Telsa’nın Otopilot sistemine yönelik yükseltilmiş soruşturma, geri çağırmayla sonuçlanabilirABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin Tesla Inc.’in Otopilot özelliğiyle ilgili soruşturması, potansiyel olarak geri çağırmayla sonuçlanabilecek bir hamleyle yükseltildi.

Telsa’nın kendi kendini süren araba özelliğine ilişkin NHTSA soruşturması, Otopilot’taki Tesla araçlarının sabit acil durum araçlarına çarptığı tespit edilen 11 kazanın ardından Ağustos ayında başlatıldı. Ajans o sırada, “Olayların çoğu hava karardıktan sonra gerçekleşti ve karşılaşılan kaza sahneleri, ilk müdahale eden araç ışıkları, işaret fişekleri, ışıklı bir ok tahtası ve yol konileri gibi olay yeri kontrol önlemlerini içeriyordu” dedi.

Tesla’nın otomatik pilot sistemi, tarif şirket tarafından “sürüşün geleceği” olarak “tam kendi kendine sürüş yetenekleri” sunuyor. Sistem, 250 metreye kadar menzilde 360 ​​derecelik görünürlük sağlamak için sekiz kamera ve görsel ilerleme kullanır. Tesla’nın sözleriyle, “Otomatik pilot gelişmiş güvenlik ve rahatlık özellikleri, sürüşün en külfetli kısımlarında size yardımcı olmak için tasarlanmıştır.”

Özellik devreye girdiğinde sürücülerin ellerini direksiyonda tutmaları gerekmesine rağmen, gerçekte bu genellikle olmaz. Öyle olsaydı, Tesla araçları acil durum araçlarına girmeye devam etmeyecekti, dolayısıyla NHSTA soruşturması.

Soruşturma, 2014’ten 2021’e kadar olan Tesla model Y, X, S ve 3’ü kapsıyor. İlk araştırma, “Otomatik pilot çalışması sırasında sürücünün dinamik sürüş görevine katılımını izlemek, yardımcı olmak ve uygulamak için kullanılan teknolojiler ve yöntemleri” değerlendirdi. Soruşturma ayrıca, Otopilot modundayken nesne ve olay algılama ve araç tepkisini ve Otopilot işlevsel olduğunda operasyonel tasarım alanını da değerlendirdi.

Genişletilmiş soruşturma, “Mühendislik Analizi” aşaması, geri çağırmadan önceki son araştırma aşamasıdır. Soruşturma, Otopilot kullanan Tesla araçlarının acil durum ve yol bakım araçlarına çarparak 15 yaralanma ve bir ölümle sonuçlanan 16 olayı kapsayacak şekilde genişletildi.

“Bu on altı ilk müdahale ve yol bakım aracı kazasının analizi, çarpışmadan hemen önce olayların çoğunda Ön Çarpışma Uyarılarının (FCW) etkinleştirildiğini ve ardından Otomatik Acil Durum Frenlemenin (AEB) çarpışmaların yaklaşık yarısına müdahale ettiğini gösterdi,” NHSTA güncellemesinde söyledi. “Ortalama olarak, bu çarpışmalarda, Otopilot ilk çarpmadan bir saniye önce araç kontrolünü iptal etti.”

Ana odak noktası 16 kaza olmasına rağmen, NHSTA ilk müdahale araçlarını içermeyen 191 kazayı da gözden geçirdiğini ve araştırma listesini 106’ya indirdiğini söyledi. 106 kazanın yarısında, “sürücünün kaza yaptığını gösteren belirtiler vardı. NHTSA, sürücülerin gerektiğinde müdahale etmemesi veya etkisiz kontrol girdileri yoluyla müdahale etmesi ile kanıtlandığı üzere dinamik sürüş görevinin (DDT) ihtiyaçlarına yetersiz yanıt veriyor” dedi.

Tesla daha önce soruşturmaya, Otopilot teknolojisini kullanan araçların, sürücülerin özelliği kullanmadığı zamanlarda sürülen her 1,59 milyon mil için bir kazaya kıyasla, 4,31 milyon mil boyunca bir kaza geçirdiğini iddia ederek yanıt verdi. ArsTeknik rapor edildi Bugün ABD’de tüm araçlar için her 484.000 mil başına bir çarpışma meydana geliyor.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/09/upgraded-investigation-telsas-autopilot-system-result-recall/

Yorum yapın