Tesla’nın Karı Dördüncü Çeyrek’te %12 Arttı


Tesla hisseleri, şirketin satışları canlandırmak için Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki elektrikli arabalarının çoğunda fiyatları düşürmesinin ardından Ocak ayında kayıplarının bir kısmını telafi etti. En ucuz Tesla olan Model 3 sedanın fiyatı 3.000 $ düştü ve şu anda ABD’de hükümet teşvikleri olmadan 44.000 $’a satılıyor.

İndirimler, siparişlerde bir artışa yol açmış gibi görünüyor ve yatırımcılara Tesla’nın elektrikli otomobillerdeki hakimiyetini sürdürme planı olduğu konusunda güvence vermeye yardımcı oldu. Tesla, daha fazla pille çalışan araç satan ve Tesla’dan daha düşük fiyatlara satan Hyundai, Ford Motor, General Motors ve Volkswagen gibi yerleşik otomobil şirketlerinden daha güçlü bir zorlukla karşı karşıya.

Fiyat indirimleri satışları artırmaya yardımcı olsa da Tesla’nın kar marjını da etkiledi. Otomobil satışlarındaki brüt kar marjı, 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 28 ve 2021’in dördüncü çeyreğinde yüzde 31’den dördüncü çeyrekte yüzde 26’ya geriledi.

Tesla Çarşamba günü, uzun zamandır beklenen Cybertruck’ın üretimine yıl sonuna kadar başlayacağını söyledi, ancak çok sayıda aracın üretimini 2024 yılına kadar hızlandıramayacak. 2019’da, Rivian ve Ford gibi rakiplerin Tesla’yı elektrikli pikaplarla piyasaya sürmesine izin verdi.

CFRA Research kıdemli hisse senedi analisti Garrett Nelson, müşterilere yazdığı bir notta “Cybertruck’ın programa uygun olması büyük bir olumlu” dedi.

Tesla, çeyrek için net kârın üçüncü çeyrekte 3,3 milyar dolardan 3,7 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Tüm yıl için Tesla’nın karı, 2021’de 5,5 milyar dolardan iki kattan fazla artarak 12,6 milyar dolara yükseldi. Güneş panelleri, enerji depolama ve diğer işletmelerden elde edilen gelir de dahil olmak üzere yıl için satışlar, bir önceki yıl 53,8 milyar dolardan 81,5 milyar dolara yükseldi.

Tesla, 2022’de 1,4 milyondan 2023’te 1,8 milyon araba üretmeyi beklediğini söyledi. Bu, üretimin yaklaşık yüzde 50 arttığı 2022’dekinden daha mütevazi bir büyüme olacaktır.Kaynak : https://www.nytimes.com/2023/01/25/business/tesla-earnings-fourth-quarter-2022.html

Yorum yapın