Tayland’ın Maaş Kahramanı, bir neobanka olmayı planlayan kazanılmış bir ücret erişimi girişimidir – Teknolojik Haberler


Maaş Kahramanı düşük gelirli Taylandlı işçilere daha fazla finansal esneklik sağlamak istiyor. Kazanılan ücrete erişim ve finans eğitimine odaklanan ve neo bankacılık ürünlerini de eklemeyi planlayan girişim, bugün 2,8 milyon dolar topladığını duyurdu. Finansman, Global Founders Capital, M Venture Partners, 500 Global, 1982 Ventures, Titan Capital ve Tayland şirketleri ve melek yatırımcıların katılımını içeriyordu.

Salary Hero, 2021 yılının sonlarında eski Bain & Co. Bangkok yöneticileri Jonathan Nohr ve Prabhav Rakhra tarafından kuruldu. Her ikisi de Credit Suisse ve Barclays’de eski bankacılardı. Kurucu ekibin diğer üyeleri arasında Lalamove’de kurumsal satışların eski başkanı Tep Neeranatpuree ve edtech startup’ı Gantik’in eski CTO’su Thanakij Pechprasarn yer alıyor.

Taylandlı maaş erişim başlangıcı Maaş Kahramanı ekibi

Maaş Kahramanın takımı

Rakhra, Bain’de çalışırken kendisinin ve Nohr’un finansal hizmet anlaşmalarına odaklandıklarını söyledi. Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, “Hem yatırım bankacılığında hem de Güneydoğu Asya’daki çeşitli bankalar için strateji vakaları üzerinde çalışırken ortak geçmişimizle, bankaların sürekli olarak düşük gelirli müşteri segmentlerinin önceliklerini nasıl düşürdüğünü gördük” dedi. Bunun nedeni, varlıklı demografi kadar karlı olmamalarıdır. Sonuç olarak, Rakhra, düşük gelirli müşterilerin aynı temel finansal hizmetler için zengin bireylerden daha fazla ödeme yaptığını ekledi.

“Daha az imkâna sahip insanların, eğer erişimleri varsa, finansal hizmetler için daha fazla ödeme yapmaları temelde yanlış görünüyor” dedi. “Tayland ve Güneydoğu Asya’daki oyun alanını düzleştirmeye yardımcı olmak için teknolojiyi kullanma fırsatı gördük.”

Rahkra, işçilerin maaşlarına talep üzerine erişebilmeleri sayesinde, ayda %10 ila %30 faiz uygulayan borç verenlerden borç almaya zorlanmak yerine acil durumları ve öngörülemeyen harcamaları daha iyi idare edebileceklerini söyledi. “Bu bileşik oranlar, kurtulması çok zor olan borç döngülerine yol açıyor” dedi. “Ayrıca, finansal belirsizlik ve finansal güvenlik ağının olmaması, kalıcı bir güvensizlik duygusu yaratır ve işçiler arasındaki zihinsel stresin ana nedenidir.” Ayda 1000 dolardan az kazanan Taylandlı işçilerin %80’inin bir noktada tefeci kullandığını da sözlerine ekledi.

Şirket, 2022’de imalat, lojistik, konaklama ve perakende sektörlerindeki müşterileri arasında her hafta çift haneli kullanıcı büyümesi gördüğünü söylüyor. Maaş Kahramanı, maaş bordrolarında 100 kadar az personeli olan şirketlerle çalışır, ancak ilk odak noktaları, tam zamanlı personel sayısı 500 ila 50.000 arasında olan şirketlerdir. Rakhra, şirketlerin çalışanlarının finansal ihtiyaçlarını ele alarak rekabetçi bir işgücü piyasasında çalışan memnuniyetini artırabileceklerini ve ciroyu azaltabileceklerini söyledi. Rakhra, şirketin kazanılan ücret erişimi için düşük bir erişim ücreti alarak para kazandığını, ancak faiz veya diğer gizli ücretler talep etmediğini söyledi.

Gelecekte, Salary Hero, kaynakta tasarruf hesapları, sigorta ürünleri, havaleler ve mikro yatırımlar ve borç yeniden yapılandırma tavsiyeleri gibi diğer finansal hizmetler dahil olmak üzere neo bankacılık ürünlerini eklemeyi planlıyor. Bu diğer ürünler 2023’te yayına girecek, Salary Hero’nun kazanılmış ücret erişimi ve finansal eğitim özellikleri zaten yayında.

Hazırlanan bir açıklamada, M Ventures Partner CEO’su Mayank Parekh şunları söyledi: “Giderek artan rekabetçi işgücü piyasasında işverenlerin kendilerini farklılaştırmaları için yenilikçi çözümlerini destekleyerek Salary Hero’yu desteklemekten gurur duyuyoruz. Bordronun geleceği, geleneksel ödeme döngülerine veda ettiğimiz yerdir. Maaş Kahramanı, çalışanları güçlendirir ve aynı zamanda işverenler için acil sorunları çözer – çalışanlarının elde tutulmasını, işe alınmasını ve üretkenliğini artırır.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/07/thailands-salary-hero-is-an-earned-wage-access-startup-that-plans-to-become-a-neobank/

Yorum yapın