Telegram, bu ay premium bir abonelik başlatacağını doğruladı – Teknolojik Haberler


Ücretsiz mesajlaşma uygulaması Telegram, abonelik oyununa giriyor.

Kurucu Pavel Durov bugün, bu ay içinde mevcut ücretsiz deneyimin ötesine geçecek ücretli bir teklifin geleceğini doğruladı – yani premium bir teklif – olmadan, posta başına onun Telegram kanalı(ödeme yapmayan) kullanıcılar için mevcut özelliklerde herhangi bir olumsuz değişiklik.

Gerçekten de iddia, Telegram için ödeme yapmayan kullanıcıların yalnızca olumsuzluk deneyimlerinde herhangi bir alçaltıcılık gör, ancak Premium kullanıcılar tarafından gönderilen “çok büyük” belgeleri, medyaları ve çıkartmaları görüntüleme yeteneği gibi belirli premium ekstralardan (serbestçe) yararlanarak faydalanmaya devam edin; veya zaten bir mesaja sabitlenmişlerse premium tepkiler ekleyin.

Durov, hareketin, bu tür süper kullanıcılar Telegram’ın herkes için ücretsiz bir hizmet sağlama yeteneğini yok etmeden, ek depolama/bant genişliği için kullanıcı talebine yanıt vermeyi amaçladığını söylüyor.

“Biraz düşündükten sonra, en talepkar hayranlarımızın mevcut özelliklerimizi ücretsiz tutarken daha fazlasını elde etmesine izin vermenin tek yolunun bu yükseltilmiş limitleri ücretli bir seçenek haline getirmek olduğunu fark ettik” diye yazıyor.

Durov’un gönderisinde Premium kullanıcılarının ne alacağı ve ne kadara mal olacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi. Ancak son günlerde, basın raporları Beta uygulaması aracılığıyla, artan dosya yükleme boyutu, daha yüksek indirme hızları, sesten metne dönüştürme, premium çıkartmalar, gelişmiş sohbet yönetimi özellikleri ve daha fazlası (reklam yok! ).

Beta uygulamasının analizine göre aylık 4,99 ABD doları fiyat da rapor edildi. Ancak farklı bölgelerde resmi fiyatların ne olacağı henüz belli değil.

Durov, gönderisinde Telegram Premium’u “herkesin ek özellikler, hız ve kaynaklar elde etmesine olanak tanıyan bir abonelik planı” olarak özetliyor. Ayrıca, platformu bir finansal katkı yaparak desteklemek isteyen Telegram süper hayranlarını bir nevi patronaj katmanı olarak döndürüyor. Bunu yapanlar, önce yeni özellikleri alacak olan bir Premium “kulübe” katılmanın avantajını elde edecekler, diye ekliyor.

Premium oyunun Telegram tarafından yalnızca ekstra kaynak maliyetlerini karşılamayı mı yoksa ekstra gelir elde etmeyi mi amaçladığı açık değil. Ancak Durov’un “destek” çerçevesi göz önüne alındığında, Telegram süper hayranlarının anlamlı bir bölümünü sürekli finansal destekçilere dönüştürmeyi umuyor olabilir. (Yine de bu, Premium ürünün alımına bağlı olacaktır.)

Startup’ın 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısını para kazanma planı hala net değil – Telegram’ın mesajlaşma sevinci yolculuğunun yaklaşık dokuz yılı var. (Ve daha önceki bir kripto girişimi girişiminden aylar sonra suya düştü.)

Son zamanlarda, Telegram sunucu faturalarını ödemek için dış finansman almaya başvurdu – geçen yıl 1 milyar dolardan fazla borç finansmanı dahil.

Para kazanma konusunda Durov, uzun vadede kullanımı sürdürmek için müdahaleci olmayan, mahremiyet dostu bir yol istemekten bahsetti. Platform, herkese açık birden çok kanaldaki reklamları deniyor olsa da. Yine de Telegram’ın ilkeli kurucusu, reklam destekli bir modele güvenmekten çekiniyor gibi görünüyor ve bugün şunları yazıyor: “Telegram’ın öncelikle reklamcılar tarafından değil, kullanıcıları tarafından finanse edilmesi gerektiğine inanıyorum.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/10/telegram-premium/

Yorum yapın