Teknik işe alım, Big Freeze’a giriyor


Küresel ekonomik gerileme derinleşmeye devam ederken, birçok teknoloji şirketi yaklaşan bir durgunluk korkusuna fren yaparak işe alımları durduruyor.

Bordro maliyetlerini düşürmek şu anda harcamaları azaltmanın kolay bir yolu gibi görünse de, araştırmaların işçilerin ekonomik iklim konusunda işverenleri kadar karamsar olduklarını göstermesiyle birlikte, iş ortamı bir değişim halinde.

Sonuç olarak, ABD’de iş arayanların %60’ı piyasa koşulları daha da kötüye gitmeden önce, şimdi bir iş bulmak için daha acil olduklarını söylüyorlar. Bu, işe alımları durduramayacakları bir yetenek tahliyesi ile durdurmaya karar veren şirketleri bırakabilir.

Teknik işe alım donmaları nerede oluyor?

Google ve Microsoft, işe alımda bir duraklama açıklayan ilk şirketler arasındaydı, bunları hızla Meta, Apple ve diğerleri izledi.

tarafından bildirildiği gibi Sınır, Google, Temmuz ayında personele şirketin “yılın geri kalanında işe alım hızını yavaşlatacağını” belirten bir not gönderdi. Bir haftadan biraz fazla bir süre sonra, Bilgi Google’ın kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan’ın işçilere önümüzdeki iki hafta boyunca yeni personelin işe alınmayacağını bildirmek için bir e-posta gönderdiğini bildirdi. Dondurmanın mevcut iş tekliflerini etkilemeyeceği bildiriliyor, ancak başvuruları halen beklemede olan hiç kimseye yeni teklif verilmeyecek.

Microsoft ayrıca tüm açık iş ilanlarını kaldıracağını ve öngörülebilir gelecekte işe alımlarda yavaşlama uygulayacağını duyurdu. Bir rapora göre, işe alımdaki yavaşlama ağırlıklı olarak şirketin bulut ve güvenlik birimlerini etkileyecek. Bloomberg. Duyuru, Microsoft’un Windows, Office ve Teams yazılım gruplarında işe alımları yavaşlatmayı planladığını söylemesinden iki ay sonra geldi.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3669468/tech-hiring-enters-the-big-freeze.html#tk.rss_all

Yorum yapın