Tesla, Otomobil Endüstrisini Otomobil Satma Şeklini Yeniden Düşünmeye Zorluyor


2019’da birçok otomobil uzmanı, Tesla’nın otomobilleri yalnızca çevrimiçi olarak satmaya karar vererek büyük bir hata yaptığını ve insanların bayilikler hakkında sahip oldukları kötü hislerin otomobil işi için gerekli olduğunu savunarak büyük bir hata yaptığını söyledi.

Ancak Tesla’nın CEO’su Elon Musk tarafından benimsenen ve doğrudan satışları sınırlı sayıda mağaza ve servis merkeziyle birleştiren strateji, karşı çıkanların yanlış olduğunu kanıtlıyor gibi görünüyor. Şirket, diğer üreticiler bilgisayar çipi sıkıntısı nedeniyle araba satmakta zorlanırken bile hızla büyüyen elektrikli otomobil pazarına hakim durumda.

Rivian ve Lucid Motors gibi diğer genç elektrikli otomobil üreticileri tarafından kopyalanan Tesla’nın yaklaşımı, sonunda otomobil endüstrisi için büyük sonuçlar doğurabilir. Çoğu otomobil üreticisi ve otomobil satıcısı şu anda zengin karlar elde ediyor çünkü yeni otomobil kıtlığı hem yeni hem de kullanılmış otomobillerin fiyatlarını artırdı. Yine de, otomobil şirketleri ve bayileri, Tesla’nın çevrimiçi otomobil satın almaya alışmış alıcıları kazanmak için getirdiği bazı değişiklikleri sonunda benimsemek zorunda kalabilir.

Tesla ve daha yeni şirketler tarafından yapılan elektrikli araçlar için geleneksel arabaları takas eden kişiler, deneyimden memnun olduklarını ve gelecekteki arabaları da aynı şekilde satın almayı düşüneceklerini söylediler.

Los Angeles yakınlarında yaşayan Rachel Ryan, 2021 yılında Tesla Model Y satın alması hakkında “Hayatımın en kolay büyük satın alımı, çılgınca kolay” dedi. “Kocam işteyken aldım” diye ekledi. “Eve geldiğinde, ona artık minibüsümü kullanmayacağını söyledim.”

Bayan Ryan, sahip olduğu tek servis sorununun bir çividen patlayan bir lastik olduğunu söyledi. “Tesla düzeltmek için evime geldi” dedi. “Herhangi bir sorum varsa, sadece e-postayla gönderiyorum ve birkaç dakika içinde cevaplıyorlar.”

Müşterileri yalnızca çevrimiçi olarak ve doğrudan üreticiden satın alabilecekleri Tesla, Rivian veya Lucid tarafından yapılmış bir elektrikli araba satın almak isteyen kişiler için çevrimiçi satın alma bir zorunluluktur. Ancak Cox Automotive’in yönetici analisti Michelle Krebs, çevrimiçi araba alışverişinin tüm araba alıcılarının, hatta bayiler aracılığıyla içten yanmalı motorlu araba satın alanların bile büyük bir kısmına hitap ettiğini söyledi.

Bayan Krebs, “Verilerimiz, tüketicilerin sürecin daha fazlasını çevrimiçi yapmak istediğini, ancak çoğu bayi ziyaretini tamamen ortadan kaldırmak istemediğini gösteriyor” dedi. “Sadece bayi deneyiminin başka bir şey olmasını istediler – ürüne, ürünün özelliklerine ve bir test sürüşüne odaklandılar.”

Bazı bayilerin, diğer perakende işletmeleri gibi showroomların kapandığı koronavirüs pandemisinin ilk günlerinde satın alma sürecinin bir kısmını veya tamamını dijitalleştirmeye başladığını söyledi. Avrupa’da bazı otomobil üreticileri daha da ileri gitti. Daimler, Volkswagen ve Volvo, otomobilleri doğrudan tüketicilere satıyor veya bunu yapmayı planladığını duyurdu.

ABD’li otomobil üreticileri de büyük değişiklikler yapmak istediklerinin sinyallerini verdiler. Ford Motor’un CEO’su Jim Farley, bu ay bir yatırımcı konferansında, şirketin araç başına dağıtım ve reklam maliyetlerinin yaklaşık olarak olduğunu söyledi. Tesla’nınkinden 2.000 $ daha yüksek. Bay Farley, Ford’un elektrikli arabaları sadece çevrimiçi sat bayilerde büyük bir araba envanteri tutmadan pazarlıksız fiyatlarla.

Bayiliklerin önemini koruyacağını, ancak daha “uzmanlaşma” gerekeceğini de sözlerine ekledi. Otomobil endüstrisinde olanları, Amazon’un yükselişinin yerleşik perakendecileri internette daha fazla satış yapmaya ve fiziksel mağazaları yeni şekillerde kullanmaya zorladığı perakende işine benzetti.

Bay Farley, “Bu, Amazon ve Target arasında yaşananlara benziyor,” dedi. “Hedef gitmiş olabilirdi, ama gitmediler. Bir e-ticaret platformu kurdular ve ardından fiziksel mağazalarını yiyecek eklemek ve iadeleri Amazon’dan çok daha kolay hale getirmek için kullanıyorlar.”

Yerleşik otomobil üreticilerinin bayilikleri başka bir nedenle ortadan kaldırması pek olası değildir: Eyalet yasaları genellikle bayilik bayileri aracılığıyla otomobil satmalarını gerektirir ve otomobil üreticilerinin doğrudan müşterilerle anlaşmasını zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir.

Tesla, otomobil satışlarını düzenleyen yasaları değiştirmek için eyalet milletvekillerine lobi yaptı ve şirketin ve hiçbir zaman bayiliği olmayan diğer otomobil üreticilerinin doğrudan müşterilere otomobil satmasına izin vermek için birçok yerde milletvekillerini topladı.

Ancak Tesla’nın şu anda bulunduğu ve bir fabrikasının bulunduğu Teksas gibi bazı eyaletlerde şirket, yasa koyucuları bayileri destekleyen yasaları ve kuralları değiştirmeye ikna etmekte zorlanıyor. Örneğin, Teksas, elektrikli araçlar satın alan kişilere 2,500 dolarlık bir indirim sunuyor, ancak Teslas alıcıları uygun değil çünkü bu arabalar franchise bayileri tarafından satılmıyor.

Bayileri temsil eden Ulusal Otomobil Satıcıları Derneği, uzun süredir doğrudan otomobil satışına karşı çıkıyor ve bayiliklerin otomobil endüstrisi ve yerel ekonomiler için hayati önem taşıdığını savunarak, milletvekillerini Tesla’nın bayileri kullanmasını zorunlu tutmaya çağırdı. Ayrıca Tesla’nın yaklaşımının araba alıcıları ve sahipleri için çok daha az uygun olduğunu söylediler.

Derneğin eski başkanı Bill Fox, “Amerika’daki her küçük kasabada üreticinin yüzüyüz” dedi. AutoGuide.com’a anlattı 2015 yılında.

Bayiler derneği, yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla’yı eleştirenler sadece bayiler değil. Bazı Tesla sahipleri, arabalarıyla ilgili sorunları onarmanın veya düzeltmenin bir çile olabileceğinden şikayet ediyor.

otomobil üreticisi çalışır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 160 servis merkeziBu, daha fazla yerleşik şirketten çok daha az – örneğin Chevrolet’in ülke çapında 3.000’den fazla bayisi var. Tesla, küçük onarımlar için müşterilerin evlerine bir teknisyen göndermeyi taahhüt ediyor, ancak daha büyük sorunların servis merkezlerindeki mekanikler tarafından ele alınması gerekiyor.

NY, Ithaca’dan James Klafehn, elektrikli araçlar ve ilgili konulara odaklanan bir YouTube kanalına ev sahipliği yapıyor. 2019’da bir Tesla satın aldı ve bir Tesla servis merkezinden birkaç saat uzakta yaşadığı için çeşitli sorunları çözmenin ne kadar zor olduğunu belgeleyen videolar yayınladı.

içinde Ekim 2019 videosu, bir panelde bir delik ve bir kapının pervazında bir girinti içeren Model X spor arazi aracındaki sorunlardan endişe duyuyordu. “Bu videoyu yapmaktan heyecan duymuyorum. Olumlu bir şey olmasını umarak bundan korkuyordum” dedi. “Maalesef beş haftalık Model X sahipliğinden sonra Tesla hizmet deneyimi çok zayıftı.”

Tesla, yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla servis merkezlerinden uzakta yaşayan diğer sahipler, mesafenin sorun olmadığını söylüyor. Bunun nedeni, elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlu araçlara göre daha az bakım gerektirmesi olabilir.

Araba tutkunlarına yönelik bir web sitesi olan Mac’s Motor City Garage’ın genel yayın yönetmeni Bill McGuire, bir Tesla mağazasında test sürüşü yapmak için memleketi Clarkston, Michigan’daki Toledo, Ohio’dan 99 mil uzaklaştığını ve ardından aracını seçtiğini söyledi. Columbus, Ohio’daki bir Tesla servis merkezinde araba.

Bay McGuire, “Bu benim ilk çevrimiçi araba satın alma deneyimimdi – biraz sürpriz oldu ve genel olarak hoştu,” dedi. “Bazı insanlar çok daha fazla el ele tutuşmak isteyebilir.”

Model 3’te karşılaştığı tek sorun arka farlardaki buğulanmaydı. Tesla bir teknisyen gönderdi ve garajındaki stop lambaları değiştirildi.

Rivian ve Lucid gibi diğer genç elektrikli otomobil şirketlerinin Tesla’dan daha az showroom ve servis merkezi var. Rivian’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde 19’u ve Lucid’in sadece 10’u var ve bu yıl yedi tane daha açılması planlanıyor. Bu, on binlerce insanı iki şirket tarafından yapılan arabaları rezerve etmekten caydırmadı.

Tesla gibi, her iki otomobil üreticisi de küçük onarımlar için müşterilerin evlerine teknisyen göndermeyi teklif ediyor ve büyük onarımların servis merkezlerinde gerçekleştirileceğini söylüyor. Alıcıların daha önemli mekanik işlerin bir güçlük olabileceğine dair korkularını yatıştırmak için Lucid, büyük onarım gerektiren arabalar için en yakın servis merkezine ücretsiz ulaşım sözü verecek kadar ileri gidiyor.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/21/business/tesla-online-sales-dealerships.html

Yorum yapın