TikTok’un seçimler öncesinde Kenya’da dezenformasyonu ve siyasi gerilimi körüklediği ortaya çıktı – Teknolojik Haberler


TikTok, Ağustos genel seçimleri öncesinde Kenya’da dezenformasyonu ve siyasi gerilimi körüklüyor. yeni araştırma Mozilla Vakfı tarafından diyor.

Mozilla, nefret söylemi, kışkırtma ve siyasi dezenformasyonla dolu içeriği paylaşan 130 çok izlenen videoyu inceledikten sonra bu sonuca vardı. Bu, TikTok’un nefret söylemine ve ayrımcı, kışkırtıcı ve sentetik içerik paylaşımına karşı politikasına aykırıydı.

33 hesap tarafından paylaşılan kısa videolar TikTok’un yönergelerini ve politikalarını ihlal ederken, Mozilla Tech ve Society Fellow Odanga Madung, videoların Doğu Afrika’daki en popüler sosyal siteler arasında yer alan kısa video platformundan silinmediğini söyledi. ülke.

Madung, birkaç TikTok içerik moderatörüyle röportaj yaptı ve ülkedeki siyasi bağlama aşina olmamalarının, sosyal uygulamada dezenformasyonun yayılmasına yol açan bazı kışkırtıcı gönderilerin neden kaldırılmadığına en büyük katkıda bulunanlardan biri olabileceği sonucuna vardı.

Madung, bu yılın başlarında “popüler siyasi hashtag’ler, siyasi adayların isimleri, önemli yerler, siyasi partiler ve etnik topluluklar” aracılığıyla paylaşılan içeriği gözden geçirdi. Videolar, kodlanmış dil ve aşağılayıcı terimler içeriyordu (ör. Madoadoa), ülkede nefret söylemi olarak işaretlenen ve etnik gruplar arası çatışmayı azaltmakla görevli olan Kenya Ulusal Uyum ve Entegrasyon Komisyonu tarafından yasaklandı.

“Kenya’nın demokrasisi, seçim sonrası şiddetin lekeli bir geçmişini taşıyor. Şimdi, TikTok’taki siyasi dezenformasyon – platformun kendi politikalarını ihlal ederek – bu son derece değişken siyasi manzarayı karıştırıyor. Bu arada TikTok, bu sorunu çözmekten aciz olduğunu gösterdi” dedi Madung.

Çalışma ayrıca, videolardan bazılarının, incelenen hesapların takibinden daha fazla görüntüleme aldığını ve algoritmik amplifikasyonun dahil olduğunu düşündürdüğünü buldu.

Çalışma, “Videoların çoğu, takipçiliklerine kıyasla daha fazla izleyici alıyor ve araştırmacılara göre bu, içeriğin TikTok’un Sizin İçin Sayfa algoritmasından amplifikasyon kazanabileceğini gösteriyor” dedi.

Görüşülen içerik moderatörleri arasında, platformu yöneten kişilerin anlamadıkları bağlam ve dillerdeki içeriği incelemelerinin istenmesinin de yaygın olduğunu söyleyen TikTok ihbarcısı Gadear Ayed yer alıyor.

“Bazen platformu yöneten kişiler, videolardaki varlıkların kim olduğunu bilmiyor ve bu nedenle, bağlam bilgisi eksikliği nedeniyle videolar yayılmaya bırakılabiliyor. Ayed, moderatörlerin, anladıklarından farklı dillerde ve bağlamlarda olan videoları denetlemelerinin istenmesi sık görülen bir durum” dedi.

TikTok, geçmişte dezenformasyon ve propagandayı körüklemek ve seçim sonuçlarını olumsuz etkilemekle suçlanan diğer sosyal siteler olan Twitter, WhatsApp ve Facebook’a katılıyor.

TikTok, araştırmaya göre sosyal uygulamada tükettikleri içerik tarafından kolayca etkilenebileceğini ve etkilenebileceğini söyleyen daha genç bir demografiyi çekiyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün yönetici direktörü Irungu Houghton, “TikTok’un demografisi çok daha genç ve bu beni endişelendiriyor çünkü siyasi olgunluk seviyelerine veya bu tür bilgileri gözden geçirmelerine izin verecek net bir değer tabanına sahip değiller” dedi. Mozilla raporunda söylüyor.

“TikTok’un uğraştıkları demografinin biçimlendirici bir nesil olduğunu anlaması gerekiyor ve bu nedenle bu tür kampanyaların etkileri hemen göreceğimiz şeyler değil – ancak etkilerini önümüzdeki on yıllarda görebiliriz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/07/tiktok-found-to-fuel-disinformation-political-tension-in-kenya-ahead-of-elections/

Yorum yapın