Tesla’nın Otomatik Pilotu Gibi Sistemler Ne Kadar Güvenli? Kimse bilmiyor.


Tesla, her üç ayda bir güvenlik raporu Bu, sürücüler şirketin sürücü destek sistemi olan Autopilot’u kullandığında kazalar arasındaki mil sayısını ve kullanmadıkları zaman kazalar arasındaki mil sayısını sağlar.

Bu rakamlar, Tesla araçlarını kendi başına yönlendirebilen, frenleyebilen ve hızlandırabilen bir teknolojiler topluluğu olan Autopilot ile kazaların her zaman daha az olduğunu gösteriyor.

Ama rakamlar yanıltıcı. Otopilot esas olarak otoyol sürüşü için kullanılır ve genellikle şehir sokaklarında araba kullanmaktan iki kat daha güvenli, Ulaştırma Bakanlığı’na göre. Otopilot, yalnızca genellikle daha güvenli durumlarda kullanıldığı için daha az kaza meydana gelebilir.

Tesla, aynı tür yollarda Otopilot’un güvenliğini karşılaştırmaya izin verecek verileri sağlamadı. Benzer sistemler sunan başka otomobil üreticileri de yok.

Autopilot, 2015’ten beri halka açık yollarda. General Motors, 2017’de Super Cruise’u, Ford Motor ise BlueCruise’ı geçen yıl piyasaya sürdü. Ancak bu teknolojilerin güvenliğini güvenilir bir şekilde ölçen kamuya açık veriler yetersiz. Amerikalı sürücüler – ister bu sistemleri kullanıyor olsunlar ister yolu onlarla paylaşıyorlar – sonuçları henüz açıklanmayan bir deneyde etkin bir şekilde kobaylar.

Otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, güvenliği artırdığını iddia ettikleri daha fazla araç özelliği ekliyor, ancak bu iddiaları doğrulamak zor. Bu arada, ülkenin karayollarında ve sokaklarında ölümler son yıllarda tırmanıyor, 2021’de 16 yılın en yüksek seviyesine ulaşmak. Teknolojik gelişmelerin sağladığı herhangi bir ek güvenlik, direksiyon başındaki sürücülerin kötü kararlarını telafi etmiyor gibi görünüyor.

Makine mühendisliği profesörü ve Stanford Üniversitesi Çevre ve Şehircilik Merkezi’nin eş direktörü J. Christian Gerdes, “Halka bu sistemlerin konuşlandırıldıkları şekliyle beklenen güvenlik faydalarını sağladığına dair güven verecek bir veri eksikliği var” dedi. Ulaştırma Bakanlığı’nın ilk inovasyon şefi olan Otomotiv Araştırmaları.

GM, Super Cruise’un potansiyel güvenlik faydalarını araştıran bir çalışmada Michigan Üniversitesi ile işbirliği yaptı, ancak sistemin kazaları azaltıp azaltmadığını anlamak için yeterli veriye sahip olmadıkları sonucuna vardı.

Bir yıl önce, hükümetin oto güvenlik düzenleyicisi olan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, şirketlere, Otopilot hatları boyunca gelişmiş sürücü destek sistemlerini içeren potansiyel olarak ciddi kazaları, bunları öğrendikten sonra bir gün içinde bildirmelerini emretti. Emir, ajansın raporları kamuoyuna açıklayacağını söyledi, ancak henüz bunu yapmadı.

Güvenlik ajansı, şu ana kadar hangi bilgileri topladığı hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak bir açıklamada verilerin “yakın gelecekte” yayınlanacağını söyledi.

Tesla ve CEO’su Elon Musk, yorum taleplerine yanıt vermedi. GM, Super Cruise ile ilgili iki olayı NHTSA’ya bildirdiğini söyledi: biri 2018’de ve biri 2020’de. Ford yorum yapmayı reddetti.

Kurumun verilerinin durumun tam bir resmini vermesi olası değildir, ancak yasa koyucuları ve sürücüleri bu teknolojilere daha yakından bakmaya ve nihayetinde bunların pazarlanma ve düzenlenme şeklini değiştirmeye teşvik edebilir.

Güney Carolina Üniversitesi hukuk ve mühendislik okullarında yeni ortaya çıkan ulaşım teknolojilerinde uzmanlaşmış doçent olan Bryant Walker Smith, “Bir sorunu çözmek için önce onu anlamalısınız” dedi. “Bu, soruşturmalar, düzenlemeler ve diğer eylemler için temel olarak daha fazla temel gerçeği elde etmenin bir yolu.”

Otopilot, yeteneklerine rağmen, sorumluluğu sürücüden kaldırmaz. Tesla, sürücülere tetikte olmalarını ve her zaman arabanın kontrolünü ele geçirmeye hazır olmalarını söyler. Aynısı BlueCruise ve Super Cruise için de geçerlidir.

Ancak birçok uzman, sürücülerin otomobilin aktif kontrolünü bırakmalarını sağlayan bu sistemlerin, onları arabalarının kendilerinin sürdüğünü düşünmelerine yol açabileceğinden endişe ediyor. Ardından, teknoloji arızalandığında veya bir durumu kendi başına çözemediğinde, sürücüler gerektiği kadar çabuk kontrolü ele almaya hazırlıksız olabilir.

Otomatik acil frenleme ve şeritten ayrılma uyarısı gibi daha eski teknolojiler, uzun süredir aracı yavaşlatarak veya durdurarak veya şeritten çıktıklarında sürücüleri uyararak sürücüler için güvenlik ağları sağlamıştır. Ancak daha yeni sürücü destek sistemleri, sürücüyü teknolojinin güvenlik ağı haline getirerek bu düzenlemeyi tersine çeviriyor.

Güvenlik uzmanları, pazarlanma şekli nedeniyle özellikle Otopilot hakkında endişe duymaktadır. Bay Musk, yıllardır şirketin arabalarının gerçek özerkliğin eşiğinde olduğunu ve neredeyse her durumda kendilerini sürdüğünü söyledi. Sistemin adı, teknolojinin henüz başaramadığı otomasyonu da ifade ediyor.

Bu, sürücü rehavetine yol açabilir. Otopilot, bazı durumlarda sürücülerin arabanın kontrolünü ele almaya hazır olmaması nedeniyle birçok ölümcül kazada rol oynamıştır.

Bay Musk uzun süredir Otopilot’u güvenliği artırmanın bir yolu olarak tanıtıyor ve Tesla’nın üç aylık güvenlik raporları onu destekliyor gibi görünüyor. Ancak son çalışma Virginia Ulaştırma Bakanlığı’nın bir kolu olan Virginia Ulaştırma Araştırma Konseyi’nden bir rapor, bu raporların göründüğü gibi olmadığını gösteriyor.

Konseyde otonom araçları çevreleyen güvenlik ve operasyonel sorunları araştıran bir araştırmacı olan Noah Goodall, “Otomatik Pilot kullanan arabaların, Otopilot kullanılmadığında olduğundan daha az kaza yaptığını biliyoruz” dedi. “Ama aynı sürücüler tarafından, aynı yollarda, günün aynı saatinde, aynı şekilde mi kullanılıyorlar?”

Sigorta endüstrisi tarafından finanse edilen kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Insurance Institute for Highway Safety, polis ve sigorta verilerini analiz ederken, otomatik acil frenleme ve şeritten ayrılma uyarısı gibi eski teknolojilerin güvenliği iyileştirdiğini keşfetti. Ancak kuruluş, çalışmaların sürücü destek sistemlerinin benzer faydalar sağladığını henüz göstermediğini söylüyor.

Sorunun bir kısmı, polis ve sigorta verilerinin, bu sistemlerin bir kaza anında kullanımda olup olmadığını her zaman göstermemesidir.

Federal oto güvenlik kurumu, şirketlere, çarpışmadan sonraki 30 saniye içinde sürücü yardım teknolojileri kullanıldığında çarpışmalar hakkında veri sağlamalarını emretti. Bu, bu sistemlerin nasıl performans gösterdiğine dair daha geniş bir resim sağlayabilir.

Ancak güvenlik uzmanları, bu verilerle bile, bu sistemleri kullanmanın aynı durumlarda onları kapatmaktan daha güvenli olup olmadığını belirlemenin zor olacağını söyledi.

Otomobil şirketleri için bir ticaret grubu olan Alliance for Automotive Innovation, federal güvenlik kurumunun verilerinin yanlış yorumlanabileceği veya yanlış sunulabileceği konusunda uyardı. Bazı bağımsız uzmanlar da benzer endişeleri dile getiriyor.

New York’taki Cardozo Hukuk Okulu’nda gelişmekte olan otomotiv teknolojilerinde uzmanlaşan ve daha önce de görev yapan Matthew Wansley, “En büyük endişem, geleneksel arabaların karıştığı kazalara ilişkin karşılaştırılabilir veriler olmadan, bu teknolojileri içeren kazalar hakkında ayrıntılı verilere sahip olmamızdır” dedi. nuTonomy adlı otonom bir araç start-up’ında baş hukuk müşaviri. “Potansiyel olarak bu sistemler gerçekte olduğundan çok daha az güvenli gibi görünebilir.”

Bu ve diğer nedenlerle, otomobil üreticileri bazı verileri acente ile paylaşmak konusunda isteksiz olabilir. Emir uyarınca şirketler, ticari sırları açığa çıkaracağını iddia ederek belirli verileri saklamasını isteyebilir.

Ajans ayrıca, sürücüleri arabalardan tamamen kaldırmayı amaçlayan daha gelişmiş teknolojiler olan otomatik sürüş sistemleri hakkında çarpışma verileri topluyor. Bu sistemlere genellikle “kendi kendini süren arabalar” denir.

Çoğunlukla, bu teknoloji hala sürücülerin yedek olarak direksiyon başında olduğu nispeten az sayıda arabada test ediliyor. Google’ın ana şirketi Alphabet’e ait bir şirket olan Waymo, Phoenix’in banliyölerinde sürücüsüz bir hizmet sunuyor ve benzer hizmetler San Francisco ve Miami gibi şehirlerde planlanıyor.

Bazı eyaletlerde şirketlerin otomatik sürüş sistemlerini içeren kazaları zaten bildirmeleri gerekiyor. Federal güvenlik kurumunun tüm ülkeyi kapsayacak verileri bu alanda da ek bilgi sağlamalıdır.

Ancak daha acil endişe, yüz binlerce araca kurulan Otopilot ve diğer sürücü yardım sistemlerinin güvenliğidir.

“Açık bir soru var: Otopilot çarpışma sıklığını artırıyor mu yoksa azaltıyor mu?” dedi Bay Wansley. “Tam bir cevap alamayabiliriz, ancak bazı yararlı bilgiler alacağız.”Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/08/technology/tesla-autopilot-safety-data.html

Yorum yapın