Three Arrows Capital’den bulaşma riski Bitcoin, kripto üzerinde ağırlık yapıyor


Three Arrows Capital Ltd.’nin (3AC) bir iflasla karşı karşıya kalma olasılığının arttığını gösteren raporlar, Cuma günü daha geniş kripto para piyasası üzerinde ağırlık yarattı ve Federal Rezerv’in oranlar konusundaki rehberliğinin ardından elde edilen kazanımların çoğunu tersine çevirdi.

CoinGecko’ya göre, son 24 saat içinde Bitcoin %0,9 düşüşle 20.958,73 ABD Dolarına ve Ethereum % 1,5 düşüşle 1.096,53 ABD Dolarına geriledi. ABD’de 12 aylık enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyesine gelmesinden sonra geçen Cuma başlayan katliam, dünyanın en büyük iki kripto para biriminin fiyatlarının sırasıyla yaklaşık %30 ve %38’den fazla düşmesine neden oldu.

Küresel kripto piyasası kapitalizasyonu %1.4 düşüşle 941 milyar ABD dolarına düşerek Ocak 2021’den bu yana üzerinde olduğu 1 trilyon ABD dolarının hala altında. USDT piyasa değeri, en son geçen yıl Ekim ayında görülen seviyelerde 69.41 milyar ABD Dolarına geriledi.

Financial Times’ın Cuma günü bildirdiğine göre, ABD merkezli kripto borç veren BlockFi, Three Arrows Capital’in kripto hedge fon pozisyonlarının en azından bir kısmını tasfiye eden borç verenler arasındaydı. Three Arrows, dünyanın en etkili kripto hedge fonları arasında yer alıyor.

Gazete, konuya aşina olan kişilere atıfta bulunarak, fonun BlockFi’den Bitcoin ödünç aldığını ancak bir marj çağrısı karşılayamadığını söyledi. Kişilerden biri FT’ye tasfiyenin karşılıklı rıza ile gerçekleştiğini söyledi. BlockFi kurucusu ve CEO’su (CEO) Zac Prince, şirketin “yükümlülüklerini yerine getiremeyen büyük bir müşteriye” haciz koyduğunu söyledi.

İlgili makaleye bakın: Three Arrows Capital’a haciz koyanlar arasında BlockFi: rapor

İmkanınız dahilinde kalmak

Hisse senedi piyasalarında ve diğer varlık sınıflarında olduğu gibi, riskten korunma fonlarının borç alması ve pozisyon alması veya “kaldıraç” kullanması oldukça yaygındır. Bu, pozisyonlarının ölçeği nedeniyle nispeten küçük getirileri artırmalarına yardımcı olur. Ancak fiyatlar dik bir şekilde hareket ettiğinde bu pozisyonlar hızla çözülebilir ve borç verenlerin marj çağrılarını tetikleyebilir.

Archegos Capital Management’ın Mart 2021’deki patlaması, küresel finans piyasalarında dalgalanma etkisi yarattı ve yatırım bankalarının ve diğerlerinin on milyarlarca dolar kaybetmesine neden oldu. Daha çok Bill Hwang olarak bilinen Sung Kook Hwang tarafından kurulan hedge fonunun, konuyla aşina olan bir kişi tarafından 10 gün içinde yaklaşık 8 milyar ABD doları kaybettiği bildirildi. The Wall Street Journal’a söyledi.

Kripto dünyası için Three Arrows’un sorunları, Celsius Network’ün merkezi olmayan finans (DeFi) stratejileri başarısız olduğu için para çekme işlemlerini dondurmasına çok yakın. Faiz getiren getiri platformu bildirildiğine göre Stakehound ile ilgili bir gafta 38.000’den fazla ETH dahil olmak üzere bir dizi ciddi kayıp ve ardından Badger DAO hackiyle bağlantılı olarak 22 milyon ABD Doları kayıp yaşadı.

İlgili makaleye bakın: Celsius, finansman seçeneklerini araştıran yeniden yapılandırma avukatları tuttuğunu söyledi

Singapur merkezli dijital menkul kıymetler platformu ADDX’in kurucu ortağı ve kripto başkanı Manuel Jaeger, “Açıkçası Celsius ve 3AC ile ilgili haberler tüm bu olumsuz haberleri güçlendiriyor” dedi. çatal. Çok belirsiz zamanlar yaşıyoruz” dedi.

Bu, son 24 saat içinde yaklaşık 211 milyon ABD doları değerinde kripto para biriminin tasfiye edilmesi ve 13 Haziran’da sayı 1,15 milyar ABD dolarına yükselmesiyle ortaya çıkıyor. CoinGlass’a göre.

İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta bir analist olan Marcus Sotiriou, “Bunun, orta vadede kripto görünümüyle makro ortamı dikkate almayan bir kripto hedge fon örneği olduğunu düşünüyorum.” Dedi. “Bu, en büyük kripto hedge fonlarından biri olan Three Arrows Capital tarafından, şu anda potansiyel olarak geri ödeyemeyecekleri önemli bir marj alarak gösteriliyor.”

Bazı kripto meraklıları, giderek artan bir şekilde makroekonomik eğilimleri takip etmeme eğilimi gösterdiler.

Şubat 2021’de bir UpOnly podcast’inde konuşan Three Arrows’un kurucu ortağı Su Zhu, Bitcoin’in altınla aynı piyasa değerini yakalaması halinde fiyatının madeni para başına 2,5 milyon ABD dolarına kadar çıkabileceğini söyledi.

Ama sadece mayıstaydı, Zhu kabul edildi “Süper döngü” fiyat tezinin yanlış olduğunu söyleyerek, kripto piyasasının bu piyasa döngüsü sırasında kademeli olarak yükseleceği ve sürekli bir ayı piyasasından kaçınacağı fikrine atıfta bulundu.

Jaeger, “Buna genel bir makro ortamdan bakmanız gerekiyor” dedi. “Enflasyon, savaş, pandemi ve bence tüm bunlar, şu an gördüğümüz ayı veya kripto kışına yol açıyor.”

Jaeger, “Bence en büyük endişe, bulaşma riskinin olacağıdır,” dedi. “Bu, şu anda Celsius ve Three Arrows Capital’e olanların diğer oyunculara da yayılabileceği anlamına geliyor… piyasadaki kilit oyuncular veya potansiyel olarak genel finansal sistem için daha kötü,” diye ekledi.

“Bence en büyük endişe, bir bulaşma riski olacak.”

– Manuel Jaeger, ADDX

GlobalBlock’tan Sotiriou, “İnsan açgözlülüğünün kripto piyasaları üzerindeki şiddetli etkilerini durdurmak için bence düzenlemeye ihtiyaç var” dedi. “Geleneksel finanstan daha fazla kurumu alana çeken daha net düzenlemeler için sabırsızlanıyorum.”

İlgili makaleye bakın: Bitcoin ile ‘Kripto Kışı’ geldi, Ether fiyatları düşüyor mu?

Kripto borsası AAX’te küresel pazarlama ve iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Ben Caselin, iyimser bir not aldı.

Caselin, “Bu her şeyin öleceği anlamına gelmez,” dedi. “Bu, standartlara uymayan şeylerin gelecekte çok şanslı olmayabileceği anlamına geliyor.”

Kaynak : https://forkast.news/contagion-three-arrows-capital-bitcoin-crypto/

Yorum yapın