Tesla’yı trolleyen teknoloji dahisi iPhone’u ilk hackleyen, Twitter- Technology News, Firstpost’ta Elon Musk’a katıldı


Görünüşe göre Elon Musk oyunu gördüğünde tanıyor. Musk bazen küstah bir trol olarak görülebilse de, Tesla ve Twitter CEO’su kesinlikle teknik becerilere ve teknik hünerlerini sergileyen ve ne yaptığını bilen insanlara saygı duyuyor.

George Hotz, bir iPhone’u hackleyen ilk insanlardan biriydi. Eski arabalar için otonom sürüş sistemleri yapan kendi teknoloji şirketini kurmadan önce Tesla’nın iş teklifini de reddetti. Resim Kredisi: AFP

Elon Musk, bir iPhone’u hackleyen ilk insanlardan biri olarak kendisine bir isim yapan önemli bir mühendis olan George Hotz’u işe aldı. Hotz, geçmişte Tesla’da sürücü yardım teknolojisi üzerinde çalışan bir işi geri çevirmiş, dikkate değer bir güvenlik korsanıdır.

Musk’ın Twitter’da tespit ettiği sorunlardan biri, platformdaki arama seçeneklerinin ne kadar sarsıcı çalıştığıydı. Bu, Hotz dahil birçok programcı tarafından paylaşılan bir duygudur. Hotz, daha sonra bunu düzeltmek ve kullanıcıların Twitter’da karşılaştıkları arama sorununu çözmek için ne yapacağını önerdi.

Hotz, Twitter’a Musk’ın altında stajyer olarak katılmayı bile teklif etti ve Musk bunu kabul etti.

Staj, Hotz’un Musk’ın Twitter çalışanlarına “yüksek yoğunlukta uzun saatler” çalışmalarını veya şirketten ayrılmalarını talep eden “son derece sert” ültimatomunu desteklediğini ifade etmesinden sonra gerçekleşti. Hotz, “inanılmaz şeyleri inşa eden tavır bu” dedi ve şirkette staj yapmaya istekli olacağını söyledi. Musk’ın yanıtı, “Tabii, hadi konuşalım,” oldu.

Hotz, bir iPhone’u hacklemenin ve bunun sonucunda Apple ile girdiği savaşların yanı sıra, eski arabalara da uyarlanabilecek otonom sürüş çözümleri yaratan gelişmiş bir sürücü destek şirketi olan Comma.ai’yi kurmasıyla ün kazandı. O zamanlar Tesla, Hotz’un otonom sürüşle ilgili fikirlerinin “kapsamlı mühendislik doğrulama kabiliyetine sahip olmayan tek bir kişinin veya hatta küçük bir şirketin, üretim araçlarına dağıtılabilecek bir otonom sürüş sistemi üretebilmesinin son derece olası olmadığını” söyledi.

Görünüşe göre Tesla, Comma.ai’yi kurmadan önce Tesla’nın otonom sürüşü üzerinde çalışması için Hotz’u işe almayı teklif etmişti. Ancak, Hotz’a göre Musk anlaşmayı değiştirmeye devam ettiği için teklifi reddetti. Hotz, Tesla’nın son teklifini reddederken, Musk’a ünlü bir şekilde, “Teklifi takdir ediyorum ama dediğim gibi, iş aramıyorum. Mobileye’ı ezdiğimde sana ping atacağım.” O zamanlar Mobileye, Tesla’nın Otopilot sisteminde kullandığı teknolojinin bir kısmını sağlayan şirketti.

Hotz, Twitter’ın arama işlevini düzeltmesi karşılığında yalnızca San Francisco’daki yaşam masraflarının karşılanmasını istiyor. Hotz’un stajı, Musk’ın umutsuzca yazılım veya kod yazabilen mühendisler arıyor.

Musk, reklam satış ekibi için satış elemanlarının yanı sıra diğer alanlarda uzmanlığa sahip mühendisler de arıyor.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/george-hotz-first-engineer-to-hack-into-iphone-and-tech-prodigy-who-trolled-tesla-joins-elon-musk-at-twitter-11682781.html

Yorum yapın