Takma ad ve anonimlik arasındaki fark: Sıfır daha fazla olduğunda


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. İçgörülü görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Blockchain, Satoshi’nin 14 yıl önce ufuk açıcı makalesini yayınlamadan önce kimsenin öngörmediği bu üç faaliyeti birleştirerek iletişim kurma, etkileşim kurma ve işlem yapma şeklimizi temelden değiştiren nesiller boyu bir teknolojidir.

Temel düzeyde, dağıtılmış blok zinciri mimarisi, basitçe veri depolamanın yeni bir yoludur. Ancak özünde, bir dizi yeni işlevsellik ve potansiyelin kilidini açan şeffaflık ve değişmezlik vardır. Bu iki özellik, blockchain’i uluslararası finansal uzlaşma, değiştirilemez tokenler veya tedarik zinciri yönetimi gibi kullanım durumları için özellikle uygun hale getirir. Bununla birlikte, Web3’ün en geniş kullanıcı segmentini tatmin etmek için ele alması gereken çok sayıda ana senaryo için, bu derecede şeffaflık talep eden bir veri katmanı başlangıç ​​değildir.

Blockchain düşündüğünüz kadar özel değil

Muhtemelen, karaborsa işlemlerini tespit edilmeden yürütmek için kullanılan kripto para biriminin her zaman var olan ve büyüleyici hikayeleri nedeniyle, insanlar blok zincirlerinin gerçekte olduğundan daha özel olduğunu düşünme eğilimindedir. Eğer gerçekten anonim olsaydılar, blok zincirler, bireysel insanlarla bağlantılı olamayacakları şekilde kullanıcı kimliklerini ve eylemlerini tamamen gizlerdi. Ancak, blok zincirlerinin tipik olarak sağladığı şey bu değildir.

Anonimlik yerine, blok zincirler takma ad sunar. Takma ad olmak, gerçek kimliğinizi gizlemek için sahte bir ad veya kişi kullanmaktır. Örneğin, Alexander Hamilton, James Madison ve John Jay, Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını tanıtmak için “Publius” takma adıyla yazdılar.

Benzer şekilde, blok zinciri tabanlı uygulamalar, kullanıcıların ad, sosyal güvenlik numarası vb. gibi kişisel tanımlayıcıları paylaşmasını gerektirmez. Bu, aldatıcı bir şekilde anonimlik gibi gelebilir, ancak gerçek neredeyse tam tersidir. Blok zincirinde, anonimlik yerine, her işlem katılımcılarını, eklendiği her ek işlemle daha kişisel hale gelen bir kripto cüzdan adresiyle tanımlar. Kısacası, halka açık bir blok zincirinde bir kişinin cüzdanıyla işlem yapan herkes, bu zincir var olduğu sürece cüzdan sahibinin yaptığı her eyleme anında erişebilir.

Bazı işlemler dijital dünyada bile gizli kalmalıdır

Hayatımızın çoğunu çevrimiçi yaşarken, çoğumuz dijital dünyaya katılmak için kişisel mahremiyetimizin bir kısmını feda etmemiz gerektiğini kabul ettik. İster navigasyon karşılığında gerçek zamanlı konumlarımızı izleyen ve kaydeden telefonlarımız, ister bilgiye kolay erişim karşılığında sorgularımızın geçmişini tutan arama motorları veya bize daha alakalı reklamlar sunmak için mesajlarımızı ayrıştıran e-posta hizmetleri olsun, tüketiciler bunu giderek daha iyi anlıyorlar. bu “ücretsiz” hizmetler, verileri pahasına sağlanır.

Bununla birlikte, mahremiyet ihtiyacının hala geçerli olduğu durumlar vardır. Örneğin, tıbbi verilerimizin – özellikle de kalıcı olarak ve herkesin görebileceği şekilde – ifşa edilmesi çoğumuz için kabul edilemez olacaktır.

Daha iyisi veya daha kötüsü için, Web3 için veri katmanı olarak geleneksel blok zincirler tamamen şeffaftır. Blok zinciri tabanlı uygulamalarla, ne yaptığınızı görebilen yalnızca ISS’niz veya arama motorunuz değildir. Bu herkes. Bu, hangi verileri ifşa edeceğiniz konusunda bir seçeneğiniz olmasa da, en azından sadece tek bir karşı tarafa ifşa ettiğiniz mevcut web mimarisinden büyük bir ayrılığı temsil eder.

Herkese açık bir blok zincirinde bilgileriniz herkes tarafından görülebilir. Tedarik zinciri denetlenebilirliği, iletişim takibi veya devlet sorumluluğu gibi belirli kullanım durumları için bu mantıklı olabilir. Ancak bir miktar gizliliği korumak isteyen ortalama bir kullanıcı için bu, ödenmesi zor bir bedeldir.

Ayrıca, özellikle Web3 yardımcı programları daha fazla birleştirilebilir ve birbirine bağlı hale geldikçe, takma ad giderek yetersiz kalacaktır. Bir cüzdan adresiyle ilişkili bilgi ağı ne kadar büyükse, arkasındaki kişiyi ifşa etmeye o kadar açık olur. Kullanıcıların ve kurumların merkezi olmayan blok zinciri tabanlı çözümler kullanmak isteyeceği genel kullanım durumları için en azından bir dereceye kadar gizlilik şarttır. Gizlilik sorunu bir felsefe değil, güvenlik sorunu haline gelir. Takma ad, ayrıcalıklı bilgileri depolayan kurumlar için yetersiz korumadır.

Sıfır bilgi, kanıt için yeterli bilgiyi sağlar

Neyse ki, bir çözüm sunan yeni bir teknoloji var: sıfır bilgi kanıtları. Sözde sıfır teknoloji, bireylerin, bu gerçeğin ötesinde hiçbir şeyi ortaya çıkarmadan, iddia edilen bir gerçeğin doğruluğunu kanıtlamasına olanak tanır. Bu, ehliyetindeki diğer tüm alakasız kişisel bilgileri ifşa etmek zorunda kalmadan bir bira alacak kadar yaşlı olduğunu kanıtlayan birine benzer. Sonuç olarak, bireylerin bilgileri yalnızca gerekli olduğunda açığa çıkarmasına izin verir.

Herkese açık blok zincirlerine sıfır bilgi uygulamak, esnek gizlilik, uyumluluk ve ölçeklenebilirlik elde etmemizi sağlar. Bu blok zincirlerin sıfır bilgi teknolojileriyle birleşimi, kendi kendini yöneten tanımlama gibi kullanım durumlarını mümkün kılabilir, bu nedenle, örneğin, birileri başka hiçbir alakasız bilgiyi ifşa etmeden bir sağlık gereksinimini geçtiğini, bir derece kazandığını vb. kanıtlayabilir. Benzer şekilde, kendi kendine egemen kimlik, bireysel seçmenlerin anonimliğini korurken yalnızca doğrulanmış aday seçimini ortaya çıkaran daha güvenli güvenli dijital oylama biçimlerine yol açabilir.

Kısacası, sıfır bilgi teknolojisi, kullanıcıların kendileri için en önemli olan verilere gerçekten sahip olmalarını ve korumalarını sağlarken blok zincirlerinin programlanabilirliğini sağlar. Bu teknolojinin, gelişmekte olan Web 3 sektörünün ve daha geniş web’in yaşayabilirliği üzerinde muazzam etkileri vardır.

Alex Pruden, şirketin baş işletme görevlisidir. aleo.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/07/16/the-difference-between-pseudonymity-and-anonymity-when-zero-is-more/

Yorum yapın