Tapbots, Twitter Tweetbot uygulamasını kapattıktan sonra yeni bir Mastodon istemcisi olan Ivory’yi piyasaya sürdü • Teknolojik Haberler


TapbotlarYakın zamanda Twitter’ın API değişiklikleri nedeniyle öldürülen popüler üçüncü taraf Twitter uygulaması Tweetbot’un yapımcıları , bir sonraki yeni ürününü piyasaya sürüyor. O boşluğu doldurmak ümidiyle tweet robotu geride bırakan şirket şimdi beklenen Mastodon istemci uygulamasını yapıyor Fildişi mevcut App Store’da Erken Erişim sürümü olarak.

Şirket bize, “Erken Erişim” etiketinin, Tapbots’un çıkışında hala eksik özellikler olacağını belirtmek için piyasaya sürdüğü bir alt başlık olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Tapbots, App Store’da herkese açık olarak kullanıma sunarak, test sürümü için sahip olduğu sınırlı sayıda TestFlight yuvasını doldurduktan sonra Ivory’yi daha fazla kişinin eline verebiliyor.

Tapbots’un kurucusu Paul Haddad, Teknolojik Haberler’a Ivory’nin App Store sürümünün daha dün onaylandığını, ancak şirketin lansmanı duyurmadan önce aboneliklerle ilgili birkaç teknik sorunu olduğunu söyledi.

Uzun süredir Tweetbot kullanıcıları için Ivory, tanıdık bir deneyim sunacak. Ancak şirket, Twitter ağı için bir müşteri olarak hizmet vermek yerine artık gelecek vaat eden açık kaynak platformu Mastodon’u benimsedi. Kullanımı veya anlaşılması Twitter kadar basit olmasa da Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını izleyen aylarda ilgi topladı.

Twitter’ın yeni sahibinin tartışmalı değişiklikler yapması ve sitenin performansının zaman zaman düşmesi nedeniyle bazı kişiler, Twitter’da yaptıkları gibi kısa güncellemeler yayınlamak için yeni bir yuva aramaya başladı. Bu, yeni uygulamalara ve Mastodon gibi diğer Twitter alternatiflerine ilginin artmasına neden oldu. Aralık ayı itibarıyla Mastodon, yaklaşık 8.600 farklı sunucuda veya Mastodon deyimiyle “örneklerde” aylık 2,5 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Ancak Mastodon’a yeni gelen bazı kişiler, özellikle daha hızlı, daha gösterişli Twitter yerel mobil uygulamasını veya Tweetbot gibi üçüncü şahısların uygulamalarını kullandıktan sonra, resmi yerel mobil uygulamayı beğenmedi. Bu, Mammoth da dahil olmak üzere eski Twitter üçüncü taraf uygulama geliştiricileri tarafından geliştirilen Ivory ve diğerleri gibi gelecek vaat eden uygulamalara ilgi çekmeye yardımcı oldu.

Tapbots, Ivory’nin özellik setinin, Tapbots’un Twitter platformu için ödüllü Tweetbot istemcisini oluştururken edindiği düzinelerce yılı aşkın deneyimden yararlandığını söylüyor.

Başlatıldığında, temel işlevsellik desteğinden, uygulamanın temasını belirleyebilme veya simgesini değiştirebilme gibi akıllı çan ve ıslıklara kadar düzinelerce özelliği barındırıyor.

Uygulama birden çok hesabı destekler ve yerel ve birleşik zaman çizelgelerinizi, trend gönderilerinizi, gönderi istatistiklerinizi, bildirimlerinizi ve daha fazlasını görüntülemenize olanak tanır. Ayrıca, gönderilere içerik uyarıları ekleme yeteneği gibi Twitter’da bulunmayan Mastodon’a özgü seçeneklerin yanı sıra GIF’ler ve anketler yayınlama yeteneği gibi daha yaygın özellikleri de etkinleştirir.

Görsel Kaynakları: Tapbotlar

Hashtag izleme, regex destekli sessize alma filtreleri ve belirlediğiniz belirli kriterleri karşılayan gönderileri göstermenize veya gizlemenize izin veren zaman çizelgesi filtreleri gibi uzman kullanıcılara hitap etmek için tasarlanmış başka düşünceli dokunuşlar da vardır. Bu, Twitter kültürünü platforma getiren Mastodon’a yeni gelenler tarafından paylaşılan bazı gönderilerin sesini kapatmak ve bunlardan kaçınmak isteyebilecek ve zaman çizelgelerinde içerik uyarısı olmayan istenmeyen gönderilere yol açabilecek Mastodon’un eski kullanıcılarına da hitap edebilir.

Ivory, kullanıcıların uygulamayı başka şekillerde kişiselleştirmesine de olanak tanır. Filtrelere, temalara ve simge seçeneklerine ek olarak, kullanıcılar, uygulamanın yer imleri gibi farklı alanları için sekmeler arasında geçiş yapmak için düğmelere basarak, ekranın altındaki gezinme düğmelerini görmek istediklerini gösterecek şekilde yapılandırabilir. favoriler, istatistikler, profiliniz, bildirimler, listeler, arama ve daha fazlası.

Uygulama ayrıca hızlı performans, yumuşak kaydırma ve çekici bir kullanıcı arayüzü ve ses tasarımı vaat ediyor.

İlk sürüm için, Ivory zaten oldukça sağlam bir müşteri. Bununla birlikte, şirket, profilinizi düzenlemek veya gönderilerinizi düzenlemek için araçlar (bunu alın, Tweeti Düzenle düğmesi!) medya, iyileştirilmiş hashtag’ler, özel örnek emoji desteği, daha iyi filtrelemeye sahip iyileştirilmiş bildirimler sekmesi, iyileştirilmiş gezinme çubuğu ve yinelenen gönderileri bastırma özelliği.

Uygulama, Tweetbot’un yaptığı gibi, uygulama içi abonelikler yoluyla gelir elde edecek. App Store, bunları aylık 1,99 ABD doları veya yıllık 14,99 ABD doları olarak listeler. Yılda 24,99 ABD doları karşılığında bir “Premier” abonelik de mevcuttur. Şirket, ikincisinin Pro aboneliğindeki tüm özellikleri içerdiğini ve daha sonra birkaç ekstra ekleyeceğini söylüyor. Haddad, Premier katmanın esas olarak insanların şirkete yardım etmek için daha fazla para ödemek istedikleri için eklendiğini söylüyor, ancak gelecekte bu insanlar için muhtemelen ekstra simgeler veya duvar kağıtları gibi birkaç avantaj eklemeyi planlıyor.

Bu abonelikler şu anda Ivory uygulamasında mevcuttur ve diğer şeylerin yanı sıra hangi bildirimleri almak istediğinizi yapılandırmak gibi bazı ileri düzey kullanıcı özelliklerini etkinleştirir. Kullanıcılar ayrıca bir abonelik taahhüdü vermeden uygulamayı ücretsiz olarak “demolayabilir”.

Tweetbot’un geliri, Twitter’ın API değişiklikleri nedeniyle sıfıra düştüğü için, Ivory gibi uygulamaların yalnızca tüketicilerin Mastodon’u benimsemeye ve alternatif müşterilere abone olmaya istekli olmaları durumunda bir geleceği olabilir. Ve Mastodon, Twitter’a kıyasla çok daha küçük bir küresel kullanıcı tabanına sahip olduğu için, Ivory’nin gelir potansiyeli, şirketin Tweetbot uygulamasının bir zamanlar yaptığından daha küçük bir tavana sahip. (Eğer nostaljik hissediyorsanız, anma sayfasını ziyaret edin.)

Ivory’yi TestFlight sürümüyle birkaç haftadır test ediyoruz ve resmi uygulamadan birçok yönden daha üstün, performanslı ve zengin bir kullanıcı Mastodon deneyimi sunduğunu gördük. ilk günlerinde bile.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/tapbots-launches-a-new-mastodon-client-ivory-after-twitter-kills-its-tweetbot-app/

Yorum yapın