Tedarik zinciri inovasyonunun bir sonraki dalgası, yerleşiklerin kazanmasına yardımcı olan girişimler tarafından yönlendirilecek – Teknolojik Haberler


Yıllardır, Tedarik zincirinde inovasyon için hakim olan anlatı, yıkıcılara odaklandı: Sektöre yeni teknolojiler ve iş modelleriyle giren yerleşikleri yerinden eden yeni başlayanlar.

Bu bozucuların sıklıkla katalize ettiği bir sonraki dalga daha az müjdelendi: Yeni dijital rakiplerinin saldırılarına karşı yerleşikleri silahlandırmaya çalışan dijital etkinleştiriciler.

Ancak navlun komisyonculuğundan B2B pazarlarına kadar uzanan sektörlerde, bu kolaylaştırıcılar, ilk kesintiden sonra tekrar tekrar ortaya çıktı. Bu endüstriler için, tedarik zinciri inovasyonunun bir sonraki dalgasını, bozuculardan ziyade dijital kolaylaştırıcılar oluşturuyor.

Yinelenen ikinci yenilik dalgası

Navlun komisyonculuğunda, Convoy ve Uber Freight, kamyoncuları yüklerle eşleştirmeye yönelik geleneksel süreci dijitalleştirerek, basit uygulama tabanlı iş akışlarıyla saatlerce e-posta ve telefon görüşmelerini düzenlemelerini sağladı. Şimdi, şirketler gibi Geçit töreni geleneksel navlun komisyoncularını aynı araçların çoğuyla donatıyorlar.

Flexport ve Forto, daha fazla şeffaflık ve kontrol vaat ederek nakliye taşımacılığında manşetlere taşındı. Müşteri deneyimini iyileştiren ancak aynı zamanda bir dizi etkinleştirici saldırıyı hızlandıran dijital iş modellerini tanıttılar. Vector.ai ve Shipamax — eski nakliye şirketlerini de daha dijital hale getirmeye çalışmak.

Supply_chain_disruption_overview

Resim Kredisi: Menlo Ventures

Fuarlar ve satış temsilcilerinin hakim olduğu geleneksel B2B ticaret dünyasında Faire ve Ankorstore, etkinleştiricilerin yükselişini hızlandırdı. Proton.ai ve Olanak vermek.

Etkinleştiriciler, görevdekilerin alakalı kalmasına yardımcı olmak gibi gösterişsiz bir rol üstlenir.

Tedarik zinciri kategorilerinde yıkıcı inovasyonun bu çağrı ve yanıt modellerini tekrar tekrar görüyoruz. Sağlayıcılar, tedarik zinciri işinin her bir kategorisindeki bozucuları takip ederken hikaye tekrarlanıyor.

Her durumda, yerinden olma tehdidi, yerleşikleri kendi dijital yeteneklerine yatırımı artırmaya ve yeni rakiplerinin yeteneklerine uyması için dijital araçlara daha fazla bütçe ayırmaya itti. Sonuç? Bu sefer kolaylaştırıcılar tarafından yönetilen yeni nesil inovasyondan daha az bir şey yok.

Sessiz motorlar dönüşümü sağlıyor

Sağlayıcılar, tipik olarak, yıkıcı öncülleri, sektörleri ve müşteri beklentilerini yeniden şekillendiren teknolojiyi tanıttıktan sonra büyümeyi ortaya çıkarır veya hızlandırır. Görevdekilerin alakalı kalmasına yardımcı olmak gibi gösterişsiz bir rol üstlenirler. Belki de bu yaklaşım nedeniyle, bir kategori olarak etkinleştiriciler, özellikle tedarik zinciri ortamındaki yaygın çoğalmaları ve elde ettikleri etkileyici sonuçlar göz önüne alındığında, şaşırtıcı bir şekilde göz ardı edilmiştir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/the-next-wave-of-supply-chain-innovation-will-be-driven-by-startups-that-help-incumbents-win/

Yorum yapın