Synology RT6600ax Wi-Fi 6 Yönlendiriciyle Yaşamak


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Synology en çok NAS (Ağa Bağlı Depolama) cihazlarıyla tanınır, ancak son birkaç yılda yönlendiriciler ve erişim noktaları satacak şekilde genişledi. Mevcut Synology yönlendiricimden memnun kaldım. Ancak son zamanlarda, bir gigabit kablo hızımın yanı sıra aktif izinsiz giriş tespitine artan bir güvene sahip olduğum için daha fazla verim arıyordum. Bu nedenle, bir Synology RT2200ac olan ev ofis yönlendiricimi, çıktıktan kısa bir süre sonra yeni Synology RT6600ax Tri-band Wi-Fi 6 yönlendiriciye yükselttim. 299$’lık bir MSRP’si var, ancak şu anda Amazon’da 399 dolar.

NAS birimlerinde olduğu gibi, çekiciliğin bir kısmı da Synology’nin kullanımı kolay ve iyi desteklenen yazılımıdır. Bu özellikle Synology’nin NAS OS’sine veya DiskStation Manager’a (DSM) aşina olanlar için geçerlidir. Bunları deneyimlediyseniz, yönlendirici işletim sistemi Synology Router Manager (SRM) tamamen tanıdık gelecektir.

Synology, yeni yönlendiriciyi eski yönlendiricim ve MR2200ac erişim noktalarıyla kullanmama izin vermek için SRM’yi güncelleyene kadar bir inceleme yazmak için bekledim, böylece ağ yönlendirme performansını değerlendirebildim. Genel olarak, yeni yönlendirici büyük bir yükseltme ve çok rekabetçi bir teklif.

Rakamlarla Synology RT6600ax

6600, 2600’ün çift çekirdekli 1.7GHz CPU’sunu dört çekirdekli 1.8GHz modele yükseltir. Daha fazla çekirdek, sistemi daha duyarlı hale getiriyor ve aynı anda daha fazla uygulamayı işleyebiliyor gibi görünüyor. Ayrıca iki anten daha var ve ethernet bağlantı noktalarından biri 2,5 Gbps’ye kadar işleyebilir.

SD kart okuyucu gitti, ancak harici depolama için bir USB 3 bağlantı noktası var. İzinsiz giriş tespiti gibi belirli uygulamalar için buna ihtiyacınız olacak. En yüksek hızı 802.11ax kullanılarak 4.8 Gbps’ye çıkarıldı. Aynı zamanda, öncekinden önemli ölçüde daha büyük ve ağırdır, ancak bu, çoğu kullanım durumunda bir fark yaratmamalıdır. 6600 aynı iki yıllık garantiyle gelir ve aktifken yaklaşık olarak aynı 11 watt güç tüketimine sahiptir.

Teorik toplam verim söz konusu olduğunda, RT6600ax, 2.4GHz bandında 600Mbps’ye, ilk 5GHz bandında 4.8Gbps’ye ve diğer 5GHz bandında 1.2Gbps’ye kadar hızlar için derecelendirilmiş üç bantlı bir AX6600 yönlendiricidir. potansiyel toplam 6.6Gbps. 5.9GHz bandını destekleyerek ekstra kanallar sağlar. Wi-Fi 6e’yi desteklemez, ancak 160MHz kanallarını destekleyen donanımınız varsa 5.9GHz bandı size aynı avantajların çoğunu sağlar.

6600ax’ın (en iyi 4 Wi-Fi testi) yanında konumlanmış olarak, eski 2600ac (alt Wi-Fi testi) yanındayken aynı cihazdan elde edebileceğim verimi iki katına çıkarmayı başardım. Hızım mesafe ile oldukça hızlı bir şekilde düştü. Daha ayrıntılı testler için kardeş yayınımız olan PC Magazine’deki laboratuvar, incelemelerinde kullanıldı.

VLAN desteğinin eklenmesi de dahil olmak üzere, yönlendiriciyi sofistike kullanıcılar için daha heyecan verici hale getirebilecek birkaç başka özellik artırıldı. Ev + ofisimiz söz konusu olduğunda, LAN’ımızda yaklaşık 30’u bir tür IoT ile ilgili olan 50’ye yakın cihazımız var. Düşük seviyeli cihazlar için güvenlik sorunlarının ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, bunları kendi VLAN’larına taşımak çok mantıklı olacaktır.

Bazı artırılmış Güvenli Erişim ve Ebeveyn Denetimi seçenekleri var, ancak ikisini de denemek için zamanım olmadı. Ayrıca, örneğin bir DNS veya VPN sunucusu ekleyerek yönlendiricinin işlevselliğinde daha fazla ince ayar yapmak istiyorsanız kurabileceğiniz birçok başka paket de vardır. Synology’nin paketleri, temel olarak, bunları yüklemek ve güncellemek için basit bir arayüze sahip Linux uygulamalarının derlenmiş sürümleridir.

Synology’nin SRM yönlendirici işletim sistemi, DSM NAS arayüzüne yakın bir kuzen olan tam pencereli bir kullanıcı arayüzü sağlar.

Synology SRM 1.3 Yazılımı

DS Router uygulama ekranı

Synology’nin Yönlendirici uygulaması

İşimi halletmek için geniş yönlendirici, anahtar ve ATA yapılandırmalarıyla uğraşmak için aşırı miktarda zaman harcayan biri olarak, Synology’nin komuta kıyasla cihazlarının işlevselliğine basit, çoğunlukla tıklanabilir bir arayüz sağlama yeteneğini takdir ediyorum. diğerlerinin gerektirdiği hat araçları. Yine de mükemmel değil. Özellikle, DHCP istemcilerinin listesini bulmak her zaman zor görünüyor. Ancak, SRM’nin Arama özelliği komutları ve ayarları bulmak için harikadır ve ekranlar iyi tasarlanmış olup, değişiklik yaptığınızda veya bir değişiklik uyumsuz olduğunda iyi geri bildirim sağlar. Ayrıca hem paketler hem de işletim sistemi için yükseltmeleri nasıl ve ne zaman almak istediğinize ilişkin birçok seçenek vardır ve yükseltme sürecini her zaman sorunsuz buldum.

RT6600ax Kullanarak Ağ Yönlendirme

Bu incelemeyi yayınlamayı beklememin bir nedeni, ağ yönlendirmenin yakın zamana kadar tam olarak desteklenmemesiydi. SRM 1.3.1 ile RT2600ac ve MT2200ac cihazlarınızı Wi-Fi bağlantı noktaları olarak kullanabilirsiniz. Arayüz, eski modele çok benzer ve kablolu veya Wi-Fi üzerinden Wi-Fi erişim noktaları eklemenize izin verir. İlk başta kafam karıştı, çünkü yardım dosyası, siz eklemeden önce erişim noktalarını sıfırlamanızı söylüyor, ancak aynı zamanda en son işletim sistemi sürümüne yükseltilmeleri gerektiğini söylüyor. Sıfırlamanın işletim sistemini sıfırlayacağına dair varsayımım göz önüne alındığında, Synology desteği yeni işletim sistemini kaybetmeden yükseltip sıfırlayabileceğimi söyleyerek bana yardımcı olana kadar çevrelerde biraz dolaştım.

6600ax arka panel

Synology, yönlendiricilerini kullanarak bir ağ Wi-Fi ağı oluşturmayı kolaylaştırır. Mevcut MR2200ac cihazlarım iyi performansla iyi çalıştı. Şaşırtıcı bir şekilde, eski RT2200ac cihazım ağ erişim noktası olarak iyi performans göstermedi.

Şu ana kadar ağ çözümüyle ilgili yaşadığım tek sorun, iki erişim noktasını ve yönlendiriciyi bir üçgen içinde konumlandırırsam, cihazların bazen düşebilmesidir. Bunun, AP’lerden birinin yönlendirici tarafından beslenmekten diğer AP’den ana taşıyıcısını almaya değişmesinden kaynaklanabileceğini düşündüm. Bunu ayarlarda kilitledim (güzel bir özellik), ama cevap bu değildi. Nihayetinde, AP’leri yönlendiriciden daha fazla “hatta” olacak şekilde taşıdım.

Yüksek performanslı Tehdit Önleme

Birçok yönlendiricide bulduğum bir sorun, izinsiz giriş ve tehdit koruması için bir seçenek sunabilmelerine rağmen, bu seçeneğin cihazın verimini büyük ölçüde azaltmasıdır. RT6600ax ile Synology’nin Aktif Tehdit Önleme özelliğini çalıştırabildiğimi ve hala kablo sağlayıcımızdan bağlı cihazlara kadar yaklaşık 1 Gb/sn hız alabildiğimi görmek beni çok şaşırttı. 2600ac yönlendiricide, eşdeğer paketini etkinleştirmek, daha düşük hızlarda bile bir performans düşüşüne neden oldu.

Synology Güncellemeleri ve Desteği

Tecrübelerime göre, Synology’nin yazılım güncellemeleri ve desteği, şirketin tekliflerinin öne çıkanlarıdır. Test ettiğim her ürün, güncellemeleri kontrol etmenize, indirmenize ve yüklemenize izin veren basit bir arayüze sahiptir. Daha yeni sürümler, bunları otomatik olarak gerçekleşecek şekilde ayarlamanıza olanak tanır. Bu, video gözetimi veya aktif olarak yönetmek için zaman harcamadığınız diğer düşük seviyeli işlevler için bazı “cihaz” NAS üniteleriniz varsa özellikle kullanışlıdır. Tüm sürümler ayrıca kapsamlı sürüm notlarına sahiptir. Synology desteği de oldukça duyarlıydı ve deneyimlerime göre her zaman 24 saatten daha iyi bir geri dönüş oldu.

Fiyat ve Stok Durumu

299$’lık MSRP’si ile Synology RT6600ax, benzer özelliklere sahip bazı modellerden biraz daha pahalıdır, ancak mükemmel bir önceden paketlenmiş uygulamalar seti, yeni paketler eklemek ve yönetmek için kolay bir arayüz ve iyi test edilmiş bir yönlendirici işletim sistemi elde edersiniz. . Ancak şu anda nedense bu fiyata bulmak zor. Umarım, bu yakında değişecek.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/338210-living-with-the-synology-rt6600ax-wi-fi-6-router

Yorum yapın