Tek Eşli Olmayan Avukatlar Facebook’tan Daha Açık Olmasını İstiyor


Etik olmayan tek eşliliği destekleyen bir grup, Perşembe günü Meta’ya, kullanıcıların profillerinde birden fazla ilişki durumu listelemelerine izin vermesini isteyen bir açık mektup gönderdi.

bu mektupPolyamory and Ethical Non-monogamy veya OPEN tarafından başlatılan , Facebook’un mevcut politikasının “keyfi” ve “dışlayıcı” olduğunu söyledi. İmzacılar arasında Ulusal Cinsel Özgürlük Koalisyonu ve Pozitif Cinsellik Merkezi gibi grupların liderleri vardı.

Meta’nın bir sözcüsü, şirketin mektubu gözden geçirdiğini ve kullanıcıların Facebook’ta seçebilecekleri durumlardan birinin “açık bir ilişki içinde” olduğunu kaydetti. Dilekçe sahiplerinin istediği değişiklik, tüm romantik ortaklarını listelemelerine izin verecek.

İnsanların yaklaşık yüzde 20’si, bir tür rızaya dayalı olmayan tek eşlilik ile meşgul olduklarını söylüyor. 2017 çalışması. OPEN’in yönetici direktörü Brett Chamberlin’e göre, bugün bu terim “bir bajillion niş terimini” kapsıyor. En iyi bilinen terimler arasında, aynı anda birden fazla kişiyle çıkmak anlamına gelen “poliamory” ve ilişki içindeki insanların birbirleriyle eş değiş tokuşunu açıklayan “sallanma” yer alır.

Daha yeni bir giriş, katılımcıların romantik ilişkilerde beklenen tüm normları yıktığı ve yalnızca ilgili kişiler tarafından belirlenen kurallara abone olduğu “ilişki anarşisidir”.

Chamberlin, “Etik tekeşlilik yeni bir şey değil, ancak internet gibi teknolojiler, insanların topluluklar oluşturmasını ve daha önce ana akım kültürde kabul edilmemiş olabilecek yaşam tarzlarını sürdürmesini kolaylaştırdı” dedi.

Bugün, ilişkilerini başlatmakla ilgilenen insanlar, tavsiye almak için podcast’lere ve poliamory koçlarına başvurabilir ve benzer düşünen diğer kişilerle tanışmak için Feeld ve #open gibi flört uygulamalarına katılabilir. Rızaya dayalı tekeşlilik, bir yazarın sorduğu Vogue dergisine bile ulaştı: “Monogami Bitti mi?

İnsanlar, tek eşli olmayan ilişkileri hakkında da daha fazla halka açık hale geldiler. nesne ve deneyimleriyle ilgili sosyal medya paylaşımları.

Geçen ay, 3,6 milyon takipçisi olan bir TikTok yıldızı olan Taylor Frankie Paul, açık evliliğinden bahsetti. canlı yayın. Mormon Kilisesi’nin bir üyesi olan Bayan Paul, izleyicilere, kendisinin, kocasının ve bazı arkadaşlarının, “tamamen değişip sonuna kadar gitmediğiniz” “yumuşak salınım” yapacaklarını söyledi. Bayan Paul ayrıca, kendisinin ve kocasının şu anda boşanma sürecinde olduklarını, kısmen de Bayan Paul’ün anlaşmalarının kurallarını çiğneme kararından kaynaklandığını söyledi.

Tek eşlilik dışı deneyimlerini alenen tartışan en önde gelen kişiler Will Smith ve Jada Pinkett Smith olabilir. Geçen yıl Bay Smith, GQ’ya şunları söyledi: evliliğinin açık olduğu bir dönem hakkında.

Oyuncu, “Herkesin kendi yolunu bulması gerektiği inancıyla birbirimize güven ve özgürlük verdik” dedi. “Ve bizim için evlilik bir hapishane olamaz.” Çiftin kızı Willow Smith, “Kırmızı Masa Konuşması”, annesi ve büyükannesi ile ev sahipliği yaptığı bir şov.

Daha fazla kabule doğru geçişin bir kısmı nesiller boyu olabilir. İçinde YouGov anketi yaklaşık 1340 kişiyle anket yapan ve onlardan “tamamen tek eşli” ile “tamamen tek eşli olmayan” arasında bir ölçekte “ideal ilişkilerini” tanımlamalarını isteyen Y kuşağının yüzde 43’ü ideal ilişkilerinin en azından bir şekilde tek eşli olmayacağını söyledi. Nesil Xers’ın yüzde 30’u ve baby boomer’ların yüzde 25’i.

Tek eşliliğin bir uygulama olarak giderek normalleşmesine rağmen, Bay Chamberlin, buna dahil olan birçok insanın yaşam tarzları hakkında halka açık olmaktan hala korktuğunu söyledi.

Yakın ilişkilerinizin yapısına bağlı olarak işinizden kovulabilir, konutunuz reddedilebilir veya velayet savaşını kaybedebilirsiniz” dedi. Nisan ayında iki kişiyle birlikte kurduğu organizasyonunun amacı, farkındalık yaratmak ve tek eşli olmayan ilişkilerin daha fazla kabul görmesini sağlamak.

“Uzun vadede, kültür ve toplumun projelerinden biri, insanlara seçtikleri rızaya dayalı ilişkilerde daha fazla yer vermektir” dedi. Bu projelerden biri olarak LGBTQ hakları hareketine işaret etti. Rızaya dayalı tekeşlilik, “bir sonraki bölüm” diye ekledi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/17/style/non-monogamy-facebook-relationship-status.html

Yorum yapın