olduğu anlamına geliyor. Tamamen elektrikli bir topluluk. Uygun fiyatlı konutlara öncelik veren bir topluluk çünkü şehrimizde uygun fiyatlı konut krizi yaşıyoruz. Yeşil alan, kentsel tarım ve kentsel çiftçiliğe güçlü bir vurgu yapan bir topluluktur. Bunlar Sidewalk’ın önerisinden türetilen şeyler mi? Tam olarak değil.”Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/29/1054005/toronto-kill-the-smart-city/

Yorum yapın