Tonal, ‘kendi kendini idame ettiren ve karlı bir işletme’ haline gelmesine yardımcı olmak için personelin üçte birinden fazlasını değiştirdi – Teknolojik Haberler


Tonal, evde En son değeri 1,6 milyar dolar olan fitness şirketi, daha sürdürülebilir bir oranda büyümek için şirketin “sorumlu” olduğunu söylediği bir kararla işgücünün %35’ini işten çıkardı.

Şirket, işten çıkarmaları teyit eden bir açıklamada, “Tonal, kârlılığa vurgu yaparak kendi kendini idame ettiren bir işletme olmaya öncelik veriyor” dedi. “Satışlar benzeri görülmemiş bir oranda büyümeye devam ederken, özellikle makroekonomik iklim ve küresel tedarik zinciri zorlukları ışığında işimizin maliyetleri de arttı.”

Şirket, yeniden yapılanmanın tüm kurumsal fonksiyonları tüm seviyelerde etkilediğini söyledi, ancak bir kesinti olup olmadığı veya herhangi bir üst düzey yöneticinin şirketle yollarını ayırıp ayırmadığı belirsiz.

Şirkette kalan CEO Aly Orady, sabah yapılan herkesin katılımıyla yapılan bir toplantıda %35’lik kesintiyi açıkladıktan sonra personele bir not gönderdi.

Orady, “İşimiz büyüdükçe talep ve rekabete ayak uydurmak için ekiplerimizi hızla büyüttük” diye yazdı. “Büyümemiz, büyük miktarda sermayeye sahip dış yatırımcılar tarafından desteklenirken, aynı küresel zorluklar maliyetlerimizin artmasına neden oldu.”

“Sermaye piyasaları herkesin tahmin ettiğinden daha hızlı bozulmaya başladı” diye ekledi, bu da Tonal’ın gelecekte nasıl inşa etmeyi planladığı konusunda açıkça bir değişikliğe yol açtı. İşte bir alıntı:

İş bu noktaya geldiğinde şu gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldık:

Önümüzdeki süreçten geçmek için, kendi kendini idame ettiren ve kârlı bir işletme olmaya öncelik vermeliyiz. Kendi kendini idame ettirebilmemiz, hem operasyonel olarak hem de çalışan sayımız açısından önemli ölçüde küçülmemizi gerektiriyor.

Maliyetlerimiz, büyümemiz ve yatırım seviyelerimiz hiper büyüme yörüngesi tarafından şekillendirildi ve inşa edildi. Üyelerimize ve geçmiş ve mevcut çalışanlar da dahil olmak üzere hissedarlarımıza, mevcut ekonomik krizin ötesinde uzun bir süre boyunca burada bulunmayı borçluyuz.

Etkilenenler en az iki aylık kıdem tazminatı, Modern Health’ten akıl sağlığı desteği de dahil olmak üzere Eylül ayının sonuna kadar sağlık yardımı ve genişletilmiş öz sermaye yatırımı alırlar.

“Ayrılanlar için gerçekten üzgünüm. Bu karar hiçbir şekilde işinizin veya katkılarınızın bir yansıması değildir ve Tonal ekibinin gezegendeki en iyi ekip olduğunu her söylediğimde bunu kastettim,” diye yazdı Orady, mevcut çalışanlara “dKarar, yaklaşan ekonomik zorlukların üstesinden gelmek ve Tonal’ın önünde güçlü bir geleceğe sahip olmasını sağlamak için bir işletme olarak daha yalın hale gelmenin bir parçasıydı.”

Tonal’ın en yakın rakibi, COVID-19 rüzgarları arasında öne çıkan bir egzersiz ekipmanı işletmesi olan Peloton. Peloton, 2022’de dramatik işten çıkarmaları açıklayan ilk teknoloji şirketlerinden biriydi ve Şubat ayında yaklaşık 2.800 işi – veya işgücünün %20’sini – işten çıkardı. İşgücünün azaltılmasıyla birlikte, Peloton’un o zamanki CEO’su John Foley görevinden istifa etti ve yönetim kurulu başkanı oldu. Yeni liderlik tüm sıkıntılarını çözmedi: bu hafta, Peloton, kendi ürünlerini üretmeyi bırakacağını açıkladı. sadece bu amaç için bir tesis edindikten sadece üç yıl sonra. Bugünkü Tonal duyurusuna benzer şekilde, Peloton’un değişiminin arkasındaki mantık belirsizdi, ancak tedarik zincirini basitleştirmeye ve maliyet yapılarını optimize etmeye odaklanmakla ilgiliydi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/tonal-just-shed-over-a-third-of-staff-to-help-it-become-a-self-sustaining-and-profitable-business/

Yorum yapın