TLcom Capital, Eloho Omame’i tohum öncesi ve kadın liderliğindeki daha fazla girişimi desteklemek için ortak olarak atadı – Teknolojik Haberler


Afrika odaklı risk sermayesi şirketi TLcom Capital, atadı Eloho Omame 150 milyon dolarlık ikinci fonu olan TIDE Africa Fund II’nin ilk kapanışını açıkladıktan altı ay sonra bir ortak olarak (ortaklarına göre bu yıl ikinci bir kapanışa ulaşmayı bekliyor). tayin eder

TLcom Capital, tohumdan B Serisine yatırım yapmasıyla tanınır. Bu kategorideki portföyündeki fırsatlardan bazıları uLesson, Ajua, Ilara Health, Kobo360 ve Twiga’dır. Bununla birlikte, risk sermayesi şirketi, anlaşma yapma süreçlerinde esnek olmuştur ve birkaç sonraki aşamada anlaşmaları kayıt altına almıştır. Andela’nın Seri C ve Autochek’in tohum öncesi anlaşması gibi çok daha önceki aşamalar.

Daha proaktif bir yaklaşım benimseyen Lagos, Londra ve Nairobi’de ofisleri bulunan firma, tohum öncesi aşamaya daha fazla ağırlık vermeyi planlıyor ve Omame’nin atanması bu hedef için kritik önem taşıyor. En az bir kadın kurucu veya ortak kurucu ile tohum öncesi ve tohum aşamasındaki girişimlere yatırım yapan erken aşama bir firma olan FirstCheck Africa’nın kurucu ortağı ve genel ortağıdır. FirstCheck Africa’dan önce Omame, Endeavor Nijerya’nın kurucu genel müdürüydü ve kıtada yüksek etkili kurucular topluluğuna liderlik ediyordu.

Afrika teknoloji ekosisteminde henüz çok erken. Ancak bazıları, girişimlerin risk sermayesi finansmanında 5 milyar doların üzerinde bir miktar alması nedeniyle geçen yıl bir bükülme noktasına ulaştığını söylüyor. ABD ve Avrupa’daki küresel yatırımcılardan gelen yabancı sermaye, bu büyümenin çoğunu yönlendirmiş olsa da, yerel ve Afrika odaklı yatırımcılar, inovasyonu desteklemek için küçük ve orta büyüklükteki fonları artırarak ağırlıklarını çekiyorlar.

Bu firmaların yalnızca bir avuç dolusu Afrika’da konuşlandırılacak 100 milyon doların üzerinde bir cephaneliğe sahip ve genellikle yıllarca tohumdan C Serisine bahis yaptılar. Ancak TLcom Capital gibi firmalar çok daha erken anlaşmalar için iştahlarını artırıyor – Tiger Global ve Softbank gibi halka arza hazır şirketleri destekleyen firmaların, sonraki aşama şirketlerin değerlemeleri dayak ve halka arz duraklamaları olarak tohum anlaşmaları için hareket etmeleriyle aynı.

TLcom Capital, işlem akışına erişmek veya işlem akışı oluşturmak için kurucuları yolculuklarının başlarında yakalaması gerektiğinin farkındadır. Ve çeşitlilik açısından bakıldığında, firma bu aşamada daha fazla kadın liderliğindeki şirketi desteklemeye de heveslidir (bir örnek, Bamya’nın tohum öncesi 1 milyon dolarlık tek yatırımıdır). ortağa göre İdo toplamı, Afrika odaklı firma, fonundan bu iki erken aşama stratejisine “birkaç milyon dolar” ayırıyor. Birincisi, cinsiyetten bağımsız girişimleri küçük kontrol boyutları ve az temaslı bir yaklaşımla erkenden desteklemek ve sonraki aşamalara bir boru hattı oluşturmak. Diğeri, FirstCheck Africa tarafından yönetilen, tohum öncesi aşamada kadın liderliğindeki girişimler için 2 milyon dolarlık ortak yatırım taahhüdü.

Ortaklar, Omame’nin geçmişi ve uygulamalı deneyiminin bu stratejilerin üstesinden gelmek için uygun olduğunu söyledi. “Bunu yatırım stratejimizi değiştirmek için değil, anlaşma akışı oluşturma stratejimizin tüm olasılıkları kapsadığından emin olmak için yapıyoruz” dedi. Maurizio Caio, Ortaklarla Teknolojik Haberler röportajı sırasında TLcom Capital’in genel ortağı. “Eloho’yu seçtik çünkü onunla farklı vesilelerle etkileşim kurduğumuzda, geçmişi ve girişimciler hakkındaki düşünce tarzı onu çok uygun yaptı.”

Görüşmede Omame, firmalar arasında zamanını paylaşırken bile kendini Afrika’nın başlangıç ​​ekosistemine daha derinden yerleştirmeyi umduğunu söyledi. Bir TLcom ortağı olarak Omame, girişimcileri yolculuklarının başlarında (özellikle tohum öncesi) sonraki aşamalarda takip etmekten sorumlu olacaktır. FirstCheck Africa’nın genel ortağı olarak, kadın kurucular için daha iyi koşullarda özel bir sermaye havuzu (10 milyon dolarlık bir başlangıç ​​fonu) oluşturuyor.

FirstCheck Africa’nın yalnızca geçen Ocak ayında piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında, 10 milyon dolarlık bir başlangıç ​​fonu iddialı bir arayış. Firmanın şu anda kaynak yaratma yolculuğunda nerede olduğu belli değil, ancak Omame ve Omame liderliğindeki VC firması. Odunayo Eweniyikurucu ortağı ve COO’su domuz yelekNijeryalı bir fintech girişimi, elindeki kaynaklarla etkileyici bir ilerleme kaydetti. Şimdiye kadar, çoğu en az bir kadın kurucuya ve Jumba ve Healthtracka gibi kadın CEO’lara sahip diğer sekiz girişimi destekledi.

Startup ve VC dünyalarında kadın temsili konusunda her zaman sesini yükselten Omame, FirstCheck Africa’nın TLcom ile ortak yatırım fırsatının kadın kurucular için heyecan verici olduğunu söyledi. Tüm VC dolarlarının %1’inden azı geçen yıl bir veya daha fazla kadın kurucuya sahip girişimlere gitti. The Big Deal’a göreAfrika’daki yatırımları detaylandıran. Kadın kurucuların bakış açısına göre, uzun vadeli başarılarına kendini adamış bir kadın-ilk yatırımcıdan ve başlangıçtaki hedefte sağlanabilecek olandan daha fazla sermayeden yararlanırlar.

Pan-Afrika VC’nin kadın kurucular zirvesine atıfta bulunan Omame, “TLcom her yıl en güvenilir, süper katılımlı ve organize kadın kurucular zirvesini yönetiyor” dedi. “Yani bu bağlılık her zaman vardı ve benim görüşüme göre burada olan şey, firmanın bunu nasıl bir adım daha ileri götürmek istediği. Bunun bir kısmı, FirstCheck Africa tarafından ortak yatırım için gerçek ve anlamlı miktarda sermaye taahhüt etmek ve bunu daha sonra bir bütün olarak ekosistem etrafındaki daha geniş bir boru hattına ve stratejilere nasıl bağlayabiliriz? Yani birçok yönden burada çok fazla sinerji oluyor.”

Daha çok cinsiyet açısından bakıldığında, TLcom Capital, ekibinde daha fazla kadın ortağı olan çok az VC firmasından biridir. Yeni ekleme ile TLcom’un üst düzey liderliği artık %60 kadın (Eloho, Omobola Johnson ve Andreata Muforo).

TLcom’un mevcut portföyünü 500.000 ila 15 milyon dolar arasında değişen bilet boyutlarıyla 13 şirketten 30’a çıkarmayı planladığı için Eloho’nun erken aşama yatırımlarındaki sicili hayati önemde olacak. Yatırımlarının çoğunu Batı ve Doğu Afrika’da (Tam olarak Nijerya ve Kenya) gerçekleştiren firma, Kuzey Afrika’daki şirketleri de desteklemeyi planlıyor.

FirstCheck Africa ise bu ortak yatırım planı sayesinde artık daha fazla yatırım yapabilmektedir. Her iki sermaye havuzunu da yöneten ve tüm yatırım kararlarını veren firma, büyük ölçüde TLcom Capital’in anlaşma akışına bağlı takipler de dahil olmak üzere 250.000 dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor. Sum, “Bu havuzu tahsis ediyoruz ve bir dizi iş modeli açısından oldukça geniş bir boru hattı oluşturmayı amaçlıyoruz” dedi. “Ayrıca, takip eden turlar için desteklemek istediğimiz sektörler ve dikeyler konusunda tamamen uyumlu olduğumuzu düşünüyorum.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/tlcom-capital-appoints-eloho-omame-as-partner-to-back-more-pre-seed-and-female-led-startups/

Yorum yapın