Tek başına mı başla, yoksa bir kurucu ortak mı getirsin? Dikkate alınması gereken 4 faktör – Teknolojik Haberler


Girişimciliğe her yolculuk benzersiz. Girişimlerin dünyasını büyüleyici buluyorum çünkü bir sorunu veya ihtiyacı – genellikle kendinizle mücadele ettiğiniz bir sorunu – ele alma arzusu, direnemeyecek kadar çekici.

Tek başına bir kurucu olarak bu sorunu kendi başınıza üstlenmek göz korkutucu olabilir, ancak aynı zamanda özgürleştirici de olabilir. Alternatif olarak, kurucu ortaklarla bir şirket kurmak üretken olabilir, ancak kendi zorlukları da olabilir.

DocSend’i kurduğumda, asla bir kurucu ortak isteyip istemediğimi düşünmek zorunda değildim çünkü kişisel olarak sevdiğim ve profesyonel olarak saygı duyduğum iki özel insandan oluşan bir şirket kurmak istediğimi biliyordum. Ancak birçok girişimci için, bu zorluğu tek başınıza üstlenip üstlenemeyeceğiniz veya yanınızda bir kurucu ortak isteyip istemediğiniz sorusu kolay değildir. Neden olduğu anlaşılabilir.

Yalnız gitmek, şirketi uygun gördüğünüz şekilde yönlendirmek için size daha fazla kontrol ve özgürlük verebilir. Bu aynı zamanda VC’leri tanıtmaktan, yönetim kurulu toplantılarını yönetmekten, bir ekip kurmaktan ve önemli kararlar almaktan sorumlu olan tek kişi olduğunuz anlamına gelir.

Yalnız bir kurucu, bu işe ve bu kararlara yardımcı olması için yöneticiler ve yöneticiler getirebilirken, kurucu ortaklar liderlik ekibini dengeleyebilir. Farklı uzmanlık alanlarını, kendi profesyonel ağlarını getirebilir ve sorumluluğu paylaşabilirler.

Veriler, yalnız kurucuların daha fazla fon sağladığını gösterse de, boşluklarınızı ve bunları nasıl dolduracağınızı anlamak için bütünsel bir yaklaşım zorunludur.

Bir şirket kuruyorsanız veya şu anda kendi girişiminizi tek başınıza yürütüyorsanız, burada bir kurucu ortak getirirken (veya getirmezken) göz önünde bulundurmanız gereken dört şey var.

Uzmanlık

Her girişimci, becerilerini nesnel olarak değerlendirmeli ve yeteneklerinin tek başına bir işi yürütmeye yetecek kadar kapsamlı olup olmadığını belirlemelidir. Teknik değilseniz ve bir teknoloji şirketi kuruyorsanız, bu boşluğu dolduracak bir kurucu ortak veya en azından ürün geliştirmeye öncülük edecek güçlü bir mühendis bulmanız gerekebilir.

Teknik bilginiz olsa ve ilk günden itibaren kodlamaya başlasanız bile, diğer önemli iş alanlarını göz önünde bulundurmanız ve bu alanlarda uzmanlığa sahip bir kurucu ortak getirmenin uygulanabilir bir ürün, pazar çekişi ve gelir elde etmenizi sağlayıp sağlayamayacağına karar vermeniz gerekir. Daha hızlı.

Karar hakkında ne hissettiklerini görmek için ağıma ulaştım. Kısa süre önce Chatdesk’in kurucu ortağı ve CEO’su Aneto Okonkwo ile neden birden fazla kurucu ortak getirmeye karar verdiği hakkında konuştum ve farklı uzmanlık alanlarının büyük bir itici güç olduğunu söyledi.

“Chatdesk’i başarılı kılmak için gereken farklı işlevleri düşündüm. Teknoloji ve kişiselleştirilmiş insan desteğini bir araya getirdiğimiz için üç işlevi kurmak önemliydi: teknik, operasyonlar ve satış. Herkesin bir alana sahip olmasının misyonumuzu başarmamızı sağlayacağını biliyordum” dedi.

Ekibinizdeki kurucuların sayısı da bağış toplama başarınızı etkileyebilir. Analizimiz şunu buldu: yalnız kurucular en çok bağış toplama başarısına sahiptiortalama 30 toplantı ve ortalama 1,7 milyon dolar toplayan dört veya daha fazla kurucuya sahip şirketlere kıyasla, ortalama 42 yatırımcı toplantısı ve ortalama 3,22 milyon dolar topladı.

Veriler, yalnız kurucuların daha fazla fon sağladığını gösterse de, boşluklarınızı ve bunları nasıl dolduracağınızı anlamak için bütünsel bir yaklaşım zorunludur.

Kurucu çalışana karşı kurucu ortakKaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/start-up-solo-or-bring-on-a-co-founder-4-factors-to-consider/

Yorum yapın