Tesla, ırk ayrımcılığı davası için mahkemeye geri dönecek – Teknolojik Haberler


Tesla’nın Fremont fabrikasında şirketi ırk ayrımcılığı yapmakla suçlayan eski bir asansör operatörü olan Owen Diaz, bir kez daha mahkemede otomobil üreticisine karşı karşıya gelecek. Diaz ve avukatları, geçen hafta jüri tarafından verilen 137 milyon dolarlık kesintiye uğrayan 15 milyon dolarlık bir ödemeyi reddettikten sonra, federal bir California yargıcı Tesla’nın yeni bir duruşma için hareketini kabul etti.

Diaz, meslektaşlarının kendisini ırkçı hakaretler ve gamalı haçlar çizmek de dahil olmak üzere ırksal tacize ve önyargıya maruz bıraktığını iddia ettikten sonra Tesla’dan telafi edici ve cezai tazminat talep ediyor. Ekim 2021’de bir jüri Diaz’a 137 milyon dolar ödül verdi, ancak Nisan ayında San Francisco’daki ABD Bölge Yargıcı William Orrick bunun aşırı olduğunu söyledi ve ödülü 15 milyon dolara indirdi.

Orrick, Diaz’a ödülü kabul etmesi için iki hafta süre verdi. Diaz ve avukatları, haksız olduğunu ve Diaz’ın anayasal haklarını baltaladığını söyleyerek düşük ödemeyi reddetti.

Mahkemeye geri dönmek zaman alıcı ve pahalı olduğu kadar, bu işin diğer tarafından daha az parayla çıkabilen Diaz için de riskli olabilir. Bununla birlikte, Wilk Auslander hukuk firmasının iş hukuku departmanı başkanı Helen Rella’ya göre, en olası sonuç Diaz’ın 15 milyon dolar ile 137 milyon dolar arasında bir yerde bir ödül alacağını görecek.

Orrick, 12 Temmuz için bir konferans planladı, ancak yeni duruşma için henüz bir tarih belirlemedi.

Tesla, bir yorum talebine yanıt vermedi; otomobil üreticisi geçmişte herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Tesla, ırk ayrımcılığı ve cinsel taciz nedeniyle bir dizi davayla karşı karşıya. Bu ayın başlarında bir Tesla hissedarı bir dava açtı Tesla’nın CEO’su Elon Musk ve yönetim kurulunu işçi şikayetlerini ihmal etmek ve zehirli bir işyeri kültürünün gelişmesine izin vermekle suçluyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/tesla-will-go-back-to-court-for-racial-discrimination-lawsuit/

Yorum yapın