TikTok, tüm ABD trafiğini Oracle sunucularına taşıyor, kullanıcı verilerine Çin’den erişildiğine dair yeni iddialar – Teknolojik Haberler


TikTok Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD kullanıcılarının verilerini ABD’de depolanan Oracle sunucularına taşıdığını söyledi. Göç duyurusunu gölgede bırakmak, Çin’deki TikTok personelinin bu Ocak ayında ABD kullanıcılarının verilerine erişimi olduğunu iddia eden lanet olası bir rapordu.

gelen rapor BuzzFeed Haberleri80 TikTok’un elde ettiği dahili toplantılardan kayıtlara atıfta bulunan , TikTok’un ABD’li çalışanlarının ABD’deki kullanıcı verilerinin nasıl aktığını anlamak için Çin’deki meslektaşlarına defalarca danıştıklarını, çünkü “onların verilere nasıl erişileceğine dair izin veya bilgiye sahip olmadıklarını” iddia ediyor. sahip olmak.”

TikTok’un Güven ve Güvenlik departmanının isimsiz bir üyesinin Eylül 2021’de yaptığı bir toplantıda yaptığı açıklamadan alıntı yapan raporda, “Çin’de her şey görülüyor” denildi.

Rapor ayrıca, kısa video devinin Pekin’le olan ilişkisine, eski başkan Donald Trump tarafından pekiştirilen uzun süredir devam eden bir suçlamaya ve firmanın ABD biriminin bağımsızlığı hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamalara dair şüpheler uyandırıyor.

ABD’li yetkililer, TikTok’un Çin’in otoriter hükümetinin firmanın Amerikalılardan ve diğer uluslardan kullanıcılardan topladığı verilere erişmesine izin verebileceği konusundaki endişelerini yıllardır dile getiriyor. Trump yönetiminin Çin’e ait mobil uygulamalar WeChat ve TikTok’u ABD uygulama mağazalarından yasaklayacağını söylediği Eylül 2020’de mesele tırmandı.

TikTok ve ana şirketi ByteDance, ABD kullanıcılarının verilerini asla teslim etmeyeceğini açıkça söyledi. Firma, Microsoft ve Oracle ile anlaştı ve ayrıca Trump’ın emrine uymak için ABD’li yatırımcılara hisse satmayı araştırdı.

Biden yönetimi, Trump dönemi yürütme emrini iptal etti ve yerine Amerikalılar ve verileri için güvenlik tehdidi oluşturabilecek bir dizi yabancı kontrollü uygulamanın daha geniş bir incelemesini gerektiren bir kararname getirdi.

TikTok şunları söyledi: Cuma günü bir blog yazısı ABD’de “ABD kullanıcı trafiğinin %100’ü Oracle Bulut Altyapısına yönlendiriliyor” ve bir yıldız işaretiyle. “Yedekleme için hala ABD ve Singapur veri merkezlerimizi kullanıyoruz, ancak çalışmalarımıza devam ederken ABD’li kullanıcıların özel verilerini kendi veri merkezlerimizden silmeyi ve tamamen ABD’de bulunan Oracle bulut sunucularına geçmeyi bekliyoruz”

Firma ayrıca, “yalnızca TikTok için ABD kullanıcı verilerini yönetmek” için ABD merkezli bir liderlik kurmak da dahil olmak üzere “operasyonel değişiklikler yaptığını” söyledi.

“Bunlar kritik adımlar, ancak yapabileceğimiz daha çok şey var. Güvenlik açısından en çok incelenen platformlar arasında olduğumuzu biliyoruz ve ABD’deki kullanıcı verilerinin güvenliğiyle ilgili her türlü şüpheyi ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.”

TikTok, BuzzFeed News’in haberleriyle ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/tiktok-oracle-us-traffic-china-access/

Yorum yapın