Tesla, Autopilot vizyon ekibine liderlik eden üst düzey AI yöneticisini kaybetti – Teknolojik Haberler


Beş yıl önce Tesla’nın AI direktörü olarak işe alınan ve Autopilot vizyon ekibine liderlik eden derin öğrenme ve bilgisayar vizyonu uzmanı Andrej Karpathy, şirketten resmi olarak ayrılıyor.

Karpathy dört aylık bir izindeydi ve geri dönüp dönmeyeceğine dair yaygın spekülasyonları körükledi.

Çarşamba öğleden sonra yayınlanan bir tweet’te Karparthy, “Tesla’nın son 5 yılda hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak büyük bir zevk ve yolları ayırmak için zor bir karardı. O zaman, Autopilot şeritten şehir sokaklarına kadar mezun oldu ve son derece güçlü Autopilot ekibinin bu ivmeyi sürdürdüğünü görmek için sabırsızlanıyorum.”

Karpathy, bundan sonra ne yapacağına dair somut bir planı olmadığını söyledi ve “AI, açık kaynak ve eğitim alanındaki teknik çalışma konusundaki uzun vadeli tutkularımı yeniden gözden geçirmek” için daha fazla zaman harcamak istediğini söyledi.

Kaynaklar daha önce Teknolojik Haberler’a Karpathy’nin bir miktar girişim yatırımı yapmayı düşündüğünü söylemişti.

Karpathy, 2017’de Tesla’ya katılmadan önce, Elon Musk tarafından desteklenen kar amacı gütmeyen yapay zeka OpenAI’de araştırmacıydı. AI ile ilgili alanlarda geniş bir geçmişe sahip ve bunlardan birinin yaratıcısıydı. Stanford Üniversitesi’nde verilen en saygın, derin öğrenme kursları.

Otopilot gelişmiş sürücü yardım sistemini desteklemek için oluşturulmuş bilgi işlem görme sistemine odaklandığı Tesla’daki rolü, önceki görevine bağlıydı. tez çalışması. Karpathy tezinde, bir sinir ağının bir görüntü içindeki birden fazla ayrık ve belirli öğeyi tanımlayabileceği, doğal dil kullanarak etiketleyebileceği ve bir kullanıcıya rapor verebileceği bir sistem oluşturmaya odaklanmıştı. Özellikle, tersine çalışan bir sistem geliştirmeyi içeriyordu. Bu, bir modelin doğal dilde (yani “siyah elbise”) açıklamaları kullanmasına ve verilen bir görüntüde o nesneyi bulmasına izin verdi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/tesla-loses-top-ai-executive-who-led-autopilot-vision-team/

Yorum yapın