“Süper Sema”nın yaratıcısı Kukua, Alchimia ve Tencent liderliğinde 6 milyon dolar topladı – Teknolojik Haberler


KukuaNairobi ve Londra merkezli bir eğitim eğlence şirketi ve yaratıcıları “süper semaAfrika’nın ilk animasyon süper kahraman serisi, son yatırım turunda 6 milyon dolar topladı.

Geçen Aralık ayında Nijerya’nın uLesson’unda ilk Afrika edtech bahsini yapan Tencent, bu Seri A turunu İtalya merkezli VC Alchimia ile birlikte yönetti. Diğer yatırımcılar arasında EchoVC, firstminute Capital ve Auxxo Female Catalyst yer alıyor.

Kukua, yatırımın yeni Super Sema orijinal içeriği, lisanslama, ticari mal ve yayın teklifleri ile IP merkezli bir çocuk “eğlence” evreni oluşturmaya devam etme hedefini destekleyeceğini söyledi.

Lucrezia Bisignani Kukua’yı 2018’de kurdu, ancak ekip Super Sema’nın ilk versiyonunu ancak üç yıl sonra çıkardı. Kurucu ortak ve CEO Bisignani, Teknolojik Haberler’a bir telefon görüşmesi sırasında, özellikle Afrika’daki çocuklar için animasyonlu bir süper kahraman serisi yaratma fikrinin bu tür şovların eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

“Buna başladığımda, hiçbir Afrikalı karakter olmadığını ve çok azının sadece Siyah olduğunu gördük” dedi. Bu yüzden, bunun sadece Afrika’daki çocuklar için değil, küresel olarak çok ihtiyaç duyulan bir alan olduğunu düşündük. Çocukların kendilerini temsil edilmiş hissetmeleri ve sadece beyaz değil, aynı zamanda farklı kültürleri ve temaları anlamaları için çizgi filmlerle büyümek.”

Beyaz ve İtalya’da büyümüş olmasına rağmen, Bisignani gençken Afrika’da çok seyahat etti. Kıtadaki çoğu ülkeyi ailesiyle birlikte ziyaret etti ve kendisinden ve yetiştiriliş tarzından farklı olan “küresel bir zihniyet ve her şey için takdir” geliştirdi.

Geçmişi ve bu tür içeriklere yönelik talebine rağmen, Kukua’nın ilk projesi için finansman sağlamak, yatırımcılar projenin küresel çekiciliğine ikna olmadığı için kolay olmadı. “Kara Panter”e kadar. Film, 2018’de ticari ve eleştirel beğeni topladı ve başarısı, Kukua gibi benzer projelerin yatırımları güvence altına almasına yardımcı oldu. Şirket 2.5 milyon dolar topladı Afrika odaklı risk sermayesi şirketi EchoVC ve diğer yatırımcılardan o yıl tohum.

“Hedef kitlemizi her zaman global olarak gördük. Bunun Afrika’da ve dünyanın geri kalanında mega bir başarı olmasını istedik. Tüm Afrikalı bir hikaye ve oyuncu kadrosu olduğu için şimdiye kadarki en çeşitli izleyici kitlesini çeken ‘Kara Panter’e çok benzer şekilde, misyonumuz gerçekten her iki cephede de” dedi. “Afrika’dan dünyanın geri kalanına gelen güzelliği ve farklı bir anlatıyı sergilemek istiyoruz. Ve elbette, kıtadaki tüm çocukların kendilerini temsil ettiklerini görmeleri için.”

Süper Sema, yaratıcılık, kararlılık ve takım becerilerine sahip 10 yaşındaki Afrikalı bir kızın – bir süper kahramanın – hikayesidir. Kasabasının hükümdarı olan bu kötü robot kötü adamla ve onun yardakçılarıyla savaşmak için gizli laboratuvarından icatlar yaratmak için bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematiği kullanır.

Bisignani, gösterinin bir neslin çocukları için pozitif Afrikalı kadın rol modelleri olmasını “güçlendirmek” ve STEAM öğrenimi için bir yol oluşturan eğlenceli, heyecan verici bir dizi yaparak onlara ekip becerileriyle “ilham vermek” için yapıldığını söyledi.

Kukua ekibi

YouTube, Super Sema’nın ilk sezonunu aldı, dağıtım haklarını aldı ve diziyi Mart 2021’de YouTube Originals kanalında başlattı. Sürekli bir hit oldu. Super Sema’nın lansmanından bu yana Youtube kanalı 40 milyondan fazla görüntüleme aldı. Yönetici yapımcılığını Lupita Nyong’o’nun üstlendiği gösteri, bu Ocak ayında En İyi Animasyon Dizisi dalında NAACP Image Awards adaylığı aldı. Oscar ödüllü oyuncu aynı zamanda şirketin hissedarı. Süper Sema ekibinin diğer üyeleri arasında COO da yer alıyor. Vanessa FordCFO Giovanni Bisignani ve dört kez BAFTA kazananı Claudia Lloyd (yapımcı ve yaratıcı yönetmen).

Şovun ikinci sezonu YouTube Originals tarafından onaylandı ve bu ay prömiyeri yapıldı. Super Sema’nın hedef kitlesi 4-8 yaş arasıdır ve YouTube Originals’ta yer alan kitlesinin %60’ı ABD’den gelmektedir İngiltere ve Kenya, Super Sema’nın en çok izlendiği ilk üç ülkeyi tamamlamaktadır. Super Sema, YouTube Originals’da yer almanın yanı sıra, Kenya’daki Citizen TV ve Güney Afrika’daki SABC gibi Afrika’daki büyük doğrusal TV ağlarında da yayınlanıyor. Bisignani, şirketin şovu kıtadaki daha fazla TV kanalında yayınlamak için daha fazla hak aldığını söyledi.

Bisignani’ye göre, Kukua’nın programı daha etkileşimli hale getirmek için bazı yöntemleri var. Acil planlar arasında, sonbaharda oyuncak şirketi Just Play ile bir ABD oyuncak hattının lansmanı ve 2022’de prömiyeri planlanan, çocukların evde yapabilecekleri gerçek bilim ve DIY deneylerini içeren bir yardımcı vlog serisi olan “Let’s Technovate with Super Sema” yer alıyor. Kukua ayrıca, Super Sema’nın Kuzey Amerika Yayıncılık ve Lisanslama programını, yayıncılık ve giyimde kategori lideri Penguin Random House, Bendon ve Bentex ile imzalayarak genişletiyoruz.

Ancak, yaklaşmakta olan bir sürüm Kukua’nın Super Sema’yı metaverse’e götürdüğünü görebilir. Bisignani, “Hedeflerden biri, çocukların Süper Sema hikaye dünyasına girmelerini ve bunu bir Roblox deneyiminde, çevrimiçinden çevrimdışına gidebilecekleri ve sürekli olarak bu çok ilgi çekici hikaye dünyasında en sevdikleri karakterlerle oynayıp öğrenebilecekleri bir yerde yapmalarını sağlamak” dedi. . “Kullanıcılarımız için ilgi çekici deneyimler yaratmak için öğrenmenin Disney’i olmak ve en son medya ve teknolojilerden yararlanmak istiyoruz.”

Bu amaçla şirket tarafından atanan Matta Topu — AUM’un dünyanın en büyük oyun girişim fonu olan Makers Fund’ın girişim ortağı — yönetim kuruluna. Şirket, Super Sema IP’sini ve hikaye dünyasını çocuklar için etkileşimli ve sürükleyici eğitim deneyimlerine genişlettiği için Ball’un desteğinin kritik olacağını söyledi.

Yatırım hakkında konuşan Alchimia’nın ortağı Paolo Barletta, “Kukua, dünyada herkesin başarılı görmek istediği şirketlerden biri. İlk günden itibaren büyüme yolculuklarının bir parçası olduk ve tüm nesil çocuklar üzerinde yaratabileceğimiz olumlu etkiden ilham alarak birinci sınıf ekiplerini desteklemeye devam etmekten heyecan duyuyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/29/kukua-creators-of-super-sema-raises-6-million-led-by-alchimia-and-tencent/

Yorum yapın