Tesla, eski işçiler tarafından ‘toplu işten çıkarmalar’ sırasında federal yasayı ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı – Teknolojik Haberler


İki eski Tesla çalışanı, Pazar günü EV üreticisine karşı, şirketin son işten çıkarmalar sırasında federal yasaların gerektirdiği 60 günlük önceden bildirimi sağlamadığını iddia ederek dava açtı.

Bu, eski çalışanların Tesla’ya karşı açtığı son davaların en sonuncusu, ancak CEO Elon Musk’ın 2 Haziran’da yaklaşan bir ekonomik gerilemenin şirketi maaşlı işgücünün %10’unu işten çıkarmaya zorlayacağına dair uyarısından bu yana açılan ilk dava.

Geçen hafta Katar Ekonomik Forumu’ndaki Bloomberg News röportajında ​​Musk’a göre, şirket o zamandan beri hedefini %3’ün biraz üzerine revize etti.

Dava, İşçi Düzenleme ve Yeniden Eğitim Bildirimi Yasası’nın gerektirdiği 60 günlük önceden bildirim olmaksızın ABD’de Mayıs veya Haziran aylarında işten çıkarılan Tesla çalışanları için toplu dava statüsünün yanı sıra 60 günlük bildirim süresi için ödeme ve yan haklar istiyor.

Musk, bu ayın başlarında şirket içi e-postalarda ekonomi hakkında “süper kötü bir his” olduğunu söyledi. Tesla, EV’lerde küresel pazar lideri olmaya devam ediyor, ancak geçen hafta yayınlanan bir Bloomberg Intelligence raporuna göre Volkswagen, 2024’te Austin, Teksas merkezli üreticiyi geçmeye hazırlanıyor.

ABD Teksas’ın Batı Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne dava açan John Lynch ve Daxton Hartsfield çifti, Tesla’nın Sparks, Nevada’daki Gigafactory 2’sinden 500’den fazla çalışanla birlikte Haziran ortasında serbest bırakıldı. şikayete göre.

Şikayette ayrıca Tesla’nın önceden yazılı bildirimde bulunmamasının, işten çıkarılan işçiler üzerinde “yıkıcı bir ekonomik etkisi” olduğu belirtildi. Davaya göre şirket, bazı çalışanlarına bir haftalık kıdem tazminatı teklif etti.

Dosyalama, “Bunun yerine Tesla, çalışanlara işten çıkarmalarının hemen geçerli olacağını bildirdi” dedi. “Tesla, bildirim süresini sıfır gün önceden bildirime düşürmenin temeline ilişkin bir açıklama da sağlayamadı.”

Otomobil üreticisi ve yan kuruluşları, yıllık dosyalamalarına göre 2021’de 100.000’den az işçi istihdam etti. Buna Austin ve Sparks, Nevada’daki fabrika ve tesislerinin yanı sıra Buffalo, New York, Fremont, California, Berlin ve Şanghay’daki personel sayısı da dahildir.

Şirket, Salı günü hemen yorum talebini geri göndermedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/tesla-sued-by-former-workers-for-allegedly-violating-federal-law-during-mass-layoffs/

Yorum yapın