Telif Hakkı Oyun Akışı İçin Başarısız Oldu, Alternatifler Ortaya Çıktı


itibaren acil durum borç

Dijital dünyadaki ilginç bir gelişme, son derece popüler bir aktivite ve son derece karlı bir endüstri olarak oyun oynamanın devam eden yükselişi olmuştur. Bu yükseliş ve popülariteden kaynaklanan bir başka büyüleyici yön daha var: eğlence için oyun akışı. Bu fenomenin en bilinen örneği, Seğirmeşimdi Amazon’a ait.

Amy Thomas tarafından yazılan yeni bir makale, “Oynayabilir misin? Video oyunu kullanıcı tarafından oluşturulan içerik politikalarının bir analizi”, bu yeni eğlence kategorisinin telif hakkı yönlerine ve onun çok özel kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğine (UGC) ilişkin ilk derinlemesine analizlerden birini sunar. Belirttiği gibi, telif hakkı oyun akışıyla uğraşırken sorun yaşıyor. Telif hakkı, temel yazılım, görüntüler, sesler, komut dosyaları gibi pek çok açıdan geçerlidir ve oyun yayıncısı bunları anlamlı bir şekilde ihlal etmiyor, ancak oyun için faydalı olan eğlenceli ve yaratıcı bir anlayışla bunların üzerine inşa ediyor. stüdyo. Oyun yayıncıları – özellikle en iyileri – bir oyunun en iyi unsurlarını sergileyen yetenekli ve ücretsiz pazarlamacılar olarak hareket eder ve genellikle izleyicileri henüz denemedilerse kendilerini denemeye yönlendirir. Thomas yazıyor:

Yavaş yavaş politika değişikliği ve mahkemelerin yargı yorumlarıyla, oyun UGC’sinin telif hakkı doktrinindeki yasal muamelesinin yakın zamanda değişmesi olası görünmüyor. Müdahale olmadan, bu, UGC içerik oluşturucularını her yerde hazır ve nazır bir yaptırım önlemleri tehdidiyle birlikte rahatsız edici bir hoşgörülü ihlal durumunda bırakır.

Bu doktriner gordian düğümü karşısında, video oyunları endüstrisi, kullanıcı yaratıcılığını düzenleyen alternatif bir mekanizma ile yanıt verdi: sözleşme. Artık oyun şirketleri, bir oyuna yaklaşan kullanıcıyı rutin olarak pasif bir tüketici olarak değil, bir oyunla etkileşimli olarak oluşturmak için kendilerine hangi hakların lisanslandığıyla ilgilenen aktif bir yaratıcı olarak görüyor.

Sözleşme, oyuncuların kabul etmesi gereken Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA) ile kurulmuştur. Thomas, oyun şirketlerinin karşılıklı yarar için oyun yayıncılarıyla çalışmanın yollarını bulmak için katı ve yararsız telif hakkı yasaklarının ötesine nasıl geçtiğini anlamak için 30 oyunun EULA’larına bakıyor.

EULA tarafından düzenlenen oyun akışının sekiz yönünü araştırıyor: videolar, para kazanma, ekran görüntüleri ve oyun fotoğrafçılığı, film müzikleri, hayran çalışmaları, ticari ürünler, modlama ve ticari kullanım. En çarpıcı sonuçlardan biri, şaşırtıcı derecede yüksek sayıda oyun şirketinin oyun içeriklerinin para kazanmasına izin vermesidir (7 şartsız, 12 şartsız). Bununla birlikte, para kazanmanın aşağıdaki şekilde sınırları vardır:

UGC politikaları temel olarak pasif reklam gelirine, çevrimiçi platformlarla ortaklık programlarından kazanılan paraya ve hayran bağışlarına izin verir. Herhangi bir biçimde ödeme duvarları (örneğin, Patreon), kesinlikle ‘para kazanma’ teşkil ederken, para kazanma iznine koşullar ekleyen hak sahipleri arasında (ödeme duvarlı içeriğe 24 saatlik bir ambargoya izin veren Mojang hariç) neredeyse evrensel olarak yasaktır. Bu nedenle, para kazanmayı, bir kullanıcının UGC’lerinden pasif gelir elde etme yetkisi olarak tanımlamak daha doğru olabilir, ancak erişim noktasında diğer kullanıcılardan aktif olarak para talep etmesi olarak değil. Bu anlamda, UGC’den para kazanma, işlemsel değil, liyakate dayalıdır; diğer kullanıcılar UGC’nin yaratıcısını zamanları, abonelikleri veya bağışlarıyla ödüllendirebilir, ancak içeriğe erişmek için aktif olarak ücretlendirilemez.

“Liyakat temelli para kazanma”, şu tür patronajları tanımlamanın harika bir yoludur. gerçek hayranlar sağlayabilir. Bu blogdaki önceki yazıların önerdiği gibi, dijital dünya için çalışmayan bir telif hakkı sistemine en iyi alternatiflerden birini temsil ediyor. Thomas’ın oyun akışıyla ilgili yeni araştırması, bu iki yönü de doğruluyor.

Beni takip et @glynmoody heyecan, diasporaveya Mastodon. Orijinal olarak şu adrese gönderildi: duvarlı kültür.

Under: telif hakkı, akış, hizmet şartları, gerçek hayranlar, ugc, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, video oyunu yayıncıları

Kaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/27/copyright-has-failed-for-game-streaming-so-alternatives-have-emerged/

Yorum yapın