Teksas sosyal medya yasasına ilişkin 5. Devre kararı, teknoloji şirketlerini düşündürüyorGelecekte bir noktada, sosyal medya sitelerini ziyaret eden Teksaslılar, şuna benzer bir şey söyleyen bir açılır ekranla karşılaşabilir: “Görmek üzere olduğunuz içerik, grafik şiddet, beyaz üstünlükçü görüntüler ve diğer sakıncalı materyaller içeriyor. Eğer ifşa olmak istemiyorsanız, buraya tıklayın.”

Pop-up, geçen ay ABD Beşinci Daire Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanan bir Teksas sosyal medya yasasına yanıt olarak şirketlerin değerlendirdiği bir dizi seçenek arasında yer alıyor. Piyasaya sürülen seçeneklerin çoğu, teknoloji şirketi hizmetlerini o kadar dramatik bir şekilde değiştirecek ki, şirketlerle çalışan lobiciler, bazı uzmanların bunların yürütülmesinin neredeyse imkansız olacağı sonucuna vardıklarını söylüyor.

Teksas yasasının savunucuları ve Florida’daki benzer bir yasa, yasanın teknoloji şirketlerinin, katılmadıkları siyasi görüşleri içeren gönderileri kaldırmalarını yasaklayarak sansür yapmasını engelleyeceğini söyledi. Ancak Teksas yasasının sözleri, şirketlerin halihazırda yasa dışı olmayan herhangi bir içeriği denetlemesini veya engellemesini etkili bir şekilde yasaklıyor, uzmanlar diyor ki, terörist işe alma, beyaz üstünlükçü örgütleme, yeme bozukluğu olan insanları yumurtalayan gönderiler, aşı dezenformasyonu ve birçok web sitesinin şu anda yasakladığı diğer zararlı materyaller.

Her iki eyaletteki yasalar muhafazakar milletvekillerinin ürünleri olsa da, Beşinci Devre’nin Teksas yasasına ilişkin kararı, şirketler için İlk Değişiklik korumalarını destekleyen bazı uzun süredir devam eden Yüksek Mahkeme görüşleriyle çelişiyor – bir zamanlar muhafazakarların selamladığı görüşler. Aynı zamanda, benzer bir Florida yasasını iptal eden ABD 11. Bölge Temyiz Mahkemesi’nin Mayıs ayında verdiği bir kararla da çelişiyor. Çatışma, yasanın muhtemelen, muhafazakar yargıçların, mahkemenin kurumsal kampanya katkılarına ilişkin uzun süredir devam eden sınırları altüst eden 2010 tarihli bir karar olan Citizens United gibi davalarda şirketlerin İlk Değişiklik haklarını defalarca desteklediği ABD Yüksek Mahkemesi tarafından değerlendirileceği anlamına geliyor. şirketlerin siyasi konuşma yapma haklarını kısıtladı.

NetChoice’in başkan yardımcısı ve genel danışmanı Carl Szabo, Yargıtay’ın nihayetinde yasayı reddedeceğine dair umutlarına rağmen, Silikon Vadisi şirketleri en kötü durum senaryolarına hazırlanmaya başlıyor ve yanıtları “korumalı alan” olarak adlandırılan planlama alıştırmalarında oynuyorlar. Teksas yasalarına meydan okuyan teknoloji şirketi lobi grupları. Grubun üyeleri arasında Meta, TikTok, Google, Nextdoor ve düzinelerce başka hizmet var.

Temyiz mahkemesi, sosyal medya denetimini düzenleyen Teksas yasasını onayladı

Strateji oluşturma, en radikali şirketlerin hizmetlerini tamamen Teksas’ta ve potansiyel olarak taklit faturaların getirildiği diğer tüm eyaletlerde kapatma olasılığını içeren dört genel alana ayrılır.

Daphne Keller, teknoloji şirketlerinin kullanıcıları selamlayacak, görmek üzere oldukları malzemenin son derece rahatsız edici olabileceğini bilmelerini sağlayacak ve onlara daha ılımlı bir ortama geçme seçeneği sunacak “açılır ekranlar” da oluşturabileceğini söyledi. , Stanford Üniversitesi Siber Politika Merkezi’nde Platform Düzenleme Programı direktörü.

Şirketler ayrıca tüm ılımlılığı durdurmanın – esasen yasaya bir T’ye uymanın – ve kitlesel halk protestolarını veya insanların ürünlerinden kaçmalarını beklemenin riskli teklifini araştırdı. Diğer teknoloji endüstrisi grubu olan Computer & Communications Industry Association (CCIA) başkanı Matt Schruers, bazılarının hizmetlerindeki içeriği “lobotomize etme” fikrini ortaya atarak, içeriği o kadar kabarık hale getirdiğini ve hiçbir şeyi kaldırmak için hiçbir neden olmadığını söyledi. hukukla savaşmak.

Schruers, “Bütün bu seçeneklerdeki birleştirici faktör tam bir kafa karışıklığıdır” dedi.

Szabo, teknoloji şirketlerinin “aslında oturup Teksas yasasını nasıl uygulayacaklarını bulmaya çalıştıklarını”, ancak şu anda olasılıkların çoğunun uygulanmasının imkansız olduğunu, yasal olarak sorgulanabilir göründüğünü veya on milyonlara mal olacak bir etkiye sahip olacağını söyledi. müşterilerin.

“Gezegendeki en büyük teknik beyinlerden bazıları bir araya geldi, ancak bunu çalıştıramıyorlar çünkü Teksas ve Florida’nın esas olarak yaptığı şey platformlardan bir daire çizmelerini istemek” dedi.

Uzmanlar, yasayı, Barnes & Noble kitapçılarını Adolf Hitler’in Mein Kampf manifestosunun kopyalarını barındırmaya zorlamaya veya The Washington Post gibi gazetelerin, kendi kendini neo-Nazi adayları olarak ilan edenlerin köşe yazılarını yayınlamasını zorunlu kılmaya benzettiler.

Teknoloji şirketleri, hizmetlerindeki içeriği isteksizce kaldırma, sıralamasını düşürme ve denetleme kapasitelerini geliştirdiler, ilk başta ABD’de hizmetlerin telif hakkıyla korunan materyal veya çocuk pornografisi barındırmasını yasaklayan yasalara ve Avrupa’da profesyonelleri yasaklayan yasalara uymak için minimum düzeyde çaba sarf ettiler. -Nazi konuşması. Facebook, ilk yıllarında, kendisi için daha yüksek bir uygunluk çıtası belirleyerek, örneğin tamamen çıplaklığı ve şiddet içeren konuşmayı yasaklayarak ve kurallarını uygulamak için az sayıda moderatör tutarak kendisini o zamanki rakibi Myspace’den ayırmaya çalıştı. .

Ancak şirket, Güney Vietnam uçakları tarafından atılan napalm bombalarından kaçan çıplak bir kızın ünlü Vietnam Savaşı fotoğrafını yanlışlıkla indirdiğinde, içerik denetiminin karmaşıklığıyla karşılaştı. Protestoların ardından, şirket fotoğrafı restore etti ve çıplaklığı yasaklayan politikalarına haber değeri için bir istisna ekledi.

2017’de Silikon Vadisi’ndeki sosyal medya şirketleri, Rus ajanların geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hizmetleri hakkında yaygın bir dezenformasyon ektiğine dair ifşaatları açıklamak için Kongre’nin önüne getirildi. Buna karşılık, Facebook ve Google’ın sahibi olduğu YouTube gibi şirketler, on binlerce moderatör tuttu ve esasen bir gecede içerik denetleme endüstrisini doğurdu. Her yeni kuralla, teknoloji şirketleri daha fazla moderatör tuttu ve potansiyel olarak sorunlu içeriği taramak için yazılım geliştirdi.

Şirketler, maskelere karşı çıkan gönderiler veya sahte tedaviler satan gönderiler gibi aşıyla ilgili yanlış bilgileri yasaklarken, pandemi, insanlar ve algoritmalar tarafından daha fazla kural ve daha fazla yayından kaldırma getirdi.

İçerik denetleme patlaması, teknoloji şirketlerinin eski başkan Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarını yasakladığı 6 Ocak 2021’de ABD Capitol’deki isyandan sonra bir dönüm noktasına ulaştı. Trump’ın yasağı muhafazakar bir tepkiye yol açtı ve Florida ve Teksas’ta yasalara yol açtı.

Sosyal medya sitelerinin yanlış bilgilere ve şiddet çağrılarına karşı hareket edemeyecek kadar yavaş olduğuna dair endişeler de liberal yasal tepkilere yol açtı. Geçen ay kabul edilen bir California yasası, platformların eyalet başsavcısı ile yılda iki kez dosyalama yapmasını ve nefret söylemi, dezenformasyon ve aşırılıkçılıkla ilgili içerik denetleme politikalarını açıklamasını gerektiriyor.

New California yasasının sosyal medya moderasyonu konusunda kavgayı başlatması muhtemel

Benzer federal yasalar yoktur.

Teksas yasası 50 milyondan fazla kullanıcısı olan herhangi bir teknoloji hizmeti için geçerli olduğundan uzmanlar, Pinterest, Etsy ve Yelp gibi siyasi konuşmalarla hiçbir ilgisi olmayan şirketleri de kapsayacağını söylüyor. Sosyal medya platformu Medium’un eski hukuk başkanı Alex Feerst, bu şirketlerin büyük platformlardan daha da zor durumda olduğunu çünkü yasalar altında karşılaşabilecekleri tüm zorluklara direnecek mali kaynaklara sahip olmadıklarını söyledi. içerik denetimi konularında teknoloji şirketleri için danışman.

Teoride, yasanın Etsy gibi bir şirketin özel bir bebek beşiği teklifinin bir parçası olarak yayınlanan Nazi yanlısı ifadeleri kaldırmasını engelleyebileceğini söyledi. Ayrıca, orta ölçekli şirketleri sakat bırakabilecek bir dava dalgasına maruz bırakarak, herkesin ayrımcılığa uğradığı gerekçesiyle dava açmasına izin veriyor.

Feerst, “Bu, büyük şirketlerin sahip olduğu kaynaklara sahip olmadıkları için daha küçük şirketler için can sıkıcı bir durum, ancak yine de herkes tarafından dava edilebilir” dedi.

Keller, teknoloji şirketlerinin değerlendirdiği bazı seçeneklerin teknik, yasal ve bir şirketin işi üzerindeki etkisi açısından gezinmek için bir mayın tarlası olacağını söyledi.

Hizmeti tek bir eyalette kapatma stratejisi teknik olarak şu şekilde olabilir: Teksas ülkenin en kalabalık ikinci eyaleti olduğundan (Florida üçüncü sırada) zorlu ve çok maliyetli olacaktır. Ayrıca şirketlerin Teksas’ta ikamet eden birinin başka bir eyaletten oturum açıp açmadığını tespit etmesi de zor olacaktır.

Szabo, açılır pencere seçeneğinin yasal olarak uygulanabilir olmayabileceğini, çünkü Teksas’taki yetkililerin kullanıcıların gerçekten ılımlılığa rıza göstermediğini iddia edebileceğini söyledi.

Schruers, tüm siyasi materyalleri bir sosyal medya hizmetinden kaldırmanın muhtemelen işe yaramayacağını çünkü hemen hemen her şeyin siyasi bir bakış açısı olarak yorumlanabileceğini söyledi.

Uzmanlar, mahkemenin yasayı iptal edeceği varsayımının da dava sonrasında riskli olduğunu söyledi. Dobbs dönüm noktası niteliğindeki kürtaj kararını bozan karar Karaca – Wade. Yasanın bazı yönlerini iptal eden ancak diğer bölümlerin yürürlüğe girmesine izin veren bir Yüksek Mahkeme kararı bile Silikon Vadisi’nde şok dalgaları gönderir.

Keller, yasanın bazı kısımlarını olduğu gibi bırakan bir sonucun teknoloji ve medyanın işleyişini önemli ölçüde değiştireceğini söyledi. şirketler iş yapıyor, belki de içeriğe hizmet eden tüm algoritmaları yeniden yazmalarına, binlerce moderatörü kovmalarına ve konuşma denetleme uygulamalarını yükseltmelerine neden oluyor.

“Önümüzde çok çalkantılı bir yasal manzara var” dedi. “Gibi Dobbs herkes, yasanın ele geçirilmeye hazır olduğunu, yargıçların siyasi inançlarına göre hareket edeceğini ve emsalleri göz ardı etmeye istekli olacağını hissediyor.”Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/10/01/texas-social-media-impact/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın