Tedarik zinciri segmentindeki Afrika sağlık teknolojisi girişimleri hızlı bir büyüme göstererek 7 milyon dolarlık bir yatırım girişimini teşvik ediyor – Teknolojik Haberler


Afrika’nın sağlık sistemleri hala COVID pandemisinin etkilerinden etkileniyor olsa da, bazı ülkelerde dijital sağlık hizmetlerinin benimsenmesi yeniden canlandırıldı. Öne çıkan ürün olan teletıp, pandemi sırasında büyük ölçüde benimsenmeye tanık oldu ve son beş yılda başka hiçbir hizmet olmadı. daha piyasaya sürüldü Healthtech girişimleri tarafından.

Ancak, belirli bir segment geçen yıl içinde daha hızlı ölçek elde etti. Bu girişimler, tedarik zincirini ve tedarikçilere dağıtımı dijitalleştiriyor. Ve bir göre yeni rapor Küresel bir sağlık danışmanlık firması olan Salient Advisory’den bu, Afrika’nın sağlık hizmetleri için son 12 ayda en etkileyici büyümenin gerçekleştiği segmenttir.

Bu segmentteki şirketler, ürünlerin stoklanmasına yardımcı olmak için serbest eczaneler ve eczaneler gibi alt düzey sağlayıcılarla birlikte çalışır. Bazıları mPharma, Lifestores, Raf Ömrü ve Maisha Meds’i içerir.

“Gördüğümüz en hızlı çekiş, sağlayıcıların -eczaneler, klinikler ve hastaneler gibi müşteriyle arayüz oluşturanların- tüketiciye dağıtımı dijitalleştirmesine yardımcı olanlardır. En büyük çekişin gerçekleştiği yer burası” dedi. Remi Adeseunyönetmen, Afrika Salient Advisory ile bir röportajda Teknolojik Haberler’a.

Salient, Gana, Kenya, Nijerya ve Uganda’da 80’den fazla şirketle anket yaptı; bu, 2021’deki son raporunda takip ettiği sayının %25 üzerinde.

Bu B2B şirketlerinin modelleri, yetersiz hizmet verilen eczanelere, eczanelere, kliniklere ve hastanelere ilaç dağıtımını dijitalleştirmek için teknoloji etkin çözümler kullandıklarından Wasoko ve TradeDepot gibi perakende e-ticaret benzerlerini yansıtıyor.

Salient, bu nedenle büyümelerinin hızlı olduğunu söylüyor. Örneğin, cankurtaranlar Nijerya’daki satış noktalarını 85’ten 600’e çıkardı; Maisha Meds, Kenya ve Nijerya’da 400’den 900’e çıktı; Shelf Life’ın Kenya ve Nijerya’da bir önceki yıla göre 400’den fazla olan 1.630’dan fazla satış noktası var.

Rapor, profilini çıkardığı sağlık tedarik zinciri girişimleri tarafından bildirilen tüm zamanların %36’sının son 12 ayda toplandığını söylüyor. Bununla birlikte, segment, önceki iki yılda B2B perakende e-ticarete akan yatırımların türünü henüz kaydetmedi.

Örneğin, MarketForce ve Wasoko gibi orta ila büyük ölçekli oyuncular tek turda (bazıları borç dahil) 40-130 milyon dolar arasında para topladı. Ve bir Mutti eczaneleri ağına sahip olan ve son zamanlarda telesağlık ve e-ticaret tekliflerini geliştirmek için 35 milyon dolar toplayan mPharma’dan tasarruf edin, B2B dağıtım sağlık teknolojisi girişimleri için finansman çok az oldu.

“Wasoko gibi şirketler ve B2B e-ticaretinde FMCG ile uğraşan diğer şirketler daha büyük meblağlar topluyor. Ancak sağlık teknolojisi bağlamında ve araştırmamızın daha küçük bağlamında üzerinde durduğumuz nokta, bu B2B şirketlerinin en hızlı büyüdüğü. Son dört ayda, daha büyük meblağlarda para da topladılar” diyor. Yomi Kazım, Salient Advisory’de Batı Afrika kıdemli danışmanı. “Ve elbette, sağlık teknolojisindeki fonlar genellikle düşüktür. Bu yüzden henüz büyük meblağlar toplamalarını beklemiyoruz. Ancak büyüdükçe bunun değişebileceğine dair her türlü olasılık var.”

Adeseun’un bunun olabileceğini düşünmesinin bir yolu, perakendedeki B2B e-ticaret platformlarının ilaç ve sağlık temelli ürünlere ilgi duymasıdır. Ancak, bu girişimlerin çoğunun geniş bir FMCG alanının yüzeyini çizmediği için, B2B ilaç dağıtımına yatırım yapmalarının uzun zaman alacağını iddia ediyor.

Adeseun ayrıca bu segmente daha fazla kaynak aktarabilecek iki olaydan bahsetti. “Yatırımcının ilgisini çekecek şeylerden birinin, ölçeğin sahip oldukları iştahla eşleşmesi olduğunu düşünüyoruz. Birçok girişim tek veya iki ülkede faaliyet gösteriyor, bu nedenle coğrafi ayak izlerini genişletmek daha iyi finansman sağlamayı kolaylaştıracak.” İkincisi, daha net ve ileriye dönük düzenlemelerdir.

Ancak Salient, raporunda, bu alanı yöneten düzenleyici çerçevelerin, özellikle e-eczacılık faaliyetlerinin geçen yıldan bu yana geliştiğini belirtiyor. Nijerya ve Gana’da çevrimiçi eczane düzenlemeleri başlatıldı ve Kenya ve Uganda’da geliştiriliyor. Rapor, şu anda tüm düzenlemelerin çevrimiçi eczanelerin lisanslı bir eczacının kontrolü altında lisanslı bir fiziksel konuma sahip olmasını gerektirdiğini söylüyor.

Yazarlar, “Benzersiz bir şekilde, Gana, ülke çapındaki tüm çevrimiçi eczane işlemlerini barındırmak için devlet tarafından işletilen, merkezi bir e-eczane platformu aracılığıyla farmasötik bakımın daha geniş dijital dönüşümüne başlamak için çevrimiçi eczane düzenlemelerini yürürlüğe koymanın ötesine geçiyor” dedi.

“Bu, ürün verilerinin kullanılabilirliğini değiştirebilir ve çevrimiçi eczane alanında ürün hareketi için uçtan uca görünürlük sağlayabilir. Tam olarak kurulduğunda, platformun kapsamı şu anda çevrimdışı modeller aracılığıyla dağıtılan sağlık ürünlerini içerecek ve Gana’nın ötesindeki benzer girişimler için bir model görevi görecek şekilde genişletilebilir.”

Araştırma, Jumia ve Copia gibi birçok startup, perakende eczane ve e-ticaret oyuncusu dağıtımın dijitalleştirilmesinde aktif olmaya devam ederken, çevrimiçi kanallarından tezgah üstü ürünler sipariş eden müşterilerin küçük göründüğünü buldu.

Bu platformlar arasındaki rekabet konusunda Adeseun, MedPlus ve HealthPlus gibi bu eczane zincirlerinden birkaçının teletıp yetenekleri ekleyerek dijital bir strateji benimsediğini ve böylece yeni başlayanların getirdiği yeniliklere yanıt verdiğini söyledi. Ancak rapora göre, bu zincirler aracılığıyla çok uluslu teletıp ölçeğine giden doğrudan bir yol net değil.

Pazarlarını nasıl etkilediklerine ilişkin olarak, ankete katılan şirketlerin %94’ü ilaç tedariki üzerinde bir etkisi olduğunu iddia etti. %60’ı kendi kalitelerinin olduğunu söylerken, yenilikçilerin %43’ü ilaç ve ilaç fiyatlarını düşürmede etkili olduğunu iddia etti.

Geçen yıl, Salient’in raporunda yer alan iki konu, Afrika merkezli yatırımcılardan sermaye artışına duyulan ihtiyaç ve kadın liderliğindeki girişimlere akmak için daha fazla para ihtiyacıydı. İlkinde bir gelişme oldu: Son 12 ayda fon toplayan yenilikçilerin %58’i, finansman kaynağı olarak Afrika liderliğindeki yatırımcıları gösterdi. Ancak kadın liderliğindeki girişimler hala ihtiyaç duydukları finansmanı alamadığından, ikinci kategori için hiçbir şey değişmedi. Rapora göre, siyah CEO’lara sahip kadın liderliğindeki girişimler, bu raporda yer alan sağlık teknolojisi girişimleri tarafından sağlanan toplam finansmanın %2’sini oluşturuyor. 2021’de sadece 1,6 milyon dolar aldılar.

Bulguların teşvikiyle, Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan fon alan küresel ve kıtasal organizasyonlardan oluşan bir konsorsiyum, 7 milyon dolarlık bir pan-Afrika sağlık teknolojisi girişimi başlatmaya hazırlanıyor. Adeseun, İnovasyona Yatırım (I3) olarak adlandırılan girişimin, kadınların finansmana erişimine odaklanacağını söyledi: iki yıl boyunca Afrika’daki erken ve büyüme aşamasındaki 60 Afrika sağlık tedarik zinciri girişimini desteklemek ve finanse etmek ve beceri geliştirmeye erişim sağlamak.

Yönetmen, “Kadın kurucular dezavantajlı durumda” dedi. “Ve bu, inovasyona yapılan yatırımın ele almaya çalışacağı şeylerden biri: bu cinsiyet ve dezavantajlı Afrikalı kurucu merceğini almak ve programa katılacak potansiyel yararlanıcıları seçerken onlara öncelik vermek.”

Pan-Afrika girişiminin doğu, kuzey, güney ve batı Afrika’da dört merkezi olacak. Bu girişimlere pazar fırsatlarına erişim sağlayacak ve yatırımcıları ve risk sermayedarlarını etkilemek için onları sergileyecek. Adeseun, girişim için beklentinin, iki yıl geçtikten sonra, halihazırda ilgi gösteren ancak taahhütte bulunmadan önce başarı kanıtı isteyen kalkınma ortaklarından ek finansman gelmesi olduğunu söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/african-healthtech-startups-in-the-supply-chain-segment-show-rapid-growth-spurring-a-7m-investment-initiative/

Yorum yapın