Teknik Tahminlerin Kısa Tarihi


2013 yılında, Apple’ın CEO’su Tim Cook, söz konusu Bileklerimize taktığımız aletlerin “derin bir teknoloji alanı olabilir”.

değildi. Belki bir Fitbit’iniz veya Apple Watch’ınız var, ancak bu dijital cihaz kategorisi Cook ve diğer pek çok teknoloji iyimserinin umduğu kadar önemli olmadı.

Yarım on yıl önce, Pokémon Go insanları bir akıllı telefon kamerasını çevrelerine doğrultarak görebilecekleri animasyon karakterleri kovalamak için mahallelerinde dolaşmaya ikna etti. Cook, oyunun, bazen artırılmış gerçeklik veya AR olarak adlandırılan dijital ve gerçek hayatın dönüştürücü bir karışımının başlangıcı olabileceğini söyleyen şirket yöneticileri arasındaydı.

Cook, 2016’da Apple yatırımcılarına “AR’nin çok büyük olabileceğini düşünüyorum” dedi.

değildi. Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve benzeri teknolojiler umut verici olmaya devam ediyor ve zaman zaman faydalı oluyor, ancak henüz çok büyük değiller.

Bugün Cook ve milyonlarca kişi, bu iki teknolojinin bir kombinasyonunun internetin bir sonraki büyük aşaması olacağına bahse giriyor. Apple, Meta, Microsoft ve Snap, fiziksel ve dijital yaşamı birleştiren etkileşimler için başımıza bilgisayar takacağımız bir geleceğe yöneliyor. (Sen ve Mark Zuckerberg buna metaverse diyebilirsiniz. Ben yapmayacağım.)

Teknoloji uzmanlarının dijital devrimleri tahmin etme konusundaki sivilceli sicili göz önüne alındığında, açıklamalarının neden henüz gerçekleşmediğini incelemeye değer – ve bu sefer haklılarsa.

Son on yılda giyilebilir bilgisayarların ve sürükleyici dijital dünyaların tahminlerine bakmanın iki yolu vardır. Birincisi, geçmişteki tüm icatların büyük bir şeye giden yolda gerekli adımlar olduğudur.

İnsanlar alay Google Glass, şirket 2013 yılında bilgisayar kulaklığının test sürümünü yayınladıktan sonra, ancak gözlükler bir yapı taşı olabilir. Bilgisayar çipleri, yazılımlar, kameralar ve mikrofonlar o zamandan beri o kadar gelişti ki, dijital başlıklar yakında daha az rahatsız edici ve daha kullanışlı hale gelebilir.

Benzer şekilde, Pokémon Go, sanal gerçeklik video oyunları ve artırılmış gerçeklik aracılığıyla yeni bir ruju kontrol etmek için uygulamalar herkes için olmayabilir, ancak teknisyenlerin fikirleri iyileştirmelerine yardımcı oldular ve bazı insanları daha sürükleyici dijital deneyimlerin olanakları konusunda heyecanlandırdılar.

Meslektaşlarım, Apple’ın önümüzdeki yıl kayak gözlüğü benzeri bir bilgisayar kulaklığı gönderebileceğini ve sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimleri sunmayı hedeflediğini bildirdi. Apple, iPhone yazılım ince ayarlarını açıklamak için Pazartesi günü düzenlenen bir etkinlik sırasında bu çalışma hakkında yalnızca ipuçları verdi, ancak şirket bu tür teknolojilerin bir sonraki büyük ürün kategorisi olma potansiyeline sahip olması için zemin hazırlıyor.

İkinci olasılık, teknoloji uzmanlarının Google Glass artı Pokémon Go’nun bir sonraki yinelemelerinin potansiyeli konusunda yine yanılmış olmalarıdır. Belki daha rafine özellikler, daha uzun pil ömrü, daha az aptal gözlük ve yüz bilgisayarlarında yapılacak daha eğlenceli şeyler, teknolojideki bir sonraki büyük şey için en önemli bileşenler değildir.

Sorunlardan biri, teknoloji uzmanlarının, bizim için hayal ettikleri dijital artı gerçek dünyada neden yaşamak istediğimiz konusunda bize henüz iyi nedenler vermemiş olmalarıdır.

Her yeni teknolojinin kaçınılmaz olarak dijital hayatımızın merkezinde yer alan akıllı telefon ile rekabet edeceğini daha önce yazmıştım. Bundan sonra gelen her şey şu soruya cevap vermelidir: Bu şey, telefonumun yapamadığı ne yapıyor?

Bu zorluk, teknolojinin bugün olduğu yerde donmuş olduğu anlamına gelmez. Bir eğitmenin bana sanal bir dağ gölünde koçluk yapıyormuş gibi görünmesini sağlayan egzersizler beni heyecanlandırdı ve Zoom’dan daha samimi hissettiren uzak insanlarla bağlantı kurmanın yeni yollarını hayal edebiliyorum. Özellikle Apple, akıllı telefonlar ve müzik akışı gibi mevcut teknoloji kavramlarını alıp onları kitleler için çekici hale getirme konusunda bir geçmişe sahiptir.

Ancak mevcut dijital yaşamlarımız ne kadar zengin olursa, yeni bir şeyi benimsememiz o kadar zor olacak. Bu, daha sürükleyici bir bilgisayar geleceğine ilişkin geçmiş ve şimdiki tahminlerin gerçekten hesaba katmadığı bir şey.


  • Şiddet içeren trajedilerin ardından yapılan acımasız ve kalıplaşmış aldatmacalardan sadece biri: Toplu silahlı saldırılardan veya diğer ölümcül olaylardan sonra, çevrimiçi yayınlar genellikle Jordie Jordan’ın kurbanlardan biri olduğunu iddia ediyor. Meslektaşım Tiffany Hsu, tekrarlanan bu yanlış kampanyanın ve buna benzer diğer kampanyaların arkasında ne olduğunu açıklıyor.

  • Bu kötü bir anlaşmadan kurtulmak için bir bahane mi? Pek çok teknoloji şirketinin hisse senedi fiyatlarında son zamanlarda yaşanan düşüşün ardından, şimdi Elon Musk Twitter’ı satın almak için çok fazla para ödüyor gibi görünüyor. Meslektaşlarım Lauren Hirsch ve Mike Isaac, Musk’ın avukatlarının Pazartesi günü şirketin kendisine otomatik Twitter hesapları hakkında veri vermeyi ve (tekrar) anlaşmadan çekilme tehdidini reddettiği şikayeti için yararlı bir bağlam olduğunu bildirdi. (DealBook’ta bununla ilgili daha fazla bilgi var.)

  • Alışveriş alışkanlıklarımız ABD iş gücünü değiştiriyor: Axios, nakliye ve depolama sektöründeki (kamyoncular, Amazon depo işçileri ve teslimat kuryeleri gibi işler) istihdamdaki en büyük paya kayıtların tutulmasından bu yana ulaştı. rapor edildi. Bu, pandemi sırasında hizmetler yerine malzemeye daha fazla harcama iştahımızla güçlenen, on yıllık bir istihdam değişikliğidir.

    İlişkili: San Francisco Federal Rezerv Bankası başkanı Mary C. Daly meslektaşım Jeanna Smialek’e “Şu anda sıcak olan işler – restoranlar, depolama – bunlar sonsuza kadar sürmeyecek şeyler” dedi.

David Scott, bilgisayarların yardımıyla Rube Goldberg tarzı kreasyonlar yaratıyor. ksilofon benzeri çubuklarda mermer konseri. (Meslektaşım Maya Salam, videoları sosyal medyada Enbiggen adıyla geçen Scott’tan tavsiye etti.)


Senden duymak istiyoruz. Bize bu haber bülteni hakkında ne düşündüğünüzü ve başka neleri keşfetmemizi istediğinizi söyleyin. adresinden bize ulaşabilirsiniz. [email protected]

Bu bülteni henüz gelen kutunuza almadıysanız, lütfen buradan kaydolun. Ayrıca okuyabilirsiniz Teknoloji sütunlarında geçmiş.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/07/technology/tech-predictions.html

Yorum yapın