TikTok, video yaratıcılarının ilhamlarını belirtmelerine yardımcı olmak için ilk yaratıcı kredi aracını piyasaya sürdü – Teknolojik Haberler


Yıllarca çalınan memler ve itibarsız dans trendlerinden sonra, bugün TikTok, içerik oluşturucuların yayınlama sürecinde yeni bir düğme kullanarak diğerlerini doğrudan etiketlemelerine ve kredilendirmelerine olanak tanıyan yaratıcı kredilendirme araçlarının ilk yinelemesi olacağını söylediği yeni bir özellik sunuyor. Bu düğme, içerik oluşturucuların danslar, şakalar, viral sesler ve daha fazlası dahil olmak üzere içerikleri için her türlü ilham kaynağına güvenmelerini sağlar ve TikTok izleyicilerinin videonun başlığındaki krediye dokunarak en son trendin arkasındaki orijinal yaratıcıları keşfetmesine yardımcı olur.

Daha büyük içerik oluşturucuların fikirleri küçük olanlardan kaldırması, TikTok ile sınırlı olmayan bir sorundur. Ancak piyasadaki en büyük sosyal uygulamalardan biri olarak, özellikle de daha genç bir Z Kuşağı ile Binyıl arası demografi arasında, içerik oluşturucuyu tanıma konusuna nasıl yaklaştığı önemlidir.

Bu amaçla TikTok, kullanıcıların uygulamada yayınlama sürecinin bir parçası olarak kredi eklemesine izin verecek yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu söylüyor.

Resim Kredisi: TikTok

Bu özelliğe erişmek için kullanıcılar, kendi videolarını oluşturduktan veya düzenledikten sonra gönderi sayfasındaki yeni bir “video” simgesine dokunacaklar. Video sayfasında, kullanıcılar beğendikleri, favorilerine ekledikleri, yayınladıkları veya aynı sesi kullanan bir videoyu seçebilecekler.

Bu video seçildikten sonra video etiketi başlıkta söz olarak eklenecektir.

Videoları başka bir içerik oluşturucu tarafından etiketlenenler, TikTok uygulaması Gelen Kutularındaki bir uyarı aracılığıyla bu konuda uyarılacak.

Resim Kredisi: TikTok

Özelliğin lansmanı, içerik oluşturucu kredileri ve TikTok’ta atıf konusunda yıllarca süren tartışmaları takip ediyor.

Özellikle TikTok, en iyi yıldızlarından bazılarının, daha sonra Reddit tarafından satın alınan rakip kısa biçimli video uygulaması Dubsmash gibi diğer daha küçük platformlardaki yaratıcılardan dans videolarında performans sergilemek için yeni koreografi bulmasıyla mücadele etmişti. Bu bilinmeyen yaratıcıların çoğu, TikTok’un şu ana kadarki en büyük dans trendlerini başlatmasına yardımcı oldu. yıllar geçmiş, Renegade, Backpack Kid veya Shiggy gibi. Ve birçoğu, daha ünlü TikToker’ların hareketlerini ilham kaynağı olarak etiketlemeden gerçekleştirdikten sonra danslarının viral hale geldiğini gören renk yaratıcılarıydı. Bu sorun ne zaman gündeme geldi 2020’de New York Times Renegade’in orijinal yaratıcısı, o zamanlar TikTok’un en büyük yaratıcısı Charli D’Amelio’nun dansını milyonlarca hayranı için sergiledikten sonra çalışmaları için kredi almayan 14 yaşındaki Atlanta’lı bir genç Jalaiah Harmon hakkında rapor verdi, zaten büyük olan ünlü statüsünü daha da büyütmesine yardımcı oluyor.

Ertesi yıl, benzer bir tartışma TikTok yıldızından sonra manşetlere taşındı Addison Rae “The Tonight Show”a katıldı Jimmy Fallon’a bir dizi popüler TikTok dansı öğrettiği yer. Bu arada, çoğu Siyah olan dansların orijinal yaratıcıları, segmentte itibarsız kaldı. Daha sonra, bir dizi Siyah yaratıcı greve gitti Megan Thee Stallion’un son single’ının dansının koreografisini yapmayı reddederek yaratıcıların kredisi konusuna dikkat çekmek için viral bir kampanyanın parçası olarak.

D’Amelio ve diğer bazı içerik oluşturucular o zamandan beri video açıklamalarına dans jeneriği yazmaya başladılar ve genellikle dans jeneriği için “dc” kısaltmasını ve ardından yaratıcının kullanıcı adını gösteren bir etiket kullandılar. Çalışmalarının telif hakkını alan ilk kişi olarak tarihe geçen ünlü Hollywood koreografı JaQuel Knight, TikTok’taki diğer dansçıların da çalışmaları için kredi almasına yardımcı olmaya başladı. Yardımcısı bildirildi aralıkta.

Ancak danslar TikTok’ta çalınan tek şey bunlar değil. Yaratıcılar, her şeyi çalmakla suçladılar amigo rutinleri ile komedi bitleri ile fikirlere meydan okumak ile müzik veya sesler ve çok daha fazlası.

Bir TikTok sözcüsü, kredi kültürünün topluluk ve TikTok’un geleceği için “kritik” olduğunu belirterek platformdaki kredilerle ilgili sorunu kabul etti. “Adil içerik oluşturucu güçlendirmesi, içerik oluşturucular, özellikle de BIPOC içerik oluşturucu topluluğu için önemlidir” diye eklediler.

Resim Kredisi: TikTok

TikTok’taki İçerik Oluşturucu Topluluğu Direktörü Kudzi Chikumbu bir duyuruda bu özelliği tanıttı ve şirketin platformunda orijinal içerik oluşturucu çalışmalarını daha iyi vurgulamaya yardımcı olmak için yaptığı diğer çabaları vurguladı.

Chikumbu’nun işaret ettiği TikTok’un Yaratıcıları serisigeçen Ekim ayında piyasaya sürüldü ve bu, uygulama aracılığıyla trend yaratıcılarını sergiliyor. Keşfet Listesi özelliği. TikTok ayrıca kısa süre önce bir TikTok Oluşturanların aylık sosyal serisi platformda Yaratıcıları vurgulayarak. ek olarak TikTok Yaratıcı Portalı Trend yaratıcılarını çalışmalarına atfetmenin önemini vurgulayan bir “Creding Creators” bölümü içerir. Burada şirket, yaratıcıları kredilendirmek için en iyi uygulamaları ortaya koymakta ve bir trendi kimin başlattığından emin değilseniz yaratıcıları nasıl bulacağınızı açıklamaktadır.

Yeni kredi etiketinin kullanılması, içerik oluşturucuların ilhamlarını alıntı yapmalarını kolaylaştırabilir. Ancak, yine de çalışmak için kullanıcının benimsemesine dayanır. Bir içerik oluşturucu, fikirleri kredisiz olarak yükseltmek isterse, bu özelliği kullanamaz.

Chikumbu, “Dijital ortamda bir kredi kültürünün şekillendiğini görmek ve yeterince temsil edilmeyen içerik oluşturucuların çalışmaları için gerektiği gibi itibar görmelerini ve takdir edilmelerini desteklemek önemlidir” dedi. “Bu yeni içerik oluşturucu kredilendirme araçlarının daha fazla yaratıcılığa nasıl ilham verdiğini ve küresel TikTok topluluğu genelinde trend atıfını nasıl teşvik ettiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/tiktok-launches-its-first-creator-crediting-tool-to-help-video-creators-cite-their-inspiration/

Yorum yapın