Teslimat Drone’ları Nerede?


Jeff Bezos dedi Amazon insansız hava araçları, dört ya da beş yıl içinde Amerikalıların evlerine diş macunu ve kedi maması getirecekti. Bu neredeyse dokuz yıl önceydi. Hata.

Bu hafta, Amazon dedi ki ABD’deki ilk drone teslimatlarına 2022’de, belki de California’daki bir kasabada başlamayı planlıyordu.

Bugünkü bülten iki soruyu ele alıyor: Drone teslimatları için bu kadar uzun süren nedir? Ve malları kapımıza getirmenin diğer yollarından daha mı iyi?

Sonuç: Öngörülebilir gelecekte, drone teslimatları belirli koşullar altında az sayıda ürün için sınırlı sayıda yerde kullanışlı olacaktır. Ancak teknik ve finansal sınırlamalar nedeniyle, dronların toplu ölçekte paket teslimatının geleceği olması pek olası değil.

Drone teslimatları, uzak bölgelerdeki insanlara ilaç getirmek gibi bazı görevler için önemli bir gelişmedir. Ancak bu, Bezos ve diğerlerinin halka arz ettiği büyük drone rüyasından daha az iddialı.

Drone’lar neden bu kadar zor?

İnsan kontrolü olmadan çalışan mini uçaklar iki önemli engelle karşı karşıyadır: Teknoloji karmaşıktır ve hükümetler çok sayıda bürokrasi gerektirmiştir – çoğu zaman iyi bir nedenle. (ABD’de düzenleyici konular büyük ölçüde çözülmüştür.)

Hudson Enstitüsü araştırma grubunda deneyimli bir drone mühendisi ve kıdemli bir arkadaş olan Dan Patt, kendisi ve benim kendi teslimat drone’umuzu bir garajda yaklaşık bir hafta içinde 5.000 dolardan daha az bir fiyata yapabileceğimizi söyledi. Temel bilgiler o kadar zor değil.

Ancak gerçek dünya sonsuz derecede karmaşıktır ve drone’lar bununla baş edemez. Yüksek hızlarda, dronlar, yere inmeden veya yüksekten paketler göndermeden önce binaları, elektrik kablolarını, ağaçları, diğer uçakları ve insanları doğru bir şekilde “görmeli” ve etrafta dolaşmalıdır. GPS bir anlığına bozulabilir ve drone’u çökertebilir. Hataya çok az yer var.

Patt, “Sorunun ilk kısmını çözmek gerçekten çok kolay” dedi. “Drone teslimatını tamamen sağlam hale getirmek için tüm sorunu çözmek gerçekten zor.”

Tipik teknoloji uzmanlarının yaklaşımı, daha küçük düşünmektir; bu, dronları nispeten karmaşık olmayan ayarlarla sınırlamak anlamına gelir. Başlangıç ​​​​Zipline, teslim etmek için dronları kullanmaya odaklandı sağlık merkezlerine kan ve tıbbi malzeme sürüşün zor olduğu Ruanda ve Gana’nın nispeten dağınık bölgelerinde. Tipik bir banliyö veya şehir daha karmaşıktır ve araç teslimatları daha iyi alternatiflerdir. (Amazon’un ilk ABD drone teslimatlarını planladığı Lockeford, Kaliforniya’da, çoğunlukla dağınık evlerde yaşayan birkaç bin insan var.)

Bu hala inanılmaz bir başarı ve zamanla insansız hava araçları teslimat yapma konusunda daha yetenekli hale geliyor. diğer ayar türleri.

Patt, daha da zor olan sorunun, drone teslimatlarının çoğu zaman ekonomik bir anlam ifade etmeyebileceğini söyledi. Bir UPS teslimat kamyonuna bir paket daha doldurmak ucuzdur. Ancak dronlar o kadar fazla taşıyamaz. Bir uçuşta birden fazla durak yapamazlar. İnsanların ve araçların hala kedi mamasını ve diş macununu drone’ların kalktığı her yere götürmesi gerekiyor.

Patt, “Bence önümüzdeki 10 yıl için küçük pazarlar, küçük kavramlar, niş kullanımlar” dedi. “Her şeyin yerini alacak şekilde ölçeklenmeyecek.” Dronlar üzerinde çalışan bazı insanlar Patt’ten daha iyimser, ancak diğer alanlarda da benzer iyimserliğin yetersiz kaldığını gördük.

Aşırı vaat ve yetersiz teslim

Drone’lar ve sürücüsüz arabalar arasındaki paralellikler gözüme çarpıyordu. Drone teknolojisi uzmanları, sürücüsüz arabalarda olduğu gibi, bu zorluğu yanlış değerlendirdiklerini ve bilgisayar destekli araçların potansiyelini olduğundan fazla tahmin ettiklerini söylediler.

Güvenilir drone teslimatı ve sürücüsüz arabalar iyi bir fikir, ancak asla teknoloji uzmanlarının hayal ettiği kadar yaygın olmayabilirler.

Otomatik teknoloji ile aynı hataları yapmaya devam ediyoruz. Onlarca yıldır, teknoloji uzmanları şunu söylemeye devam etti: sürücüsüz arabalar, insanlar ve robotik fabrika işçileri gibi akıl yürüten bilgisayarlar yakında her yerde ve öncekinden daha iyi olacak. Onlara inanmak istiyoruz. Ve vizyon gerçekleşmediğinde, hayal kırıklığı başlar.

Bu bülteni henüz gelen kutunuza almadıysanız, lütfen buradan kaydolun.


Brian X ChenThe New York Times’ın tüketici teknolojisi köşe yazarı, (drone ile teslim edilmeyen) çevrimiçi alışverişimizi gezegende biraz daha nazik hale getirmenin yollarını öneriyor.

  • Anlık doyuma direnin. Bir öğeye hemen ihtiyacınız yoksa, en yavaş nakliye süresini seçmek daha iyidir. Ertesi gün veya aynı gün teslimatlar, genellikle paket şirketlerinin verimlilik yerine hızı tercih ettiği anlamına gelir – daha fazla uçak uçuşu ve daha fazla mil katedilen, bu da kirliliğe katkıda bulunur.

  • Daha az karton kullanın. İnsanların haftanın belirli bir gününü seçmesine ve birden fazla siparişi tek bir teslimatta birleştirmesine olanak tanıyan Amazon Günü Teslimat adlı bir seçenek var. Eşyalar da daha az kutuda paketlenir. Ayrıca bazı ürünler için Amazon, bazı gereksiz paketlemeleri ortadan kaldıran “hayal kırıklığı yaratmayan paketleme” sunar. Bu seçeneklerden birini tercih etmeniz karton ve plastik tüketiminizi azaltacaktır.

  • Pratik olduğunda, kullanılmış satın alın. Birçok Amazon listelemesinde kullanılan ürünü satın alma seçeneği vardır. Dökme demir tencerelerden tornavidalara kadar pek çok ürün için iade edilmeden önce az kullanılmış bir şey satın almak son derece mantıklıdır. Bir ürüne ikinci bir hayat veriyorsunuz ve kendinize birkaç dolar kazandırıyorsunuz.

  • Google’daki eski bir video yapımcısı, işyerinde dini bir mezhebin etkisinden şikayet ettikten sonra kovulduğunu iddia ederek şirkete dava açtı. Cade Metz ve Dai Wakabayashi, garip bir yazılım, şarap yapımı ve yüksek bilinç hikayesini ortaya çıkardı.

  • Fidye yazılımı pazarlığı dünyasının içinde: Bloomberg Haberleri işi anlattı ödeme yapılana kadar kuruluşların bilgisayar sistemlerini kilitleyen suçlularla uğraşan müzakerecilerin sayısı. (Abonelik gerekebilir.)

  • Bir kripto iş yeri, bir kripto piyasasının erimesi sırasında erir. Meslektaşlarım Ryan Mac ve David Yaffe-Bellany, bir kripto para şirketinin patronunun, kadınların zekası ve cinsiyet kimliği gibi konularda kendisiyle aynı fikirde olmadıkları takdirde çalışanlarına istifa etmelerini söyleyen bir rapor yayınladı.

Kuşlar rad. Burada bir araba alarmının sesini taklit eden alaycı kuş, polis sireni ve cep telefonu.


Senden duymak istiyoruz. Bize bu haber bülteni hakkında ne düşündüğünüzü ve başka neleri keşfetmemizi istediğinizi söyleyin. adresinden bize ulaşabilirsiniz. [email protected]

Bu bülteni henüz gelen kutunuza almadıysanız, lütfen buradan kaydolun. Ayrıca okuyabilirsiniz Teknoloji sütunlarında geçmiş.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/16/technology/delivery-drones.html

Yorum yapın