Tayvan, ABD sübvansiyon yasasını zorlayan en son çip üreticisiMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Tayvanlı bir bakan Salı günü yaptığı açıklamada, Tayvan’ın en büyük yarı iletken üreticisinin Arizona’da bir bilgisayar çipi fabrikası kurmaya başladığını ve ABD’li mühendisleri işe alıp onları Tayvan’a eğitim için gönderdiğini, ancak inşaatın hızının Kongre’nin federal sübvansiyonları onaylamasına bağlı olacağını söyledi.

Mesaj, geçen hafta sübvansiyon yasasını geçirmekteki gecikmenin Ohio ve New York’taki yeni fabrikalara yatırımlarını yavaşlattığını söyleyen ABD’li çip üreticileri Intel ve GlobalFoundries’den gelen benzer çağrıların ardından geldi.

Küresel bir yarı iletken kıtlığı, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkeyi daha fazla çip üretim tesisi inşa etmek için bir kapışmaya sevk etti. Mayıs 2020’de dünyanın en büyük çip üreticisi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, inşa etmeyi kabul etti Arizona’da 12 milyar dolarlık bir tesis.

Ticaret Departmanı, üreticilerin bazı bilgisayar çiplerini beş günden az bir sürede tedarik ettiğini söylüyor

Bunu ve diğer inşaat projelerini teşvik etmeyi amaçlayan Senato, geçen yaz, üretici sübvansiyonlarına 52 milyar dolar harcamak için Chips Yasası olarak bilinen iki taraflı bir önlemi kabul etti. Ancak bu yasa hala kongre tartışmalarında tutuluyor.

“TSMC, temel olarak güven nedeniyle Arizona’da inşaatına başladı bile. Tayvan Ulusal Kalkınma Konseyi bakanı ve bir TSMC yönetim kurulu üyesi olan Ming-Hsin Kung, Washington DC’deki bir röportajda, Cips Yasasının Kongre tarafından kabul edileceğine inanıyorlar” dedi.

Ancak, yıllık SelectUSA yabancı yatırım zirvesine katılmak üzere Washington’da bulunan Kung, inşaatın hızının gelen sübvansiyonlara bağlı olduğunu ekledi.

Kung, tamamlandığında, Arizona fabrikası ve sahaya yatırım yapmaya başlayan Tayvanlı bir kimya şirketi de dahil olmak üzere çevredeki bir tedarikçi kümesinin birkaç bin iş yaratacağını söyledi.

Kung, TSMC’nin karşılaştığı bir engel: Bölgede tesiste çalışacak yeterli eğitimli yarı iletken mühendisi olmadığını söyledi. Bu nedenle şirket, diğer mühendislik türlerinde yetenekli profesyoneller de dahil olmak üzere eğitim için Tayvan’a yeni çalışanlar göndermeye başladığını söyledi.

Yaklaşık 250 kişi, TSMC’nin çip fabrikalarındaki uygulamalı çalışmalar da dahil olmak üzere, eğitim yolculuğuna çıktı bile. “Onlar sadece dersler için orada değiller. Olay yerine gitmeleri ve operasyona katılmaları gerekiyor” dedi.

Kung, ABD ve TSMC’nin “ABD tesislerinin Tayvan tesisleri kadar verimli çalışmasını istiyor” dedi. “Değilse, bu TSMC anlamına gelir [will] yatırımlarından tonlarca para kaybederler.”

Bakan ayrıca, elektrikli araçlar, biyoteknoloji ve 5G teknolojisi de dahil olmak üzere diğer alanlarda ABD ile işbirliğini artırmaya istekli olduğunu belirterek, Tayvan’ın küresel çip kıtlığını gidermeye yönelik çalışmalarının, Tayvan’ın “güvenilir bir ortak olduğunu” gösterdiğini de sözlerine ekledi. küresel tedarik zinciri.”

Tayvan’ın TSMC ve diğerleri tarafından işletilen çip fabrikaları zaten tam kapasiteyle çalışıyorlardı, ancak kıtlığı gidermek için son aylarda üretimi yaklaşık yüzde 5 artırmayı başardılar, dedi.

Cips eksikliği, dünya çapında birçok imalat türünü, özellikle de otomobil üretimini aksattı ve fabrikaları daha fazla talaş elde edene kadar haftalarca kapanmaya zorladı.

Kung, özellikle küresel otomobil çipi arzının bir veya iki yıl daha gergin kalacağını ve her türden çipe olan toplam talebin, giderek daha fazla ekipman ve tüketim malları türü dijital hale geldikçe 10 ila 20 yıl daha artmaya devam edeceğini öngördü. .

Elektrikli ve otonom araçların yükselişi özellikle çip arzını zorlayacak çünkü bu arabalar daha fazla çip gerektiriyor, dedi.

Arizona fabrikası, tüketici elektroniğinde kullanılan ancak bugünün otomobillerinde kullanılmayan yüksek teknolojili bir yarı iletken türü olan beş nanometre boyutunda transistörlü çipler üretecek. Otomotiv talaşları genellikle talaş üreticilerinin üretmesi için daha büyük ve daha az karlı olan eski tasarımlara göre üretilir, bu nedenle yetersiz tedarik edilir. Karşılaştırma için, ortalama insan saçı yaklaşık 60.000 nanometre kalınlığındadır.

Bugün çip üretiminin yaklaşık yüzde 75’i Doğu Asya’da gerçekleşiyor ve en gelişmiş çiplerin yüzde 90’ından fazlası, Çin’in Tayvan’ın demokratik olarak seçilmiş hükümetinin yasal bağımsızlık ilan etmesi halinde düzenli olarak zorla almakla tehdit ettiği bir ada olan Tayvan’da üretiliyor.

Bu tehdit ve Tayvan’ın yatırım kararlarını nasıl etkilediği sorulan Kung, adanın 40 yıldır bu riskle mücadele ettiğini söyledi.

Risk kesinlikle orada olabilir, ancak bu tür bir potansiyel risk altında bile kendi ekonomimizi ve kendi endüstriyel tedarik zincirimizi geliştirmemiz gerekiyor” dedi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/us-policy/2022/06/28/tsmc-arizona-construction-subsidies/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın