Suudi Arabistan, yaşlanmayı yavaşlatan tedavileri keşfetmek için yılda 1 milyar dolar harcamayı planlıyor


Suudi kraliyet ailesi, yaşlanmanın biyolojisi üzerine temel araştırmaları desteklemek ve insanların yaşam süresini uzatmanın yollarını bulmak için petrol zenginliğinden yılda 1 milyar dolara kadar harcamayı planlayan Hevolution Foundation adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş başlattı. iyi sağlıkta, “sağlık süresi” olarak bilinen bir kavram.

Suudiler bu parayı harcayabilirse, Körfez devletini yaşlanmanın altında yatan nedenleri ve bunun ilaçlarla nasıl yavaşlatılabileceğini anlamaya çalışan araştırmacıların en büyük tek sponsoru haline getirebilir.

Vakıf henüz resmi bir açıklama yapmadı, ancak çabalarının kapsamı şu adreste özetlendi: bilimsel toplantılar ve potansiyel yaşlanma karşıtı ilaçlarla ilgili büyük insan çalışmalarını üstleneceğini uman, yaşlanan araştırmacılar arasında heyecanlı bir sohbetin konusu.

Fon, eski bir Mayo Clinic endokrinologu ve PespsiCo’nun bir zamanlar baş bilimcisi olan ve 2020’de CEO pozisyonuna alınan Mehmood Khan tarafından yönetiliyor. Khan, “Birincil hedefimiz sağlıklı yaşam süresini uzatmak” dedi. röportaj yapmak. “Gezegende bundan daha büyük bir tıbbi sorun yok.”

Muhammed bin Salman yaşlanma karşıtı araştırmaları finanse ediyor

MS TEKNİK | GETTY

Bazı uzun ömürlü bilim adamları arasında popüler olan fikir, vücudun yaşlanma sürecini yavaşlatabilirseniz, birden fazla hastalığın başlamasını geciktirebilir ve insanların yaşlandıkça tadını çıkarabilecekleri sağlıklı yılları uzatabilirsiniz. Khan, fonun diğerlerinin yaptığı gibi yaşlanmaya neden olan temel bilimsel araştırmalar için hibe vereceğini, ancak aynı zamanda “patent süresi dolan veya hiç alınmamış tedaviler” denemeleri de dahil olmak üzere ilaç çalışmalarını destekleyerek bir adım daha ileri gitmeyi planladığını söyledi. ticarileşmiş.”

“Bu biyolojiyi insan klinik araştırmalarına doğru ilerlemek için çevirmemiz gerekiyor. Sonuçta, piyasada hastalara gerçekten fayda sağlayan bir şey ortaya çıkana kadar bir fark yaratmayacak” diyor Khan.

Khan, fonun süresiz olarak yılda 1 milyar dolara kadar harcama yetkisine sahip olduğunu ve biyoteknoloji şirketlerinde finansal hisseler alabileceğini söyledi. Kıyasla, ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nün bölümü Yaşlanmanın biyolojisi üzerine temel araştırmaları destekleyen bir şirket, yılda yaklaşık 325 milyon dolar harcıyor.

Hevolution hangi projeleri destekleyeceğini açıklamadı, ancak gruba aşina olan kişiler, yaşı tersine çevirme teknolojisi için 100 milyon dolarlık bir X Ödülünü finanse etmeyi düşündüklerini ve birkaç bin yaşlıda diyabet ilacı metformininin testini finanse etmek için bir ön anlaşmaya vardıklarını söylüyorlar. insanlar.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/07/1053132/saudi-arabia-slow-aging-metformin/

Yorum yapın