Tether: Kriptoyu Yıkabilecek Para


Kriptonun genellikle gerçeküstü standartlarına göre bile, Tether’in kendine özgü bir geçmişi var. Şirket, 2014 yılında çocuk oyuncu olarak “Mighty Ducks” filmlerinde rol alan bir kripto para evangelisti olan Brock Pierce tarafından kuruldu. O ve ortağı Reeve Collins, daha sonra şirketin kontrolünü, Tether’in bazı varlıklarını Bahamalar’da “Inspector Gadget” karikatürünün yaratıcılarından biri tarafından yönetilen bir bankada saklayan Giancarlo Devasini adlı eski bir plastik cerraha devretti.

Tether hızla büyüdü. Geçen yıl, dünya çapındaki arzın üç katından fazla, kabaca 50 milyar stabilcoin yayınladı. Bay Ardoino röportajda “Son kuruşuna kadar kullanmak zorundaysak, bunu yapabiliriz” dedi.

Şirket, Avrupa, Asya ve Latin Amerika’da yaklaşık 50 çalışan tarafından işletilmektedir. CEO’su JL van der Velde, Hollandalı bir iş adamıdır. LinkedIn profili Hong Kong’da yerleşik olduğunu öne sürüyor; şirket yerini doğrulamayı reddetti. O ve baş işletme görevlisi Bay Devasini, nadiren halka açık konuşurlar. Tether’in halka açık yüzü, meslektaşlarını şirketin büyümesine şaşırmış “normal insanlar” olarak tanımlayan Bay Ardoino’dur.

Bay Ardoino, “Başlangıçta bu kadar büyüyeceğini düşünmediler,” dedi. “Kamu insanı olmaya hazır değillerdi. Bunda kötü bir şey yok.”

Tether zaman zaman stabilcoinlerinin tamamen ABD doları ile desteklendiğinde ısrar etti. Ama geçen yıl, New York Başsavcısı Letitia James, aranan “yalan” iddiasında bulunanlar.

Birkaç yıl önce, Tether’e bağlı bir kripto para borsası, kötü giden bir iş anlaşmasında 850 milyon dolar kaybetmişti. Kayıpları karşılamak için borsa Bitfinex, Tether’in rezervlerinden kredi aldı ve stablecoin’i kısmen desteksiz bıraktı. Bayan James’in araştırmasına göre.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/17/technology/tether-stablecoin-cryptocurrency.html

Yorum yapın