TikTok, Amerikan trafiğinin Oracle sunucularından geçtiğini, ancak yedekleri tuttuğunu söylüyor.


Çin’in sahip olduğu video uygulaması TikTok Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetini, ABD’yi ifşa etmeyeceğine ikna etmek amacıyla Amerikalı kullanıcıları tarafından üretilen tüm verileri Silikon Vadisi şirketi Oracle tarafından kontrol edilen sunucular aracılığıyla taşıdığını söyledi. Amerikalıların kişisel bilgilerini Çin hükümetine.

Ancak TikTok, bu bilgilerin kendi yedeklerini saklamaya devam edeceğini ve bu çabaları potansiyel olarak karmaşık hale getireceğini de sözlerine ekledi.

Çinli ByteDance şirketine ait olan uygulama şunları söyledi: bir blog yazısında sonunda Amerikalı kullanıcıların “özel verilerini kendi veri merkezlerimizden silmeyi ve tamamen Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Oracle bulut sunucularına dönmeyi” beklediğini söyledi. Bunun ne zaman gerçekleşeceği söylenmedi.

TikTok’un kamu politikası bölümünde çalışan Albert Calamug, “Bir yıldan fazla bir süredir, uygulamamızı, sistemlerimizi ve ABD kullanıcı verilerinin güvenliğini daha iyi korumak için ticari ilişkimizin bir parçası olarak Oracle ile çeşitli önlemler üzerinde çalışıyoruz.” , yazısında söyledi.

Video uygulaması duyurusunu BuzzFeed News’den önce yaptı bir makale yayınladı TikTok çalışanlarının Çin’den gelen verilerini başarılı bir şekilde kapatmanın zor olduğunu nasıl hissettiklerini detaylandırdı. Haber kaynağının elde ettiğini söylediği kayıtlara göre, TikTok çalışanları Çinli mühendislerin bu yıl kadar yakın bir zamanda Amerikan verilerine erişebildiğini söyledi.

TikTok yaptığı açıklamada, “Kamuya açık olarak belirttiğimiz gibi, veri güvenliği çabalarımızı güçlendirmemize yardımcı olmak için birinci sınıf iç ve dış güvenlik uzmanları getirdik.” Dedi. Şirket, Amerikalıların veri güvenliğine “daha yüksek düzeyde odaklanma ve yönetişim sağlamak” için Mayıs ayında Amerika Birleşik Devletleri’nden bir birim oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

2020’de Başkan Donald J. Trump, ByteDance’e Amerikalıların kişisel bilgilerini Pekin’e ifşa edebileceği endişesiyle TikTok’u satmasını emretti. Beyaz Saray’ın uygulamanın bir kısmını Oracle’a ve diğerlerine satmak için bir anlaşmaya vardığı söylenirken, hiçbir zaman meyve vermedi. Biden yönetimi, TikTok’u ve Çinli şirketlerin Amerikan verilerini kontrol etmesi için diğer fırsatları incelemeye devam etti.

Beyaz Saray sözcüsü, yorum talebine yanıt vermedi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yabancı yatırımları inceleyen komitenin üyesi olan Hazine Bakanlığı sözcüsü yorum yapmayı reddetti. Oracle da yorum yapmaktan kaçındı.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/17/technology/tiktok-oracle-servers.html

Yorum yapın