Tesla, Nevada Gigafactory’ye 3,6 milyar dolar daha yatırım yapıyor


Kısaca: Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’si, ek nakit akışı sayesinde büyümeye devam edecek. Elektrikli otomobil üreticisi, devasa 5,4 milyon metrekarelik pil ve bileşen kompleksine 3,6 milyar doların üzerinde yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Genişletme, yılda 1,5 milyon hafif hizmet aracı için yeterli pil üretebilen 100 GWh 4680 hücre fabrikası ve şirketin ilk yüksek hacimli Yarı fabrikası dahil olmak üzere iki yeni tesis gerektiriyor.

tesla açıkladı 2020’deki pil günü açılış konuşması sırasında 4680 pil hücresi formatı. Hücre 46mm x 80mm boyutlarındadır (bu nedenle 4680 adıdır) ve beş kat enerji, altı kat güç üretir ve yeni tasarım sayesinde yüzde 16’lık bir menzil artışı sağlar.

Semi, 2017’de tanıtıldı ve birkaç yıl sonra üretime girmesi gerekiyordu. Üretim 2022’den önce başlamayacaktı, ancak Pepsi ilk üretim birimlerini geçen yılın sonlarında teslim aldı. Tesla Semi kamyonları için sipariş verdiği bildirilen diğer şirketler arasında United Parcel Service ve Walmart yer alıyor.

Yarı bir tahmini aralık 500 mil, mil başına 2 KWh’den daha az tüketir ve 30 dakikalık bir şarjla menzilin yüzde 70’ini geri kazanabilir. Tesla, elektrikle şarj etmenin dizelle doldurmaktan mil başına yaklaşık 2,5 kat daha ucuz olduğunu ve operatörlerin sahip oldukları ilk üç yılda 200.000 $’a kadar tasarruf sağlayabileceğini belirtiyor.

bu genişleme Reno’nun hemen dışında bulunan Gigafactory Nevada’da da 3.000 yeni iş yaratılacak.

Tesla şu anda New York, Austin ve Şangay’da ek konumlarla dünya çapında beş Gigafactory işletiyor. Altıncı bir fabrikanın inşa edildiği bildiriliyor planlanmış kuzey Meksika eyaleti Nuevo Leon’da inşaat için.

Eylül ayında, uzmanlar söyledi Reuters Tesla’nın 4680 pillerinin üretiminde kullanılan kuru kaplama tekniğiyle ilgili sorunları olduğu. Teknoloji çok yeni ve kanıtlanmamış olduğundan, otomobil üreticisinin üretimi büyük maliyet tasarruflarının devreye gireceği bir seviyeye ölçeklendirmek için mücadele ettiği bildirildi.Kaynak : https://www.techspot.com/news/97384-tesla-investing-additional-36-billion-nevada-gigafactory.html

Yorum yapın