Tayvan Yeni Bir Adil Kullanım Yaratıyor… Ama Sadece Dar Bir İş Parçası İçin


itibaren bebek adımları borç

Çoğu zaman telif hakkının yalnızca ABD ve AB gibi Batılı ülkeleri ilgilendiren bir şey olduğunu varsayıyoruz. Ancak telif haklarının tüm dünyaya ihraç edildiğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca, Batılı ülkeler telif hakkını daha da kötüleştirdiğinde, diğer ülkeleri de aynı kötü fikirleri benimsemeye ikna etmeye çalışırlar, örneğin ticaret anlaşmaları şartları aracılığıyla. Ancak bazen, telif hakkı ana akımının dışındaki ülkeler, telif hakkı endüstrisinden ziyade sıradan insanlar için faydalar ekleyerek ters yönde bazı hamleler yapmayı başarır. Örneğin, Tayvan’da bu alanda yasada hoş bir değişiklik var, Burada Focus Tayvan tarafından bildirildi:

Telif hakkıyla korunan çalışmaların okul öğretmenlerinin sanal derslerinde önceden izin almadan öğretim materyali olarak adil bir şekilde kullanılmasını sağlamak için Telif Hakkı Yasasını değiştiren bir yasa tasarısı Cuma günü Yasama Meclisi tarafından kabul edildi.

Değişiklik, okul öğretmenlerinin, telif hakkıyla korunan metinleri ve diğer materyalleri “makul bir kapsam dahilinde” ve “okullarda öğretim amacıyla gerektiğinde” uzak sınıflarında görüntülemek, kullanmak veya iletmek için önceden izin almaktan muaf tutacaktır.

Bu, telif hakkıyla korunan malzemelerin adil kullanımını yüz yüze öğretimden çevrimiçi olarak verilen derslere kadar genişleten mevcut yasada yapılan bir güncellemedir. Bu pek de büyük bir liberalleşme değil. Aynı şey, Ulusal Merkez Kütüphanesinin (NCL) sahip olduğu fiziksel kitapların dijital sürümlerini oluşturmasını sağlamak için geçirilen Tayvan Telif Hakkı Yasasında yapılan başka bir değişiklik için de geçerlidir. Ancak, Ekonomi Bakanlığı şunları kaydetti:

NCL’nin, yayıncılar tarafından halihazırda basılmış kitapları dijital versiyonlarla dijitalleştirmesi yasaklanacak ve NCL’nin dijital koleksiyonlarına yalnızca ulusal kütüphanedeki bilgisayarlar aracılığıyla erişilebilecekti.

Başka bir deyişle, her zaman olduğu gibi, yayıncıların karları, halkın modern e-kitap formatındaki bilgiye erişim hakkının önüne konur, boşver kendi cihazlarında. Ne yazık ki, Büyük İçeriğe yönelik bu haksız ve neredeyse sorgulanmayan önyargı, ister Batı’da ister başka bir yerde olsun, telif hakkı dünyasında evrensel gibi görünen bir şeydir.

Beni takip et @glynmoody heyecan, diasporaveya Mastodon. Hikayenin orijinali şurada yayınlandı: DuvarlıKültür.

Under: telif hakkı, eğitim, adil kullanım, tayvan

Kaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/08/taiwan-creates-a-new-fair-use-but-for-just-a-narrow-sliver-of-works/

Yorum yapın