Tomcat nedir? Orijinal Java sunucu uygulaması kapsayıcısı


Apache Tomcat, temel Java kurumsal (şimdi Jakarta EE) spesifikasyonlarını uygulayan uzun ömürlü, açık kaynaklı bir Java sunucu uygulaması kapsayıcısıdır. Cakarta Servlet, Jakarta Sunucu Sayfalarıve Jakarta WebSocket özellikler.

Tomcat ilk olarak Apache Yazılım Vakfı 1998’de, Java’nın kendisinden sadece dört yıl sonra. Tomcat, orijinal Java Servlet API ve JavaServer Pages spesifikasyonu için referans uygulaması olarak başladı. Bugün, iyi bir genişletilebilirliğe sahip, iyi test edilmiş ve kanıtlanmış bir çekirdek motora sahip olan en yaygın kullanılan Java uygulama sunucusu olmaya devam etmektedir.

Bu kısa girişte, birçok geliştiricinin Java web uygulamalarını çalıştırmak için neden Tomcat’i seçtiğini öğreneceksiniz. Tomcat’e ve nasıl kullanıldığına dair bir genel bakış, kurulum talimatları ve Tomcat kullanarak bir Java uygulamasını dağıtmanın dört yolu hakkında kısa bir kılavuz bulacaksınız.

Tomcat bir uygulama sunucusu mu yoksa bir web sunucusu mu?

Java ekosistemi birkaç tür uygulama sunucusunu destekler:

  • A sunucu uygulaması kapsayıcısı öncelikle sunucu uygulamalarını barındırmak için kullanılan Jakarta Servlet belirtiminin bir uygulamasıdır.
  • A Web sunucusu Apache gibi yerel sistemden dosya sunmak için tasarlanmış bir sunucudur.
  • A Java kurumsal uygulama sunucusu Jakarta EE spesifikasyonunun eksiksiz bir uygulamasıdır.

Özünde, Tomcat bir sunucu uygulaması ve JSP kabıdır:

  • A Java (veya Jakarta) sunucu uygulaması HTTP istekleri için uç noktaları tanımlar ve bunları işlemek üzere iş mantığı koduna yönlendirir.
  • JSP, veya Jakarta Sunucu Sayfaları, sunucunun içindeki verileri ve istek ve yanıttan gelen bilgileri kullanarak HTML arabirimlerini tanımlamaya olanak tanıyan bir sunucu tarafı görüntüleme oluşturma teknolojisidir. Geliştirici olarak, sunucu uygulamasını veya JSP sayfasını yazarsınız, istekler ve yanıtlar için kurallar tanımlarsınız ve ardından yönlendirmeyi Tomcat’e bırakırsınız.

Tomcat ayrıca şunları içerir: çakal web sunucusu. Coyote, Tomcat’i Apache web sunucusuyla birlikte statik dosyalar sunmak için kullanmayı mümkün kılar (bundan biraz daha fazlası).

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3510460/what-is-apache-tomcat-the-original-java-servlet-container.html#tk.rss_all

Yorum yapın